Zamrznutih lica i suznih očiju stajali su na trgu Schuman u Bruxellesu predsjednik Srbije Tomislav Nikolić, premijer Ivica Dačić i zamjenik premijera Aleksandar Vučić. Ali taj neobičan izraz lica nisu imali zbog potencijalno neugodnog, upravo završenog razgovora s visokom predstavnicom Catherine Ashton nego zbog hladnog vjetra koji je puhao na noćnih -3 Celzijusova stupnja.
Ili su suze na lice članova državnog vrha Srbije ipak navirale zbog onoga što je Nikolić u izjavi novinarima ovako sročio: "Srbija je privržena EU i učinit će mnogo toga što nije bilo ni zamislivo do prije nekoliko mjeseci. U idućih deset dana, možemo naslutiti, doći će do dogovora između nas i Prištine"?
Čitav državni vrh Srbije doputovao je večeras u Bruxelles – na različitim letovima, zbog sigurnosti, odnosno kako se ne bi dogodilo da jedna munja ili kakva druga zrakoplovna nezgoda u sekundi obezglavi Srbiju – gdje su s visokom povjerenicom EU za vanjske poslove Catherine Ashton razgovarali o dogovoru koji premijer Ivica Dačić mora sljedeći tjedan postići s kosovskim premijerom Hashimom Thaçijem ako Srbija želi dobiti datum početka pregovora s EU.
Od Srbije se očekuje da pristane na ukidanje paralelnih srpskih institucija na sjeveru Kosova. A svrha zajedničkog razgovora s Ashton je da i Nikolić i Vučić jasno daju pristanak na nešto što će Srbiji biti ne samo teško dogovoriti s Kosovom, nego još teže implementirati.
– Važno je ne samo da dođe do dogovora između premijera Dačića i Thaçija, nego i da se taj dogovor implementira. U svakoj državi gdje imate koalicijske vlade, i različite ovlasti unutar te vlade, važno je da se politička elita slaže da se nešto implementira. Bez implementacije, rezultati dijaloga neće biti onakvi kakve želimo i za Srbiju i za Kosovo – izjavio je neslužbeni izvor iz Bruxellesa koji je upoznat s dijalogom Beograd – Priština.
Nikolić je nakon sastanka ponovio da Srbija i dalje ostaje pri stavu da nikad neće priznati nezavisnost Kosova, ali da bi sporazum s Kosovom o ukidanju paralelnih srpskih institucija na sjeveru i formiranju Zajednice srpskih općina mogao biti potpisan do kraja ovog mjeseca. Ta zajednica neće moći imati zakonodavnu i izvršnu vlast, kako je u dijalogu s Prištinom prvotno zahtijevao Beograd.
– Ta zajednica ne može donositi zakone, ali može donositi svoja pravila unutar zakona – rekao je Nikolić.
>>Šef srpske diplomacije ugovarao sastanak Josipović – Nikolić?