Kolumna

Zašto se Crkva srami našeg novca?

Foto: Marko Prpic/PIXSELL
Zašto se Crkva srami našeg novca?
14.11.2014.
u 12:00
A u ovoj je zemlji devedeset posto populacije religiozno i prema postojećem modelu financira svoje vjerske zajednice...
Pogledaj originalni članak

Odgovor ministra Lalovca na pitanje zastupnice Tireli trebao bi s dnevnoga reda eliminirati bukače s hrvatske javne scene, koji se s vremena na vrijeme pojave kako bi upozorili na tobožnju nepravdu, koju Crkva i ostale vjerske zajednice čine „parazitskim isisavanjem“ novca hrvatskih poreznih obveznika.

Na očigled svih, ne radi se o milijardu ili više milijardi kuna godišnje, kako se znalo huškati u javnosti, podižući tenzije ionako neurotične nacije, igrajući na najniže strasti. I vjerske zajednice trebaju od nečega živjeti, zar ne. I to ne od nečega i nekoga imaginarnoga, nego od vjernika i njihova novca.

A u ovoj je zemlji devedeset posto populacije religiozno i prema postojećem modelu financira svoje vjerske zajednice. Država je tu samo servis. Građani-vjernici davatelji, a vjerske zajednice i Crkva primatelji. Zašto se onda Crkva srami našega novca? Zbog bukača koji šire ideološku i svjetonazorsku nesnošljivost? Ako je zbog njih, onda ih je ministar Lalovac sada vrhunski brojkama razoružao.

>>Ministar Lalovac: Voda je došla do grla već odavno

>>Proračun za 2015. – skup nerealnih brojki i slova nerealnih brojki i slova

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 15

LA
Latz
13:30 14.11.2014.

Oko 600 milijuna kuna godišnje nije baš neko razoružavanje ...

Avatar abakus
abakus
15:58 14.11.2014.

Novac koji Crkva službeno dobiva od države samo je mali dio onoga što dobiva izravno od samih vjernika. Pa čak i pomoć obiteljima prije Uskrsa ili Božića ne financira se od prihoda Crkve, već sami vjernici ostavljaju svoje konkretne priloge (šećer, ulje, brašno, konzerve, novac....) u crkvama prije Uskrsa i Božića i onda ih volonteri raspoređuju, pakiraju i dijele potrebitima. U odnosu na količinu novca koji prima, Crkva ima debelo premalo pučkih kuhinja i drugih načina na koje "pomaže sirotinju". Pa i obnove crkvi i župnih dvorova u pravilu se financiraju iz konkretnih (baš tome namijenjenih) donacija i besplatnog rada vjernika. Problem je što sve te donacije i besplatni rad u principu i nisu baš tako besplatni, pa se znalo događati da firma koja "donira" župi istovremeno ne isplaćuje plaće radnicima ili im isplaćuje mizerne iznose. I nije baš onda tim radnicima ugodno gledati kako takav čovjek nedjeljom pun sebe sjedi u prvoj klupi u crkvi, kako mu svećenik s oltara zahvaljuje i kasnije ide k njemu na ručak i večeru kao da je riječ o obitelji svetaca, a ne ljudima koji odlično žive na račun radnika koje loše ili nikako plaćaju. Cijela ta priča s Crkvom i novcima nije u redu, puno to ima crnih rupa i sve je to u konačnici na štetu samoj Crkvi. Ali i vjeri.

Avatar Getrib
Getrib
19:58 14.11.2014.

Kao da se Caritas i pomoć sirotinji indirektno ne financira od građana.