Europski zastupnici pozvali su u raspravi na plenarnoj sjednici u Strasbourgu prošli tjedan da se stane na kraj ilegalnoj trgovini kućnim ljubimcima u EU uvođenjem kompatibilnih nacionalnih sustava za registraciju kućnih ljubimaca.
Napomenuvši da europski građani drže 126 milijuna pasa i mačaka kao kućne ljubimce, njemačka zastupnica Renate Sommer (CDU, EPP) istaknula je u raspravi da je ilegalna trgovina psima i mačkama treći najunosniji izvor prihoda nakon trgovine drogom i oružjem.
Sommer je upozorila da se pse i mačke često uzgaja u jako lošim uvjetima, bez ikakve kontrole i brige za njihovo zdravlje, a dokumente im se često krivotvori. Osim toga, vlasnici ih često napuštaju kada ih više ne žele ili kada su bolesni i prepuštaju ulici.
Ilegalna trgovina psima i mačkama, naglasila je, problem je ne samo s aspekta organiziranog kriminala nego i javnog zdravlja i zaštite potrošača jer životinje mogu biti prijenosnici stotina različitih bolesti koje mogu biti opasne i za ljude.
EU je 2013. revidirao pravila o putovanjima s kućnim ljubimcima, no unatoč tomu i dalje im se vrlo lako može krivotvoriti identitet.
Europska komisija objavila je prije tri mjeseca preliminarne zaključke istraživanja o trgovini psima i mačkama potvrdivši potrebu veće harmonizacije nacionalnih sustava za identifikaciju i registraciju kućnih ljubimaca.
Europski propisi nisu djelotvorni, upozorila je Sommer, pozivajući da se stane na kraj toj mafiji uvođenjem kompatibilnih nacionalnih sustava za identifikaciju i registraciju kućnih ljubimaca kako bi se moglo točno utvrditi podrijetlo životinje, njezina dob i zdravstveno stanje.
U raspravi je sudjelovao i zastupnik IDS-a Ivan Jakovčić (ALDE) upozorivši na neodgovarajući status i uvjete rada skloništa za napuštene životinje u nekim zemljama članicama.
Od Europske je komisije zatražio da utvrdi visoke standarde za rad takvih azila te da te standarde uskladi na cijelom području EU-a.
"Mnogim građanima njihov kućni ljubimac, pas ili mačka, znači sve. Često imamo priliku čitati dirljive priče o kućnim ljubimcima koji su usrećili njihove vlasnike. Ti građani od nas traže da donesemo odgovarajuće propise te da ih uskladimo na nivou EU-a kako bi ti propisi bili kompatibilni. Na taj ćemo način pokazati svoju ljudskost", kazao je.
"Želim posebno ukazati na problem s azilima za napuštene životinje koji postoji u nekim zemljama članicama. Zalažem se da nađemo način kako pomoći takvim azilima koji su prema svom statusu i načinu financiranja često u podređenom, neadekvatnom položaju. Pozivam Europsku komisiju da utvrdi standarde za rad azila za životinje te da te standarde harmonizira na cijelom području EU-a", istaknuo je, kako je objavio njegov ured.
>> Hrvatski zastupnici u raspravi o Srbiji upozorili na otvorena pitanja s Hrvatskom
Veseli me da se raspravlja o ljubimcima jer to znači da su migrantsku krizu riješili.