Odbor odlučio

Zastupnici neće primati naknadu za odvojeni život dok Sabor ne zasjeda

Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
Zastupnici neće primati naknadu za odvojeni život dok Sabor ne zasjeda
11.03.2016.
u 11:27
Ovu odluku mora potvrditi još i Sabor glasanjem, vjerojatno danas kasnije u danu.
Pogledaj originalni članak

Odbor za izbor i imenovanja danas je jednoglasno i bez rasprave odlučio da zastupnici neće primati naknadu od 1000 kuna za odvojeni život za vrijeme tromjesečnih stanki u radu Hrvatskoga sabora te od raspuštanja jednog do konstituiranja novog saziva. Trenutačno tu naknadu, na koju pravo imaju zastupnici koji nisu iz Zagreba, prima 69 zastupnika. Ovu odluku mora potvrditi još i Sabor glasanjem, vjerojatno danas kasnije u danu.

Predsjednik odbora, HDZ-ov Franjo Lucić objasnio je da će se tako uštedjeti oko 950 tisuća kuna u četiri godine. Podsjetimo, Sabor svake godine ima redovite, Ustavom propisane stanke od 15. srpnja do 15. rujna, te od 15. prosinca do 15. siječnja.

Lucić se ne slaže da je to populistički potez.

– Ako je to populistički potez u današnje vrijeme, onda stvarno ne znam što reći. Danas smo svi skupa, i Vlada i Sabor, razmišljali o tome kako uštedjeti na svakoj stavci. Zar je populistički da u četiri godine uštedimo 950 tisuća kuna? Volio bih znati tko će to nazvati populističkim potezom, jer s ovim uštedama ćemo osigurati sredstva onima kojima je to do jučer uzeto na proračunu, a pogotovo onima koji su najugroženiji – objasnio je Lucić nakon sjednice. Ovo vidi kao prenamjenu, pa umjesto da Sabor ta sredstva utroši na zastupnike kada ne rade, dat će se socijalnim slučajevima kojima je svaka kuna potrebna. S obzirom na to da zastupnici uz plaću dobivaju i zastupnički paušal od 1500 kuna, novinare je zanimalo hoće li se ukidati i ta povlastica. Lucić odgovara kako je o tome potrebna šira javna rasprava, no sada to ne bi trebalo raditi.

– Mi ipak ne smijemo prostituirati zastupnike u Saboru, ni sva njihova primanja. Ako ljudima već uzimamo za odvojeni život, a onda im još uzmemo i paušal, možemo im uzeti sve i reći da sve sami financiraju. Moje je mišljenje da ne možemo sada donositi takvu odluku, no ako se većina u Saboru složi da im se ukinu sva prava i osobni dohoci, bit ću i ja za to jer ja imam i druga primanja osim Sabora – kaže Lucić. Tvrdi da i ljudi zaposleni u realnom sektoru također imaju dodatke za ljude koji su na terenu, pa ne vidi zašto bi zastupnici to izgubili. Ne treba, dodaje, ići u krajnosti.

– To je prvi, minoran korak, no u pripremi su i ostali koje smo spominjali u kampanji – komentirala je poslije Mostova Ružica Vukovac te najavila kako se radi i na drugim prijedlozima kojim bi se zastupnicima smanjile plaće i druge beneficije. 

– Ne odustajemo od zakona šest plus šest, to će doći na red, istina je da se ne može primijeniti na ovaj saborski saziv, ali primijenit će se na idući. Razgovara se i o bodovanju dolaska zastupnika. Ako zastupnici nisu u Saboru, mislim da zaslužuju kaznu – smatra Vukovac. Ipak, dodaje, to je njezina želja, ali ne zna kako će ostali zastupnici prihvatiti takav prijedlog. 

>> Za naknade zastupnicima isplaćeno 8,7 milijuna kuna, rekorder Boris Blažeković 

>> Mostov prijedlog o ukidanju naknade plaće 'zapeo' u dnevnom redu

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 20

DU
Deleted user
12:19 11.03.2016.

Najaci je "DON" Grubisic....koji je naplatio dodatak na odvojeni zivot od obitelji......obicno oni koji se pozivaju i prozivaju ...su najveci licemjeri!

Avatar Idler 3
Idler 3
12:01 11.03.2016.

Dobivaš odvojeni život dok sjediš doma....i još se neko najde bunit ???

DU
Deleted user
12:43 11.03.2016.

Neki dan sam pročitao izjavu jednog ministra da se uštede mogu ostvariti po uzoru na HV. Ovaj prijedlog u naslovu, koji govori o naknadama za odvojeni život u HV je proveden otprilike prije 8-10 godina. Zašto bi netko primao naknadu za odvojeni život, a nije odvojen od obitelji? I ne samo za vrijeme tromjesečnih stanki, nego treba odrediti da ta prava ostvaruju samo one dane kad su u Državnom Saboru (a dobro je poznato koliko je to dana) Dakle ,kao i u HV-u podjeliti naknadu na 30 dana i pomnožiti sa brojem dana odsutnosti od supruge i djece. Jednostavno ...2 i 2! Da se napraviti ušteda, samo ako se hoće.