Uzimajući u obzir da je prijedlog europskog povjerenika Ollija Rehna, prema kojemu bi Hrvatska i Slovenija trebale osnivati arbitražni sud za rješenje graničnog spora, "uzmi ili ostavi", te da taj pristup predviđa trenutačnu deblokadu hrvatskih pregovora s EU, Hrvatski je sabor danas posebnom odlukom ovlastio premijera Ivu Sanadera da potpiše sporazum. Sabor je odluku izglasovao jednodušno, ali ne i jednoglasno, jer je Vesna Pusić pogreškom stisnula "suzdržan".
No, odmah potom je kazala da je jasno da je ona bez ikakve sumnje za sporazum. Sabor se, inače, okupio na izvanrednoj sjednici kako bi politički pojačao hrvatsku poziciju u sljedećim tjednima kad bi, ako Slovenija pristane, trebao biti potpisan i sporazum. Inicijativa za izvanrednu sjednicu došla je od SDP-a, a sve su se stranke suglasile da parlamentarna rasprava može samo koristiti.
Žbogar: Potrebne izmjene Rehnova prijedloga, bez toga nema deblokade
Uglavnom, premijer Ivo Sanader rekao je da je jedina dvojba glede prihvaćanja prijedloga europskog povjerenika Ollija Rehna o osnivanju arbitražnog suda za rješenje hrvatsko-slovenskog spora bila može li odredba da se granica treba utvrditi na temelju međunarodnog prava biti ugrožena odredbom prema kojoj bi se režim korištenja akvatorija i kontakta Slovenije s otvorenim morem utvrdio, među ostalim, i na načelu pravičnosti. Kad su priznati stručnjaci za međunarodno pravo rekli da takve opasnosti nema, politički vrh i sve parlamentarne stranke lako su se suglasile da Rehnov prijedlog u Hrvatskoj dobije zeleno svjetlo.
- Hrvatska od početka inzistira da se granični problem riješi na temelju međunarodnog prava, i ne pristaje na načelo pravičnosti koje bi se vodilo idejom 'vi imate više jadranske obale, pa bi i nama mogli malo dati' - kazao je Sanader.
Sanader je zastupnike podsjetio na povijest graničnog spora, te zaključio da je sukob eskalirao kad je Slovenija zaključila da svoje teritorijalne interese može realizirati zahvaljujući svom članstvu u EU i NATO-u. To, međutim, nije princip djelovanja europskih integracija, zaključio je premijer. Teritorij će biti riješen na temelju međunarodnog prava, kazao je Sanader, dodajući da je naš prilog kompromisu što smo pristali na ad hoc arbitražni sud, umjesto Međunarodnog suda pravde. No, Hrvatska će i pred arbitražni sud, kazao je, doći pred jakim argumentima.
Sanader je pozvao "prijatelje u Sloveniji" da deblokiraju pregovore i "pomognu Hrvatskoj" da se oni završe u planiranom roku. To je, kazao je, golem i težak posao, ali uz pomoć Slovenije to bi bilo moguće. Ako bi i trajali koji mjesec duže, to ne bi utjecalo na sam proces, rekao je Sanader.
Ministar vanjskih poslova Gordan Jandroković, pak, izvijestio je i pojedinostima iz Rehnova prijedloga, načinu osnivanja arbitražnog suda, te načelima prema kojima će se donositi odluke. Kao posebno važan detalj spominje zajedničku izjavu koju bi potpisali premijeri, a prema kojoj bi pregovori bili deblokirani odmah po potpisivanju Sporazuma, a ne tek nakon ratifikacije u parlamentima.
- Za malu je zemlju pravni put najbolji put za rješavanje problema. Prijedlog europskog povjerenika Rehna razuman je kompromis koji omogućava pomak, iako i dvojbe koje otvara i dalje ostaju otvorene - kazao je šef SDP-a Zoran Milanović. Objašnjava da bi, primjerice, bilo bolje da se u prijedlogu ne spominje pojam "dodir s otvorenim morem", jer takav pojam u pravu ne postoji. I on konstatira da Slovenija već neko vrijeme zlorabi članstvo u EU, te da to ne nailazi ni na simpatije ni na potporu članica.
Vesna Pusić je uime HNS-a kazala je da je razgovarala s povjerenikom Rehnom, te da nisu točne slovenske teze da je to ponuda koja se može mijenjati. Rehn joj je kazao, prenijela je, da se u tekstu mogu mijenjati samo odredbe o kojima se dvije države dogovore, i ništa osim toga.
Boro Grubišić iz Glavaševa HDSSB-a, međutim, doveo je u pitanje premijerova obrazloženja konstatacijom da on u tome ne vidi nikakav dobitak za Hrvatsku jer će na kraju, kao i uvijek dosad, biti da "dajemo naše za naše". Sanader mu je oštro uzvratio da bi bilo bolje da ne politizira i ne govori neistine, jer nijedan centimetar teritorij nije upitan. Granica će se, kaže, crtati na pravnim temeljima, a ne na temeljima politike, kazao je.
Antun Korošec, uime Kluba HSLS-a i HSU-a, kaže da je Slovenija zloupotrijebila članstvo u EU i NATO-u, te da je ovaj sporazum prilika da se ta situacija promijeni. Andrija Hebrang uime HDZ-a kaže da je taj prijedlog prilika objema državama i da uvažava zahtjeve obje strane.