Na adrese hrvatskih zatvora i kaznionica počele su stizati opomene prije ovrha. Šalje ih Hrvatska elektroprivreda koja je u mraku zbog neplaćenih računa prije nekog vremena zamalo ostavila nešto manje od dvije stotine zatvorenica u kaznionici za žene u Požegi.
Grijanje najveći izdatak
Iako se priča da je zatvorski sustav potrošio sva proračunska sredstva koja su mu ove godine dana na raspolaganje, a radi se o iznosu od 470,300.000 kuna, doznajemo da je za posljednje tromjesečje ostalo oko 95 milijuna kuna. No to ni izbliza nije dovoljno. Procjenjuje se da za normalno funkcioniranje nedostaje oko 65 milijuna kuna. Novac je to koji treba za podmirenje troškova režija, hrane i lijekova za zatvorenike, ali i za plaće zaposlenih u zatvorskom sustavu, na koje otpada oko trećina navedenog iznosa. Posljednji dan prosinca bit će najteži u zatvoru Zagreb (Remetincu) koji bi, po sadašnjim procjenama, ovu godinu mogao završiti s 10 milijuna kuna manjka. Za nepodmirene obveze Remetinec je 31. kolovoza dugovao oko 3,8 milijuna kuna, odnosno 800.000 kuna više od kaznionice u Lepoglavi.
Ukupni će dug na kraju godine za Lepoglavu iznositi oko 8,5 milijuna kuna. Najveći izdatak za posljednji kvartal ove godine odnosit će se na sezonu grijanja. Neimaština iza rešetaka posljedica je kresanja proračuna koji je ove godine za zatvorski sustav osigurao oko 30 posto manje novca nego prethodne godine. A rezanja će biti još pa će za sljedeću godinu, po nekim informacijama, zatvori i kaznionice dobiti još manje novca, unatoč tome što se svaki dan pune novim stanarima.
U Ministarstvu pravosuđa, u kojem su uvjereni da će uspjeti pronaći neki čarobni štapić kojim će iz krize pokušati izvući osiromašeni zatvorski sustav, kažu da su ukupne nepodmirene obveze posljednjeg dana kolovoza iznosile oko 17,5 milijuna kuna. Godinu prije taj je dug bio približno 25 milijuna kuna. Razlika je plaćena novcem iz ovogodišnjeg proračuna. Kome zatvori i kaznionice najviše duguju, u Ministarstvu nam nisu odgovorili, baš kao što nismo uspjeli doznati kamo su sve odaslane opomene.
Koliko će se ta situacija i uštede koje se provode i koje će se provoditi odraziti na tužbe što ih zatvorenici podnose protiv države nezadovoljni uvjetima smještaja, tek će se pokazati. Prije dvije godine, kada je novca ipak bilo više, 61 zatvorenik i pritvorenik tražio je naknadu štete, što se u najvećem broju slučajeva odnosilo na neodgovarajući smještaj. Zbog toga su sudskim putem potraživali ukupno 6,740.790 kuna i 100.000 eura. Kad tužbe zatvorenika dođu pred Europski sud za ljudska prava, dosuđuje im se, u pravilu, oko pet tisuća eura na ime naknade.
Tempirana bomba
Uostalom, zakonom je propisano kakvi uvjeti smještaja moraju biti, jasno se zna i kakvu hranu i u kojim omjerima zatvorenici moraju dobiti, zakon pritvorenicima i osuđenicima jamči pravo na adekvatnu liječničku skrb. Kada bi zatvorenici zbog ušteda ostali bez tih prava, vrlo je vjerojatno da bi tempirana bomba u zatvorskom sustavu bila aktivirana. A to nitko ne želi.
>>Nevin na robiji: Javio se u zatvor zbog ubojstva koje nije počinio
neka puštaju zatvorenike na jedan dan tjedno van, i da se ne vraćaju u zatvor bez 10.000 kuna a džepu, imaju se snaći.... ili da u požegu zatvore sanadera i onda traže da svi zatvorenici podnesu troškove sukladno imovini koju posjeduju...