Europska unija uvela je novi krug sankcija Rusiji. Nove sankcije najavljuje i američki predsjednik Barack Obama, Rusija uzvraća prijetnjama da će zabraniti uvoz tekstila i automobila, što bi jako pogodilo europsku industriju, ali europske zemlje još više zabrinjava to što je isporuka ruskog plina u Poljsku, Slovačku i Austriju već smanjena.
Ruska strana, doduše, tvrdi da nije smanjila isporuku, Gazprom to negira, ali moguće je da je Rusija već počela zatvaranje plinskih ventila Europi.
Sikorski oštro
Poljska je dobila 45 posto manje plina, Austrija 15 posto, Slovačka 10 posto. Zanimljivo je da su Austrija i Slovačka zemlje EU koje su pokazivale najviše razumijevanja za Rusiju, dok je Poljska najveći zagovornik oštrih mjera. Pa tako šef poljske diplomacije Radoslaw Sikorski kaže za EurActiv da su sankcije došle prekasno. – Da je Europska unija reagirala jače i brže kad je Rusija anektirala Krim, sukoba u istočnoj Ukrajini ne bi ni bilo - kaže.
Koga je kaznio EU? Tri velike naftne i plinske tvrtke neće imati pristup financijskom tržištu, neće moći financirati svoje dugove, to su Rosnjeft, Transnjeft i Gazpromnjeft. A Rosnjeft je već u kolovozu od države tražio posudbu 42 milijarde dolara. Na popisu onih kojima je imovina u EU zamrznuta i ne mogu ondje putovati su 24 nove osobe, Rusi i Ukrajinci. Među njima je i Vladimir Žirinovski, radikalni ruski nacionalist, zatim šef ruske državne tvrtke Rostec, koja je jedan od najvećih izvoznika oružja na svijetu, Sergej Šemezov, koji je ujedno, tvrdi se, blizak prijatelj ruskog predsjednika Vladimira Putina iz vremena kad su obojica bili KGB-ovi agenti u Istočnoj Njemačkoj. Sankcionirana su i dvojica vođa separatista u istočnoj Ukrajini, Aleksandar Zaharčenko iz Donjecka i Genadij Cipkalov iz Luganska. NATO tvrdi da u Ukrajini još ima tisuću ruskih vojnika, te da su u Rusiji uz granicu s Ukrajinom stacionirane trupe od 20 tisuća vojnika.
Porošenko oduševljen
Ukrajinski predsjednik Petro Porošenko oduševljen je uvođenjem sankcija: – Nikad nisam osjećao takvu solidarnost. Već se osjećam kako član europske obitelji. Iz Rusije, reagira predsjednik Dume Sergej Nariškin. – Da nije bilo Ukrajine, Sjedinjene Države našle bi drugi povod za sankcije – tvrdi šef donjeg doma parlamenta. – Strane u ukrajinskom sukobu dogovorile su primirje. U tijeku je težak proces razmjene ratnih zarobljenika. Svi bi trebali pomagati da se primirje održi, umjesto toga, oni koji sjede u washingtonskim kabinetima proglašavaju sankcije – kaže Nariškin i situaciju uspoređuje s početkom Prvog svjetskog rata.
– Da nije bilo pucnja u Sarajevu, bilo bi drugih izgovora da se rat počne – kaže Nariškin za Itar-Tass. SAD je uveo sankcije protiv velikih banaka, Sberbanke, Gazprombanke i Rosselhozbanke, Moskovske banke, tu su i kompanije iz energetskog sektora, Gazprom, Lukoil, Surgutnjeftegaz, and Rosnjeft.
>>Smanjene isporuke ruskog plina za Poljsku, Slovačku i Austriju
treba kupiti peć na drva dok još nisu digli cijene, od plina ove zime izgleda ništa