nakon šest tjedana nadmetanja

Završena javna dražba: Telekomi će u državni proračun uplatiti čak 339 milijuna eura

Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
Slavonski Brod: Na području grada puštena u rad 5G mreža Hrvatskog Telekoma
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
Zagreb: Održan HAKOM-ov 5G dan
Foto: Davorin Visnjic/PIXSELL
Zagreb: Održana je konferencija HAKOM-a Dan tržišta
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
Zagreb: Konferencija Dan tržišta elektron?kih komunikacija
08.03.2023.
u 16:23
U nadmetanju za nacionalne frekvencije sudjelovali su Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska. Nadmetanje se odvijalo kroz čak 309 krugova u glavnoj fazi nadmetanja te jednim krugom za pojedini frekvencijski pojas u fazi dodjele
Pogledaj originalni članak

U državni proračun telekomi će slijedom netom završene dražbe frekvencijskih pojaseva, uplatiti ukupno 339.186.745,00  milijuna eura. Naime, nakon šest tjedana nadmetanja Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti – HAKOM danas je dodijelila radiofrekvencijski spektar za mreže mobilnih komunikacija koje će telekomi koristiti za razvoj 5G mreža. Radi se o frekvencijskim pojasevima koji se zasad većinom koriste za starije generacije mreža, i dozvole su im istjecale 2024. A zbog kontinuiteta poslovanja i regulatorne predvidljivosti, održana je nova dražba za te frekvencijske pojaseve (800 MHz , 900 MHz, 1800MHz, 2100 MHz, 2600 Mhz), na nacionalnoj razini te dodatno za pojas od 3600 MHz na regionalnoj razini.

Početna cijena i ujedno najmanja očekivana kada se radi o nacionalnoj razini bila je154,8 milijuna eura. Dok je ukupan iznos naknada koji je postignut na dražbi iznosi 338.999.595,00 eura. U nadmetanju za nacionalne frekvencije sudjelovali su Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska. Nadmetanje se odvijalo kroz čak 309 krugova u glavnoj fazi nadmetanja te jednim krugom za pojedini frekvencijski pojas u fazi dodjele.

Na postupak nadmetanja u HAKOM-u su izuzetno ponosni, jer tvrde, odabrali su pravi model koji je telekome uistinu prisilio da se nadmeću i tako dostignu maksimalne iznose koje su si zadali, što je svakako korisno za državni proračun. Dozvole su izdane na 15 godina za sva područja dodjele. Istekom razdoblja valjanosti dozvole je moguće produljiti za najviše pet godina, kako je određeno pravilima na razini EU-a.

Za frekvencijske pojaseve na nacionalnoj razini određena je obveza pokrivenosti 99,4 posto stanovništva na području Hrvatske do 31. prosinca 2029. s najmanjom prijamnom razinom signala od -110 dBm. Time se u većini slučajeva osigurava zadovoljavajuća kvaliteta usluge i s brzinama od najmanje 10 (DL)/2 (UL) Mbit/s na otvorenom prostoru, izvijestili su iz HAKOM-a.

HAKOM dopunio mišljenje

Telekomima produžen rok za odluku o aktiviranju inflacijske klauzule i povećanju cijena

Prema dopuni mišljenja HAKOM-a, telekomi umjesto roka od 90 dana, od objave službene inflacije, sada imaju na raspolaganju uskladiti cijene s inflacijom cijele godine. Korisnici će tako, po novom, duže imati nižu cijenu, a telekomi više manevarskog prostora za natjecanje i odlučivanje bilo da se radi o stopi povećanja cijena ili mjesecu u kojem će to učiniti. S obzirom na to da je inflacijska klauzula ušla u ugovore, nije realno očekivati da će cijene dugo ostati po starom.

Regionalne frekvencije

Spektar u frekvencijskom pojasu 3600 MHz koji nije bio dodijeljen u dražbi 2021. godine ponovno se dodjeljivao na regionalnoj (županijskoj) razini radi stvaranja prilika za poslovanje i manjim, regionalnim operatorima. U toj dražbi sudjelovali su tvrtke Digicom i Markoja. Ukupan iznos naknada za uporabu RF spektra koji je postignut na javnoj dražbi za frekvencijski pojas 3600 MHz na regionalnoj razini iznosi  187.150,00 eura.

Dakle, ponovimo, ukupan iznos naknada za uporabu RF spektra na nacionalnoj i regionalnoj razini koji je postignut na javnoj dražbi koja je počela 16.siječnja ove godine i o kojoj je danas donesena konačna odluka iznosi 339.186.745,00. Naknade prikupljene dražbom u potpunosti se uplaćuju u korist državnog proračuna.

“Jako smo zadovoljni rezultatima ove elektronički provedene dražbe u više krugova, u kojoj je dodijeljen sav raspoloživi spektar za nacionalno pokrivanje, ali i dio spektra za manje operatore na regionalnim razinama. Javnim nadmetanjem kroz dražbu, postigli smo regulatornu predvidljivost obzirom da postojeće dozvole ističu tek za nešto više od godinu dana te su operatori dobili dovoljno vremena za prilagodbu svojih mreža. Dražba je ujedno pokazatelj koliko je radiofrekvencijski spektar, kao ograničeno prirodno dobro Republike Hrvatske, važan za razvoj elektroničkih komunikacija. Dodijeljena je dovoljna količina spektra za svakog operatora, što osigurava održivost i konkurentnost tržišta te će se krajnjim korisnicima omogućiti visokokvalitetne usluge mobilnog interneta u svim područjima Hrvatske u razdoblju do 2039. /2044.. Za gospodarstvo su stvoreni preduvjeti za daljnji razvoj, posebno u području ICT-a, prometa i turizma. Postignuti konačni iznosi koji su prihod Državnog Proračuna pokazuju da između operatora postoji zdravo tržišno natjecanje i jaka vjera u daljnji razvoj tržišta“, kaže Tonko Obuljen, predsjednik Vijeća HAKOM-a.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

Avatar FrenkiNino
FrenkiNino
07:17 09.03.2023.

Čik pogodi, od kog će telekomi refundirati taj iznos?

DU
Deleted user
17:57 08.03.2023.

To treba sve srušiti. Ne znate što čini tijelu, mikrovalno zračenje.