POZNATI DETALJI VIŠEGODIŠNJE ISTRAGE

Zbog fotografiranja na grobu Escobara pao 'nevidljivi narkobos'. Razbijena i njegova skupina, brodovima prokrijumčarili 5,8 tona kokaina

Foto: SANTIAGO ARCOS/REUTERS
Zbog fotografiranja na grobu Escobara pao 'nevidljivi narkobos'. Razbijena i njegova skupina, brodovima prokrijumčarili 5,8 tona kokaina
04.12.2024.
u 08:06
Belvedere je bio poznat kao nevidljivi narkobos, lice s Interpolove crvene tjeralice i kao jedan od talijanskih najtraženijih bjegunca. Uhićen je zbog, moglo bi se reći, vlastite gluposti. Očito smatrajući da je siguran i nedodirljiv, objavio je svoju fotografiju na kojoj ponosno pozira pokraj groba Pabla Escobara u kolumbijskom gradu Itaugiju.
Pogledaj originalni članak

Zajednička akcija policija više zemalja EU i Kolumbije te Europola rezultirala je ukupnom zapljenom 5,8 tona kokaina i uhićenjem 32 osobe. Riječ je o dugotrajnoj istrazi koja se provodila u Belgiji, Kolumbiji i Španjolskoj, a rezultirala je razotkrivanjem kriminalne organizacije koja je bavila krijumčarenjem tona kokaina iz Kolumbije u EU. Među uhićene 32 osobe je bio i, kako se sumnja, šef te skupine Luigi Belvedere (32), koji je uhićen u listopadu u Kolumbiji, a 5,8 tona kokaina je zaplijenjeno u akcijama u Cartageni i Barranquilli te u Barceloni, Valenciji i Antwerpenu.

Belvedere je bio poznat kao nevidljivi narkobos, lice s Interpolove crvene tjeralice i kao jedan od talijanskih najtraženijih bjegunca. Smatrao se jednom od ključnih osoba Camorre, koja je bila zadužena za kontakte s narkokartelom iz Medellina, a operacija njegova uhićenja bila je međunarodna i u njoj su sudjelovale Italija i Kolumbija, a potpomogao ju je Europol. Uhićen je u stanu u Medellinu, prije toga se skrivao zadnje četiri godine i Italija ga je smatrala glavnom osobom koja je u ime Camorre organizirala transport kokaina iz Južne Amerike u Europu.

Uhićen je zbog, moglo bi se reći, vlastite gluposti. Očito smatrajući da je siguran i nedodirljiv, objavio je svoju fotografiju na kojoj ponosno pozira pokraj groba Pabla Escobara u kolumbijskom gradu Itaugiju. Escobar je bio jedan od najvećih narkobosova i "uzor" je mnogim kriminalcima. Fotografija koju je Belvedere valjda objavio na nekoj od društvenih mreža, bila je dovoljna da ga kolumbijska policija, uz pomoć kolega im iz Italije te informacija dobivenih od Europola, brzo locira i uhiti. Bio je veza koja je povezivala Camorru te kartele Clan del Golfo i Oficina de Envigado, koji se smatraju nasljednicima kartela iz Medellina. Osim njega, u listopadu je u Kolumbiji bio uhićen i Gustavo Nocella, još jedan visoko rangirani pripadnik Camorre, koji je u bijegu bio od prosinca 2020., kada ga je talijanski MUP stavio na popis najtraženijih bjegunaca.

Foto: Polizia di Stato/Talijanska državna policija
Narkobos

Spomenuti dvojac je, navodi Europol, bio dio velike kriminalne mreže koja je organizirala krijumčarenje tona kokaina iz Južne Amerike u Europu. Ulazna točka za tu drogu bila je luka u belgijskom Antwerpenu, a kokain je dopreman brodovima. Obično bi bio skriven u teretu, često voću, a kao paravan su korištene razne tvrtke za uvoz i izvoz voća. Belvedere i njegov sudrug koristili su se krivotvorenim dokumentima i skrivali su se po stanovima i hotelima, a tijekom dugogodišnjeg bijega i skrivanja imali su znatnu potporu kriminalne mreže po Italiji, Nizozemskoj, Belgiji i Kolumbiji. Osim što je pomagala njima, kriminalna organizacija je pružala potporu i njihovim obiteljima, a dvojica bjegunaca sada čekaju izručenje Italiji. Belvedera je talijanska policija stavila na listu najtraženijih bjegunaca nakon što je u prosincu 2020. pobjegao. Bio je osuđen na 19 godina zatvora zbog međunarodne trgovine drogom. Smatra se da je u Italiji surađivao s Casalesijevom skupinom koja je dio Camorre, ozloglašene mafijaške organizacije, koja je specijalizirana za trgovinu drogom, a poznata je i kao vrlo okrutna.

Europol navodi da je uhićenje njih dvojice, ali i svih ostalih koji su uhićeni u različitim etapama istrage koja je trajala od travnja 2023. rezultat međunarodne policijske operacije, čiji je cilj bio razotkrivanje načina na koji se kokain krijumčari iz Južne Amerike u EU. Osim zapljene 5,8 tona kokaina i uhićenja 32 osobe, zaplijenjene su i neke nekretnine. Istraga se fokusirala na to kako kriminalna organizacija funkcionira i tko stoji iza njih. Utvrđeno je da je većina osumnjičenika bila stacionirana u Španjolskoj i Kolumbiji. Među uhićenima su bili i investitori, koordinatori krijumčarskih operacija, koruptivni službenici...

Utvrđeno je i da je kriminalna skupina bila sposobna brodovima prokrijumčariti ogromne količine kokaina, a droga se krijumčarila različitim morskim rutama, a brodovi su isplovljavali iz Cartagene i Barranquille. U Europolu kažu i da je krijumčarenje kokaina morskim putem i koristeći se komercijalnim brodovima postaje jako važno u narkotrgovini. Članovi skupina surađuju s korumpiranim službenicima kako bi izbjegli kontrole policije i carine. Za razotkrivanje skupine otkrivanje korumpiranih službenika bilo je najbitnije jer su oni bila važna karika kartela s obzirom na to da krijumčarenje velikih količina droge zahtijeva i dobru logistiku.

FOTO Nova velika akcija protiv balkanskog narkokartela, uhićeno 11 osoba

Foto: MUP
Foto: MUP
Foto: MUP
Foto: MUP
Foto: MUP

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.