KINESKA PROVINCIJA

Zbog jeftinih replika Kinezi grade centar za obradu porculana

Foto: Reuters/Pixsell
Oslikavanje porculana u Kini
Foto: Reuters/Pixsell
Oslikavanje porculana u Kini
Foto: Reuters/Pixsell
Oslikavanje porculana u Kini
Foto: JASON LEE/REUTERS/PIXSELL
Tradicionalne kineske statue
Foto: JASON LEE/REUTERS/PIXSELL
Kalup
15.10.2019.
u 00:20
Jingdzhen, grad u kineskoj provinciji Jiangxi, na glasu je kao svjetska prijestolnica porculana. Već sada u njemu živi oko 5000 stranaca koji su došli naučiti sve o umjetnosti keramike
Pogledaj originalni članak

Kineski porculan već je tisućama godina diljem svijeta sinonim za eleganciju, profinjenost i luksuz, a ova remek-djela s praktičnom vrijednošću dolaze iz Jingdzhena, grada u kineskoj provinciji Jiangxi. Odavno je poznato da je porculan iz Jingdzhena “tanak kao papir, bijel poput žada, blještav kao ogledalo i glasan kao zvono”.

O njegovoj kvaliteti govori i cijena koju stariji komadi porculana iz ovog grada postižu diljem svijeta pa je tako jedan porculanski plavo-bijeli primjerak na aukciji u Londonu postigao cijenu od čak 30 milijuna eura. Ipak, porculanu iz Jingdzhena zadan je težak udarac kineskim otvaranjem kapitalizmu, odnosno u trenutku kada su tržište preplavile strojno izrađene kopije porculanskih tanjura i kompleta za jelo koji su se izvozili iz Kine na zapad. Cijena njihove proizvodnje bila je višestruko niža od cijene pravog ručno rađenog porculana pa je proizvodnja u Jungdzhenu prepolovljena, a tisuće starih zanatlija i umjetnika došle su doslovce na rub gladi.

Peking je odlučio prekinuti ovu agoniju i Jingdzhenu vratiti stari sjaj i slavu, ali ne zatvaranjem krivotvoriteljskih tvornica na jugu zemlje koje proizvode porculan koji se za sitan novac prodaje diljem zapada, nego pretvarajući cijeli Jungdzhen u svojevrsnu “prijestolnicu porculana”, mjesto u kojemu će biti sagrađen nacionalni centar za keramičko kulturno naslijeđe Kine, ali i inovacijski centar u proizvodnji porculana.ni svjetski centar trgovine porculanom.

Foto: Reuters/Pixsell
Oslikavanje porculana u Kini

– Jingdzehe je već sada grad u kojemu se okupljaju najbolji svjetski keramičari, kojih je sada tu tisuće. No ovo je veliki iskorak za naš grad – kaže Zhang Heping, direktor komisije koja provodi reformu Jingdzehea.

Ovaj kineski centar oni vide kao veliko obitavalište umjetnika. Već danas ih je u Jingdzeheu oko 30 tisuća, od kojih je oko pet tisuća stranaca koji su u ovaj kineski grad došli da bi usavršili umjetnost izrade keramike i porculanskih predmeta. Ujedno, u gradu danas postoji oko 6700 radionica i trgovina za proizvodnju i prodaju porculana što je idealna osnova da se grad razvije u svojevrsnu svjetsku burzu skupocjene keramike.

– Kod kuće radim u velikoj, dobro opremljenoj radionici, no ovo je nešto potpuno drugo. Ovo je svojevrsno osvježenje, ne samo za mene nego i za sve ostale strane umjetnike keramičare. Ovo je doticaj s kineskom kulturom i kineskom tradicijom proizvodnje keramike, nešto što ne možemo iskusiti bilo gdje drugdje na svijetu – kaže njemački keramičar i umjetnik Christiane Towe koji u Jingdezhenu živi već nekoliko mjeseci.

U okviru velikog plana obnove grada Kina planira uskoro predstaviti planove za cijelu infrastrukturu koja će pratiti projekt. Nije tu samo riječ o gradnji stambenih naselja za keramičare, dječjih vrtića i škola za njihovu djecu, trgovina i zabavnih parkova.

Foto: JASON LEE/REUTERS/PIXSELL
Tradicionalne kineske statue

– Tu je riječ i o pokretanju potpuno novih znanstvenih instituta koji bi se bavili samo usavršavanjem proizvodnje porculana te otvaranju škola primijenjene umjetnosti koje bi radile na novom dizajnu porculanskih kompleta.

Ujedno, u planu je i razvoj cjelokupnog sustava logistike za kineski skupocjeni porculan što znači postavljanje e-platforme za prodaju, ali i osnivanje skladišta za gotove proizvode po cijelom svijetu kako bi kupci što prije i što lakše došli do proizvoda načinjenih u kineskoj prijestolnici porculana. Prema najavama, ovaj projekt u punoj bi snazi i sa svom operativnom infrastrukturom mogao zaživjeti do 2035. godine.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.