BEČ – Gotovo svi austrijski mediji u utorak su iscrpno izvijestili o novinskoj konferenciji bivšeg austrijskog kancelara Wolfganga Schüssela (66), na kojoj je u ponedjeljak iznenadno izvijestio javnost da daje ostavku na zastupničku dužnost u austrijskom parlamentu.
Njegovo povlačenje iz politike, kako je istakao, ne znači priznanje krivice nego želja da se olakša rad pravosuđu u rasvjetljavanju korupcijske afere telekomunikacijskog operatora Telekom Austria, tvrtke koja se dijelom nalazi u vlasništvu austrijske države.
„ Tim potezom želim doprinijeti da pravosuđe objektivno i neovisno o svakom političkom utjecaju ili medijskoj osudi rasvijetli slučaj. Stvarno je nepravedno i neodgovorno dovoditi u vezu ÖVP (austrijska Narodna stranka op.a.) s ovim tvrdnjama“, rekao je Schüssel koji je bio predsjednik narodnjaka od 1995. do 2007. godine.
Prema tvrdnjama u austrijskoj javnosti i oporbenim krugovima, Telekom Austria je upravo u vrijeme kancelara Schüssela uživao prednosti u odnose na konkurenciju, a posljednjih tjedana javile su se i izravne optužbe za korupciju.
Čak i unutar svoje stranke (ÖVP)postao je tema razgovora, nakon što se je nedavno nekoliko ministara iz njegove „crno-plave“ koalicijske vlade koju je vodio od 2000. do 2007. godine s krajnje desnom Slobodarskom strankom (FPÖ) Jörga Haidera našlo u središtu pravosudne istrage.
Mediji su o njima izvještavali kao o mogućim sudionicima korupcijske afere vezane za austrijski Telekom, a neki su spominjali i ime bivšeg austrijskog kancelara.
Čelništvo Telekoma najavilo je da će bezrezervno rasvijetliti cijeli slučaj kao i zašto su nekim osobama bliskim visokim vladinim krugovima između 2000. i 2007. godine isplaćivane velike svote novca, bez pravdanja tih novčanih transakcija.
Schüssel tvrdi da mu je savjest „čista“ i da on i njegova stranka nisu u to umiješani. Ističe kako iz politike odlazi „lakog srca“ jer je svoju dužnost uvijek obavljao savjesno.
Mediji ističu kako je Schüsselovo povlačenje iz austrijske politike nakon 43 godine aktivnog djelovanja ( 32 godine u parlamentu i 18 u austrijskoj vladi), iznenadilo ne samo njegove stranačke kolege i prijatelje nego i njegove brojne neprijatelje, koji mu nikada nisu oprostiti što je 2000. godine pristao da kao čelnik konzervativaca (ÖVP) koalira s krajnjom desnicom (FPÖ) Jörga Haidera.
Neki lijevo usmjereni dnevni listovi navode kako je formiranje navedene „crno – plave“ koalicije, koja je podigla prašinu i izvan granica Austrije, zapravo bio početak kraja Schüsselove ere. Točka na „i“,, prema pisanju tih dnevnika, bio je trijumf socijaldemokrata i poraz ÖVP-a na parlamentarnim izborima 2006. godine, nakon čega je Schüssel dao ostavku, prepustivši kormilo stranke svom kolegi Wilhelmu Moltereru. Nakon toga jedno je vrijeme bio šef Kluba zastupnika narodnjaka u Nacionalnom vijeću, a potom „obični“ mandatar i vanjskopolitički glasnogovornik ÖVP-a.
Austrijski potkancelar, ministar vanjskih poslova i aktualni predsjednik Narodne stranke Michael Spindelegger izjavio je da stranka duguje Schüsselu zahvalnost, jer je mnogim značajnim reformama koje je proveo modernizirao Austriju i učinio je konkurentnijom u međunarodnoj utakmici.
Predstavnici drugih stranaka su istakli kako je Schüssel već davno trebao dati ostavku.
Krajnja desnica tvrdi da je Schüsselovo povlačenje iz politike „neizravno priznanje“ za počinjene nepravilnosti u aferi Telekom.
Zeleni su zatražili da posebno Povjerenstvo parlamenta Republike Austrije ispita bivšeg austrijskog kancelara o svim mogućim korupcijskim slučajevima u vrijeme njegove vlade.
„Kurier“ piše kako je istraživanje javnog mnijenja instituta OGM pokazalo da većina ispitanika (46 posto) smatra da je Schüssel „suodgovoran“ za aferu Telekom, jer je u to vrijeme bio savezni kancelar te je morao znati što rade članovi njegove vlade. Njih 30 posto smatra da nije odgovoran, dok 24 posto se nije moglo odlučiti da li je bivši kancelar odgovoran ili nije za otkrivenu aferu.
„ Za to što su pojedini ministri radili iza mojih leđa ili nakon što su otišli s dužnosti, ne mogu ja preuzeti odgovornost“, napomenuo je Schüssel. Poručio je kako se ne osjeća odgovornim za moguće nepravilnosti, ne isključivši mogućnost da ih je stvarno bilo.
Wolfgang Schüssel se je kao austrijski savezni kancelar i čelnik Narodne stranke godinama zdušno zalagao za brzi ulazak Hrvatske u Europsku uniju, dajući joj snažnu potporu na njenom europskom putu.
Austrijski mediji pišu da je Schüssel, između ostalih, bio dobar prijatelj i s bivšim hrvatskim premijerom Ivom Sanaderom.
Budala, U našem HDZu to nikada nikome ne bi palo na pamet