Ratni zločini

Zbog nedolaska optuženika iz Srbije suđenja i dalje nema

Foto: 'Antonio Bronic/Vecernji list'
Zbog nedolaska optuženika iz Srbije suđenja i dalje nema
08.06.2010.
u 08:00
Iako između Srbije i Hrvatske postoji Sporazum o procesuiranju ratnih zločina, to se uglavnom ne odnosi na pojedinačne zločine, a upravo je o tome riječ u slučaju Letice i Velebita.
Pogledaj originalni članak

Deseci neriješenih predmeta ratnih zločina na nekad okupiranom području godinama opterećuju Županijsko državno odvjetništvo i sisački Županijski sud. Nažalost, optuženici za te zločine nedostupni su hrvatskim pravosudnim tijelima, jer su pobjegli u inozemstvo, najčešće u Srbiju. Iako između dviju država postoji sporazum o suradnji u procesuiranju ratnih zločina, to se uglavnom ne odnosi na pojedinačne zločine.

Tako je i jučer, zbog neodazivanja optuženih, Vijeće za ratne zločine, sa sutkinjom Melitom Avedić na čelu, u sisačkom Županijskom sudu otkazalo dvije rasprave. Čak i činjenice da su poznata prebivališta optuženih Stojana Letice i Milana Velebita, da Odvjetništvo ima svjedoke o počinjenim ratnim zločinima iz 1991. godine, da su primili optužnice i pozive, te da su saslušani u Srbiji, nisu pridonijele rješavanju slučajeva.

Optužnica tereti Stojana Leticu (47) za ubojstvo civila Stjepana Šuljića u Novom Selištu kod Petrinje. Šuljić je ubijen puškom s leđa kroz prozor jedne kuće. Za optuženog, koji živi na beogradskom Voždovcu, a izjasnio se da je državljanin Srbije, još 2006. godine određen je pritvor i izdana tjeralica, a godinu dana kasnije i međunarodna tjeralica. Godine 2008. saslušan je u Srbiji i tu je postupak stao. Nije potvrdio primitak poziva za raspravu u Sisku, pa će o daljnjem postupku odlučiti Izvanraspravno vijeće.

Sličan je slučaj Milana Velebita (52), koji je osumnjičen da je u Taborištu kod Petrinje ubio Jelenu Palaić, samo zato što se protivila da joj otme kravu. Još 1992. godine za njega je zatražen pritvor i izdana tjeralica, a 2007. godine i međunarodna tjeralica. I Velebitu, koji živi u srpskom Prnjavoru, diplomatskim je putem upućen poziv za raspravu, pa je čak i potvrdio prijam poziva, no na sud došao nije.

– Ovakvi slučajevi traju predugo i svjedoci umiru. U slučaju Velebit već su umrla tri svjedoka, ali su, na svu sreću, ranije dali iskaze. Vjerujem kako će konačnu riječ o daljnjem procesuiranju slučajeva, nakon rasprava i žalbi, dati Vrhovni sud – rekla je Melita Avedić.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar BEBEK 2
BEBEK 2
16:01 08.06.2010.

Ma, tu gamad bi trebalo procesuirat, nadam se da ce uskoro doc vreme da, ako vec ne zele nazad u Hrvatsku, da im se sudi u Srbiji.