FRANJO MIHALIĆ
poljoprivrednik
"Životari se, poticaja niotkuda, nitko nam ništa ne plaća, a šverc cvjeta"
Na poljima u Varaždinskoj županiji u tijeku je žetva ječma. Zbog vremenskih neprilika, grube procjene govore, prosječni prinos ječma na nekim hrvatskim područjima ove godine bit će manji i 40 posto.
Slično je stanje s ječmom ove godine i u europskim zemljama.
– Zasijao sam ječam na tri hektara zemlje, no rodilo je samo 40 posto onoga što bi bilo normalno da nas je vrijeme poslužilo. Zbog obilnih oborina bilo je polijeganja usjeva i smanjen je prinos – kaže Franjo Mihalić, kojeg smo zatekli u žetvi na polju između Ladanja i Nove Vesi.
Ječam je zasijao kao pretkulturu jer će na tom mjestu nakon njega niknuti kukuruz. Mihalići, inače obrađuju 30 hektara zemlje, siju kukuruz kojim hrane stoku. U Novoj Vesi imaju farmu sa 200 junadi.
– Poljoprivredom se bavim gotovo 30 godina. Životari se, poticaja niotkuda, nitko nam ništa ne plaća – žali se F. Mihalić.
Poljoprivredom se bavi cijela obitelj, Mihalićeva supruga, sin i snaha. Osim novca muči ih rascjepkanost parcela. Naime, imaju trideset hektara zemlje na čak 80 parcela.
– Tražio sam okrupnjivanje zemljišta, no nisam bio podoban. Mi smo u sustavu PDV-a, za svaku se lipu kod nas zna, a šverc cvate i ide dalje – ljuti se Mihalić.
Iako je ječam zbog vlage polegao, stanje bi se ipak moglo popraviti, jer se vlaga smanjila zbog visokih temperatura.
Za desetak, petnaestak dana trebala bi početi i žetva pšenice, čija bi kvaliteta također mogla biti upitna.
Što se tiče cijene pšenice, trenutačno na svjetskim tržištima ima tendenciju rasta. Sada je cijena više od 0,80 kuna po kilogramu. Stajalište je hrvatskih seljačkih udruga da cijena pšenice ove godine ne smije biti manje od 1,20 kuna po kilogramu, no neki smatraju da time ne mogu pokriti sve troškove proizvodnje.
– Poticajima za pšenicu samo 1,20 kuna ne možemo se pokriti. Pri otkupu pšenice, čiji će ovogodišnji urod biti i 50 posto manji, tražit ćemo da nam onaj postotak koji će nam odbiti i vrate – rekao je nedavno Miljenko Ivanuša na prosvjedu ludbreških ratara i stočara.
a Iako je žetva blizu, još se ne zna tko će otkupljivati pšenicu varaždinskih proizvođača, doznajemo od Mare Bogović, više stručne savjetnice u HZPSS-u. – Oni koji su lani otkupljivali pšenicu, ove godine možda neće. Ništa ne jamče. Otkupljivat će vjerojatno Čakovečki mlinovi, no samo kvalitetnu pšenicu, bez proklijalog zrna, kako su postupali lani – kaže Mara Bogović. Nema ni podataka o tome koliko je točno pšenice zasijano na polja u Varaždinskoj županiji, no pretpostavlja se da je pod žitaricama otprilike 2500 hektara zemlje. – To se stalno mijenja jer neki nisu zadovoljni prinosom ili cijenom, pa mijenjaju kulture - rekla je Mara Bogović. (mza/VLM)