Dobrim dijelom Europe poslijednja dva dana haraju oluje. Jučer su dvije osobe poginule u Njemačkoj gdje je oluja rušila drveće, izazvala prekide struje i remetila zračni te željeznički promet. Ranije su u Poljskoj vjetrovi puhali brzinom do 125 kilometara na sat i tako teško oštetili oko 500 kuća, uzrokovali nestanak struje za više od 324.000 kućanstava širom zemlje, a ima i ljudskih žrtava. U proteklim danima pogođene su i Češka i Nizozemska, a trenutno se s olujom bore i Ujedinjeno Kraljevstvo i Irska.
U naredna 24 sata očekuje se pojačanje oluje, a u dijelovima Ujedinjenog Kraljevstva izdana su i po dva crvena alarma. Upozoravaju da bi leteće krhotine mogle dovesti do opasnosti po život, a vjerojatne su i štete na zgradama i kućama. Također se očekuju nestanci struje zbog prekida vodova, kao i problemi s telefonskim linijama i transportom, piše Mirror.
Glavni meteorolog ureda za meteorologiju, Frank Saunders upozorio je da će oluja Eunice potencijalno biti jedna od najjačih oluja koje su zahvatile južne i središnje dijelove Ujedinjenog Kraljevstva u posljednjih nekoliko godina. Ured za meteorologiju na twitter profilu poziva građane da slušaju obavjesti lokalnih autoriteta i vode se njima.
Ceste diljem zemlje blokirane su zbog drveća i krhotina koji padaju, željezničke usluge diljem zemlje su otkazane, kao i letovi. Veći incidenti dogodili su se u Bristolu i regiji Cornwall, a cijeli London i okolna područja trenutno su proglašeni crvenom zonom. Meteorolog Ryan Maue upozorio je da bi oluja Eunice mogla donijeti vjetrove nalik "uraganu", prenosi Mirror.
U Irskoj je oluja ostavila 50.000 ljudi bez struje, otkazani su letovi i zatvorene škole. Oluja će se pratiti prema istoku, a očekuje se jak snijeg u Donegalu, Leitrimu, Sligu, Mayu i Roscommonu. Većina crvenog alarma nije na snazi od 11 sati, ali žuto upozorenje na vjetar i kišu pokriva cijelu Irsku do petka do 18 sati, dok je upozorenje za snijeg i led sada na snazi u cijeloj zemlji do 10 sati u subotu. Mjestimice su zabilježeni orkanski vjetrovi kategorije 1, no riječ je o mjerenjima sa svjetionika pa takve brzine vjetra neće doseći kopno, piše Irish Mirror.