VOJSKA NA TERENU

Katastrofalne poplave u Njemačkoj: Zgrade urušene, broj poginulih se popeo na 59

Foto: EXPA/PIXSELL
GER, Hochwasserkatastrophe in Deutschland
Foto: Harald Tittel/DPA/PIXSELL
Storm in Rhineland-Palatinate
Foto: Harald Tittel/DPA/PIXSELL
Rhineland-Palatinate
Foto: Harald Tittel/DPA/PIXSELL
Rhineland-Palatinate
Foto: Harald Tittel/DPA/PIXSELL
Storm in Rhineland-Palatinate
Foto: Harald Tittel/DPA/PIXSELL
Storm in Rhineland-Palatinate
Foto: Harald Tittel/DPA/PIXSELL
Storm in Rhineland-Palatinate
16.07.2021.
u 00:02
U oblasti Eifel na sjeveru Porajnja-Falačke još uvijek se traga za 50 do 70 osoba koje su nestale prilikom urušavanja šest zgrada
Pogledaj originalni članak

Najmanje 59 osoba je poginulo, a deseci se smatraju nestalima u katastrofalnim poplavama na zapadu Njemačke, objavile su vlasti u četvrtak, dok traju evakuacije pogođenih gradova u Belgiji i Nizozemskoj.

Iz središta Maastrichtu u Nizozemskoj evakuirano je 10.000  građana kojima prijeti izlijevanje rijeke Maas. Slična je situacija u Roermondu koji se nalazi na njemačko-nizozemskoj granici.

Rijekama u Nizozemskoj je porastao vodostaj zbog obilnog priliva iz rijeka u brdskim dijelovima Njemačke i Belgije. 

Ranije su na evakuaciju pozvale gradske vlasti Liegea u Belgiji u kojoj je poginulo šestero ljudi.

Broj žrtava na sjeveru njemačke savezne pokrajine Porajnje-Falačka popeo se na 28 a u susjednoj Sjevernoj Rajni-Vestfaliji na 31 čime je ukupan broj poginulih u Njemačkoj porastao na 59, izvijestile su pokrajinske vlasti.

U oblasti Eifel na sjeveru Porajnja-Falačke još uvijek se traga za 50 do 70 osoba koje su nestale prilikom urušavanja šest zgrada

Oko 100 kuća u okrugu Ahrweiler, koje je najteže pogođeno izlijevanjem rijeke Ahr, smatra se trajno neupotrebljivima.

Oko 4500 stanovnika blizu brane Steinbach u Sjevernoj Rajni–Vestfaliji je evakuirano nakon što su vještaci ustvrdili da je brana zbog velikog pritiska vode nestabilna.

U Ruhrskoj oblasti s više od pet milijuna stanovnika građanima je preporučeno da prokuhavaju vodu jer je došlo do onečišćenja.

Voda rijeke Mosel (Moselle) poplavila je i dijelove antičkog središta grada Triera blizu granice s Luksemburgom. Ondje su evakuirane bolnica i starački dom.  

Njemačka kancelarka Angela Merkel, koja se nalazi u posjetu Washingtonu rekla je da je šokirana prirodnom katastrofom i izrazila sućut obiteljima žrtava.

Pogođenim krajevima obećala je "brzu i nebirokratsku" pomoć vlade. "Možete biti sigurni da će sve razine države učiniti sve da spase životi, ukloni opasnost i ublaže patnje", rekla je Merkel. Brzu pomoć je obećao i vicekancelar i ministar financija Olaf Scholz.

Nekoliko političara, među kojima i kancelarski kandidat Unije CDU/CSU Armin Laschet i ministar unutarnjih poslova Horst Seehofer su poplave izravno povezali s klimatskim promjenama i najavili odlučniju borbu za zaštitu klime.

Seehofer je rekao kako se Njemačka mora pripremiti na povećani broj takvih katastrofa u bliskoj budućnosti.

Pomoć poplavom pogođenim područjima u Njemačkoj i u zemljama Beneluksa ponudili su predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen i britanski premijer Boris Johnson. 

VIDEO Velike poplave u Njemačkoj: Kuće su urušene, nestalo je 30 osoba!

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 26

KU
Kuronja20cm
13:26 15.07.2021.

Ja sam preko 10 god u Bavarskoj i ovako loše ljeto još nisam doživio!Od 6. mjeseca kiša i samo kiša,sivilo i temp. do 17. st.Tu i tamo bude koji dan izuzetak ali da je u kontunuumu ovako loše vrijeme, još ovdje ne doživjeh.Nekaj se gadno shebalo sa klimom.

AA
aabbcc
11:31 18.07.2021.

Zgrade, nasipi, brane... svugdje fušeraj! al su ga Bosanci nahebali.

Avatar NenadNikolic
NenadNikolic
08:31 16.07.2021.

Prije nekoliko godina u porječju rijeke Elbe (Laba) došlo je ogromnih poplava. Kada se sve sleglo, ustanovilo se da je betonizacija korita i obala, betonizacija livada, pašnjaka i šuma i zatim zasipanje jezera, rukavaca i močvara. Time su uništena staništa ptica, uvećana je brzina vode kroz betonirana korita i umjesto da tlo upija vodu dade mu se dovoljno vremena i da se voda pospremi u retencije došlo je do poplava. Naprosto je vodeni val propušten velikom brzinom dalje i nesreća je bila još većža. To pokazuje na ozbiljan deficit stručnosti i znanja gospode koja su odlučivala i planirala urbanističke promjene u tom dijelu Njemačke. I što kazati? Da, moguće su i klimatske promjene ali onemogućiti upijanje vode kroz tlo upravo betonizacijom je osnovni uzrok da kod većih količina vode ona nema mjesta u retencijama. Pa Hrvatska ima Lonjsko polje koje je ostavljeno baš zbog takvih mogućnosti skretanja vode i dobivanja na vremenu. Mi smo u nekim drugim vremenima to u konačnici mudro uradili.