Zbog posjeta Dalaj Lame, Kina nikad oštrije iskritizirala SAD

Foto: AFP
Zbog posjeta Dalaj Lame, Kina nikad oštrije iskritizirala SAD
19.02.2010.
u 21:16
Nakon susreta Baracka Obame i tibetanskog duhovnog vođe u Bijeloj kući, kineske su vlasti Washington iskritizirale kao nikada ranije, iako su američki mediji u dogovoru s Bijelom kućom sastanak popratili vrlo blijedo.
Pogledaj originalni članak

U posljednjih pola stoljeća Kina nikada nije propustila obrušiti se na vladu koja bi ugostila Dalaj Lamu. Međutim, nakon susreta Baracka Obame i tibetanskog duhovnog vođe u Bijeloj kući, kineske su vlasti Washington iskritizirale kao nikada ranije. Unatoč tome što su američki mediji u dogovoru s Bijelom kućom sastanak popratili vrlo blijedo.

Bukvica u Pekingu

Prvi se na udaru našao veleposlanik SAD-a u Pekingu Jon Huntsman. Xinhua ga je citirala da ga je u kineskom ministarstvu vanjskih poslova zamjenik ministra "ozbiljno ukorio", što prevedeno s diplomatskog jezika znači da mu je držao bukvicu.

Spiegel Online navodi priopćenje službenog Pekinga po kojem se "SAD grubo umiješao u kineska unutarna pitanja, teško povrijedio kineske nacionalne osjećaje i ozbiljno narušio američko kineske odnose". Peking je otišao dotle da je Washingtonu poručio da će pod hitno morati povući poteze kojima će ispraviti učinjeno. Slično je bilo i nakon što je 2007. Angela Merkel primila Dalaj Lamu, nakon čega su odnosi tih zemalja bili na ledu pola godine.

Ovaj put nije pomoglo niti to što Obama Dalaj Lamu nije primio u Ovalnom uredu, a bolje reakcije vjerojatno ne bi bile ni da nije teških diplomatskih udaraca Kine i SAD-a posljednjih mjeseci, čemu u korijenu stoji pitanje sankcija zbog nuklearnog programa Irana.

SAD podržava autonomiju Tibeta

Na sastanku dvojice Nobelovaca Dalaj Lama je ponovio da se zalaže za autonomiju a ne neovisnost Tibeta. Obama je pak poručio da snažno podržava Dalaj Lamine napore u očuvanju tibetanskog jedinstvenog kulturnog, vjerskog i jezičnog identiteta te je pohvalio njegov nenasilni pristup i posvećenost deijalogu s Pekingom. Dalaj Lama se kasnije susreo i s američkom državnom tajnicom Hillary Clinton, što također nije prošlo neopaženo.

 

Problem je u tome što kineske vlast Dalaj Lamu unatoč svemu smatraju separatističkim vođom.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 18

OB
-obrisani-
22:50 19.02.2010.

Kad na te(USA) kreditor (Kina) počne vikati i derati se, onda se pokunjiš, spustiš glavu ( ne daš pristup novinarima) i šutiš. Tako ti je to moja velika USA. Ovo će vam se početi dešavati sve češće.

OB
-obrisani-
23:41 19.02.2010.

Te dvije zemlje su u medjusobnom ekonomskom, trgovinskom i finansijskom zavisnoscu. Kina ne bi mogla da prosperira, kao sto je to ucinila posljednjih 20 do 30 godina bez americkih potrosaca.Nema drugog trzista za kinesku robu koje bi moglo da se usporediti sa americkim..

OB
-obrisani-
21:45 19.02.2010.

DAAAAAAAA ! I zaprijetila je da će prestati izvoziti u U.S.A. :)))))))))))))))))))))))))))