VELIKI POTROŠAČI Isključeni već počeli zbrajati gubitke

Zbog redukcije tvrtke gube i po 150.000 kuna na dan

07.01.2009.
u 19:22
Pogledaj originalni članak

Redukcija plina koja je pogodila velike potrošače već je proizvela goleme gubitke. U tvrtki Elektroda–Zagreb, jednom od najstarijih proizvođača dodatnih materijala za zavarivanje u Europi, zbog nestašice plina gotovo da je stala sva proizvodnja, zbog čega 40-ak radnika danas nije niti dolazilo na posao.

Vlada proglasila krizno stanje u opskrbi prirodnim plinom

Neovisni stručnjak: Hrvatska proizvodi više plina nego što joj treba

Mesić: Mene su ispljuvali kad sam dogovarao da Katar uloži u LNG terminal

EU: Ukrajina i Rusija spremne prihvatiti međunarodne promatrače za provjeru oko isporuke plina

Moguća i otpuštanja
– Problem je velik. Dio proizvodnje za koji nam je potreban plin, a riječ je o većini pogona, trenutačno ne radi, što je gubitak od oko 150 tisuća kuna na dan. Ako se situacija s plinom ne popravi, za desetak dana gubici će biti katastrofalni. Zbog toga sada razmatramo sve opcije, a moguća su i otpuštanja radnika – rekao je Željko Kranjec, šef osiguranja tvrtke Elektroda–Zagreb.

Spašava ih to što tvrtka ima zalihu proizvoda za dva mjeseca pa će, dodao je Kranjec, sve narudžbe isporučiti na vrijeme. Obavijest da reduciraju potrošnju plina dobile su i Zagrebačke pekarne Klara. No redukciju nisu proveli jer, kažu, proizvode dnevni proizvod, a ne neki koji se može skladištiti. Spašavaju ih i godišnji odmori i sezona skijanja, zbog čega je proizvodnja ovih dana znatno manja od uobičajene. No u slučaju da se kriza nastavi, planiraju uvesti plamenike na loživo ulje.

Mjere smanjenja potrošnje prirodnog plina provode se i u tvornici stakla Vetropack Straža u Humu na Sutli, u kojoj su kotlovi za zagrijavanje proizvodnih pogona prebačeni na naftu, a u proizvodnom procesu tijekom današnjeg dana maksimalno je reduciran plin. U tvornici se nadaju da će se situacija s plinom stabilizirati jer im, u suprotnom, “ne ginu” veliki gubici s obzirom na to da za loženje staklarskih peći nema alternative.

Remont kao naručen
– Ako nenajavljeno dođe do prekida isporuke plina, staklo se u peći ukruti pa cijelu peć treba srušiti i sagraditi nanovo. Rokovi isporuka potrebnog materijala su između šest i osam mjeseci, gradnja peći traje tri i pol mjeseca, a cijeli posao oko godinu dana, pa bi šteta bila neprocjenjiva. Takav bi scenarij najvjerojatnije značio ključ u bravu – ističu u Vetropacku.

U Sisačko-moslavačkoj županiji najvećih problema zbog redukcije plina imaju u željezari CMC, dok je Termoelektrana danas pokrenula jedan blok koji će raditi na mazut. Do petka će se pokrenuti i drugi blok, a dvije-tri tisuće prostornih metara u satu trošit će se za grijanje stanova jer Toplinarstvo HEP-a nema drugog načina da osigura energiju za grijanje.

“Sreća u nesreći” je što je Petrokemija, jedan od najvećih potrošača plina u državi, trenutačno u remontu koji će, kažu u tvrtki, potrajati do kraja siječnja. Do tada, nadaju se u Petrokemiji, vrijeme će se popraviti, a val hladnoće proći. Nadaju se i da će se izgladiti nesporazum na relaciji Rusija – Ukrajina – Europa. U suprotnom, Petrokemija će zapasti u velike teškoće.



Medvedev postavlja uvjete za obnovu isporuke plina

Rusija će početi isporučivati plin samo pod uvjetom da Ukrajina pristane na tržišnu cijena prostornog metra tog energenta i ako u procesu budu sudjelovali europski promatrači i stručnjaci za međunarodno pravo, izjavio je u srijedu ruski predsjednik Dimitrij Medvedev.
- Cijena plina mora biti tržišna, ona koja odgovara europskoj cijeni. Ne bi smjelo biti nikakvog smanjivanja ili povlaštene cijene - rekao je Medvedev svom ukrajinskom kolegi Viktoru Juščenku u telefonskom razgovoru.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr