Slatina, Hrvatska Kostajnica, Saborsko, Kutjevo... neke su općine i gradovi kojima prijeti bankrot ili su de facto već bankrotirali. Maloj općini Saborsko račun je blokiran od 16. ožujka zbog naplate gotovo milijun kuna, što je polovica njegova proračuna. Sve je temeljeno na sudskoj presudi od 6. veljače prošle godine, kojom je bivši načelnik i najpoznatiji hrvatski šaman Luka Hodak proglašen krivim za nenamjensko trošenje proračunskog novca. Hodak je dobio 14 mjeseci zatvora, no novčani teret na kraju je pao na leđa nove vlasti i općinskog proračuna. Posebna zanimljivost ovog slučaja jest to što Općina uopće nije imala saznanja da se proces vodi, a obavijest o presudi i obvezama primila je tek nakon što je prošao žalbeni rok.
– Usprkos tome što je isteklo vrijeme za žalbu, pokušali smo svojevrsnim apelom upozoriti na niz nelogičnosti u slučaju. Na kraju smo dobili odgovor da su svi naši navodi točni, no nema mogućnosti promjene pravomoćne sudske presude – stoji u pismu koje je iz Općine, kojoj je na čelu HSS-ovka Đurđica Špehar, odaslano na niz adresa. Saborsko je od početka blokade prestalo plaćati račune pa postoji bojazan da bi uskoro mogla početi i iskapčanja telefona ili struje. Osim što zaposlenici do rješavanja ovog problema neće moći primiti plaće, nakon iskapčanja struje svi će stanovnici Saborskog ostati i bez pitke vode.
Već nekoliko godina u velikom minusu je Hrvatska Kostajnica kojoj, prema riječima gradonačelnika Tomislava Paunovića, za normalno funkcioniranje nedostaje 1,8 milijuna kuna.
– Potrebno bi nam bilo šest, a mi imamo samo 4,2 milijuna kuna prihoda. A i to je s maksimalnim uštedama. Već smo smanjili broj radnika i trenutačno reorganiziramo rad vrtića. Prisiljeni smo smanjiti broj grupa polaznika i djelatnica. Suludo bi bilo da grad mora gasiti vrtić i knjižnicu – upozorava Paunović.
Ozbiljnih problema s financiranjem ima i grad Kutjevo. Prošle godine od planiranih 16 milijuna kuna u proračunu je prikupljeno samo sedam, zbog čega je reducirana javna rasvjeta u gradu i u okolnih petnaestak naselja, no unatoč tomu upitno je hoće li zaposlenici gradske uprave do kraja godine moći primiti plaće.
naravno, pod \"normalno funkcioniranje\" oni podrazumijevaju pokrivanje svih troškova za svoje mercedese, bmw-e, pročelnike, dočelnike i začelnike s osnovnom školom i dobrom rođačkom vezom, a sve to da bi se brinuli o svojoj voljenoj livadi koju od milošte nazivaju općinom. komu pod milim bogom trebaju sve te općine, pa većina ih ne zaslužuje ni rang mjesne zajednice. to je sve pravio adz da bi umjetno povećao broj zastupnika i namješteničku silu po cijeloj hrvatskoj, izdvajali su u općine zaseoke u kojima su dominirali njihovi birači, i tako dobili dodatnu mogućnost isisavanja državnih novaca. ne volim ni sdp, ali stvarno su glupi ako pod hitno ne ukinu bar 300 od postojećih 500 općina.