Posao sa smećem

Zbrinjavanje biološkog otpada za 7 milijuna eura?

Foto: 'Kristina Stedul-Fabac/PIXSELL'
Zbrinjavanje biološkog otpada za 7 milijuna eura?
19.09.2013.
u 11:33
U delegaciji bili Ivan Polović, Igor Horvat, Stjepan Turković, Ivan Mrzljak, Ivan Ratkaj, Damir Jakšić i Mladen Rakočević
Pogledaj originalni članak

Što je radila karlovačka gradska delegacija u Rigi i s kakvim se iskustvima vraća iz glavnog latvijskog grada, bit će jasnije u utorak, kada će se javnosti u 13 sati u Velikoj vijećnici Grada prezentirati projekt zbrinjavanja organskog komunalnog otpada uz proizvodnju električne i toplinske energije.

Nekoliko dana kasnije s time će se upoznati i Gradsko vijeće. Ipak, već sada se javljaju sporovi oko samog puta, ali i oko načina gospodarenja otpadom.

 ‘Odlučilo se prije puta’

 Početkom rujna u Rigi su boravili direktor Čistoće Ivan Polović i njegov suradnik iz tvrtke Igor Horvat, direktor Vodovoda i kanalizacije Ivan Mrzljak sa suradnikom Ivanom Ratkajom, direktor Zelenila Stjepan Turković, Damir Jakšić, HSS-ov kadar koji je kao bivši ravnatelj Prirodoslovne škole skupio iskustva s ekološkim projektima, te gradski vijećnik SDP-a arhitekt Mladen Rakočević.

Nezavisni gradski vijećnik Davor Petračić odbio je putovati u Latviju na razgledavanje Centra za zbrinjavanje otpada Pentuli-Ventpils. Pozvana je i gradska vijećnica laburistkinja Snježana Kirinić, ali ona nije išla zbog isteka putne isprave.

Smatra i da u Hrvatskoj postoje slična postrojenja, pa se vjerojatno nije trebalo putovati tako daleko. Pri Gradu djeluje politički tim koji razmatra probleme zbrinjavanja otpada i energetike i članovi tog tima su, manje-više, putovali u Rigu. Petračić je pak odbio otputovati, jer, kako objašnjava, nije zadovoljan pristupom tima, kojim koordinira Marijan Butković (HSP dr. Ante Starčević).

 – Predstavio sam im tehnologiju za koju smatram da je najbolja, a koordinator komisije mi je odgovorio da se to ne može provesti u Hrvatskoj. Razgovor je postao neargumentiran, a ja sam poručio da ne kanim putovati ne bih li razgledavao tehnologiju koja je loša od one za koju se zalažem da se primijeni – kaže Petračić.

 Odluka nije donesena

 Dodaje da mu je već rečeno kako je odabrana upravo ova, po njemu, lošija tehnologija.

 – Na ovakav način bi se energija proizvodila obradom u spalionici, a tehnologijom koju predlažem kemijskim procesom koji nije štetan po okoliš i zdravlje. Možda je ta tehnologija skuplja, ali zdravstvo je važnije od ekonomičnosti, te bi Grad kao ulagač u roku pet godina otplatio ulaganja, a zatim unosio po 25 milijuna kuna godišnje u proračun – kaže Petračić.

Predsjednik Gradskog vijeća Mihovil Stanišić negira da je već odabrana tehnologija zbrinjavanja komunalnog otpada, ali napominje da hrvatski zakoni ne predviđaju korištenje tehnologije koju zastupa Petračić.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.