POGREŠKA Mladoj B. Galić iz Kočerina kraj Š. Brijega u laboratoriju zamijenili nalaze

Zdravoj ženi dali nalaze teško oboljele od tumora

23.01.2009.
u 23:00
Pogledaj originalni članak

Ujutro teško bolesna, a već uvečer zdrava. U nekoliko riječi je sažet samo jedan dan, koji će mlada majka Branka Galić iz Kočerina kraj Širokog Brijega, pamtiti cijeli život i to zbog - jednog lošeg laboratorijskog nalaza na tumore.

Provjera u Mostaru
- Prije nekoliko godina zbog tumora sam imala dvije operacije, te sam tumorskim nalazom kojeg sam uradila 15. siječnja u Laboratoriju C - lab u Širokom Brijegu, bila šokirana. Vrijednost CEA za pušače bila je 19,6 ,a nalaz CA 125 iznosio je 13. Moj liječnik mi je odmah kazao da nešto nije u redu jer, sa ovakvim nalazom CEA, ja ne bih mogla biti na nogama.

Odmah pred večer sam otišla u laboratorij Sveučilišne kliničke bolnice Mostar na Bijelom brijegu, gdje su mi odmah uradili iste nalaze.

Nakon prvobitnog šoka, uslijedio je drugi. Nalazi iz SKB su pokazali 20 puta manje vrijednosti nego iz privatne laboratorije C-lab. CEA je iznosio 0,64, granice normalnog su od 0 do 5, a CA 125 je bio 26,7, što je također u granicama normalnog, priča svoju priču ta mlada žena.

Kojem laboratoriju vjerovati, čiji nalazi na tumore su istiniti, jesam li zdrava ili opet teško bolesna, čije nalaze držim u rukama i tko je, ako ne ja, teško bolesna žena - pitanja su na koja je željela odgovor i koja su se ispreplitala u njezinoj glavi. No, priči te mlade žene tu nije kraj. Sa svojim mužem Markom ponovno je otišla u C -lab, tražeći ponovno laboratorijske nalaze na tumore.

- Iako nisu isti, na CEA su bili 2,9 a na CA 125 13,1 pokazalo se da su u granicama normalnog.

Potražili smo objašnjenje u Mostaru gdje je središnjica C-lab laboratorija gdje su nam, mrtvi hladni, kazali da je posrijedi najvjerojatnije zamjena uzoraka krvi.

Nalazi druge žene
Ispričali su mi se, ali su i kazali da nisu izvjestili osobu čije nalaze držim u rukama te da “nitko nije primoran donositi uzorke na laboratorijsku analizu”.

Takav stav me šokirao, kaže 28-godišnja Branka Galić na čijem licu se smjenjuju osjećaji razočaranosti ali i olakšanja. Kaže, priču javnosti ne bi ni ispričala da nije takvog, “nonšalantnog” odnosa prema pacijentima, ljudi u potrebi, koji pošteno plaćaju laboratorijske usluge. U toj mladoj obitelji u Kočerinu, nakon prvobitnog šoka, ponovno je nađen mir.

Njezin suprug neće je ponovno pratiti u bolnicu i strepjeti od novog dana. Sada je zdrava, a njeno dvoje male djece kraj sebe će imati zdravu i radosnu majku. No, savjest joj ipak ne da mira.

- Moji nalazi su u redu, ali osoba čije nalaze držim u rukama nije zdrava. Ona to najvjerojatnije ne zna i neće se liječiti, pitanje je koje razdire mladu majku.


Dnevno tisuće nalaza

U laboratorijama diljem BiH dnevno se uradi na tisuće različitih laboratorijskih nalaza te je i mogućnost pokoje pogreške ili zamjene uzoraka - neminovna. U većini slučajeva, takve pogreške ne budu predočeni javnosti, uzorci se ponovno šalju na analizu itd. Ipak, najnovijim slučajem mlade žene iz Kočerina, dvojba brojnih pacijenata oko pitanja drže li u rukama zaista svoje laboratorijske nalaze ili ne, svakako je opravdna. Iz Medicinsko biokemijskog i mikrobiološkog laboratorija C - lab, mladoj ženi su se ispričali. Ipak, što sa onima kojima treba kazati loše vijesti?

USUSRET VELIKOM KATOLIČKOM BLAGDANU

Simona Mijoković: 'Djed Božićnjak' sotonsko je djelo, a svoju djecu ne darujem na dan Božića

- Moja djeca ne vjeruju u postojanje "Djeda Božićnjaka". To je sotonsko djelo i sigurno znam da svoj život, roditeljstvo i odgoj želim graditi na stijeni Isusa. Ta stijena neće se nikada srušiti. A kada je nešto sagrađeno na pijesku, na lažima, kad tad će se srušiti. Moja djeca znaju da je "Djed Božićnjak" lažac i da ne postoji. On je čak i kradljivac, uzima sve ono što Božić uistinu jest, rođenje Isusa Krista. Uzima kroz nametnutu kupovinu, a što je lažni privid sreće - istaknula je za Večernji list Simona Mijoković.

Pogledajte na vecernji.hr