Zastupnici u Europskom parlamentu duboko su podijeljeni oko toga treba li dati podršku nastavku pregovora između EU i SAD-a o stvaranju Transatlantskog trgovinskog i investicijskog partnerstva (TTIP), najveće zone slobodne trgovine na svijetu.
Rasprava i glasanje o rezoluciji, koja je prije desetak dana tijesnom većinom prošla na nadležnom Odboru za trgovinu, jučer su u posljednji trenutak odgođeni nakon što se pokazalo da su europski socijalisti i demokrati, druga najsnažnija grupacija u parlamentu, spremni odbiti rezoluciju ne dobiju li jamstva da će države EU biti zaštićene od mogućih tužbi privatnih američkih kompanija pred arbitražnim sudovima.
– Odgodio sam glasovanje jer želim dati više vremena Odboru za trgovinu da raspravi otvorena pitanja i, što je više moguće, smanji broj amandmana – rekao je predsjednik EP-a Martin Schulz. U nacrtu rezolucije spominjalo se da mehanizam rješavanja sporova između investitora i država (mehanizam poznatiji kao ISDS) treba reformirati, učiniti transparentnijim i poštenijim te da ga se tako reformiranog može ugraditi u TTIP. Europski pučani, liberali i konzervativci žele da, kroz reformirani ISDS, arbitražni sudovi budu mjesto rješavanja sporova između investitora i država sve dok se ne osnuje stalni međunarodni sud za rješavanje takvih sporova. No, socijaldemokrati i zeleni ustraju na tome da potpuno ukinu ISDS. – Želimo da se jasno naglasi kako su privatne arbitraže mrtve – rekao je Bernd Lange, njemački socijalist i izvjestitelj EP-a za TTIP.
Nema precizne analize
U situaciji kad je EP očito podijeljen, Martin Schulz odlučio je odgoditi glasovanje za najmanje mjesec dana, možda i dulje. No, odgođena je i sama rasprava o rezoluciji što su mnogi protumačili kao pomanjkanje demokratičnosti. – Mi smo bili spremni raspravljati o ovoj važnoj temi.
Građani imaju pravo znati što Europski parlament misli o TTIP-u, a svaka odgoda pojačat će sumnju javnosti – rekla je SDP-ova europarlamentarka Biljana Borzan.
Premijer Zoran Milanović jučer je iz Bruxellesa, sa summita EU i država Južne Amerike, komentirao neočekivani razvoj događaja u EP-u u Strasbourgu, ponovivši stav Vlade da Hrvatska nije protiv TTIP-a. – Preciznu analizu nemamo, kao što je nema nitko. Ali okvirnu da. Mi smo mala zemlja i nama je u interesu slobodna i otvorena trgovina – rekao je Milanović.
kakvi su to politicari kad uopce hoce glasat o necemu sto neznaju niti smiju znati a onda kazu staljin i tito bili losi, kakvi su tek ovi novi gazde