Želite li izbjeći trovanje gljivama i preživjeti, u berbu gljiva ne nosite priručnik s fotografijama nego povedite iskusnog berača koji će vas bolje od statične fotografije savjetovati o vrstama gljiva, njihovoj starosti, fazama rasta i razlikama između vrlo sličnih otrovnih i jestivih.
Fatalni trio
Ta "sitnica" odlučuje o tome hoće li biti riječ o ukusnom obroku ili strašnoj tragediji. Savjetuju tako članovi Hrvatskog šumarskog društva iz Virovitice i Osnovne škole Voćin, koji su u Virovitici predstavili oko 120 različitih vrsta gljiva ubranih na obroncima Bilogore, Papuka i nizinskih predjela na trodnevnoj izložbi koja završava danas. Izložba je postavljena s ciljem edukacije ne samo učenika i roditelja, nego i berača koji se već smatraju dovoljno iskusnima. Prepoznati najotrovnije gljive prva je lekcija.
– To je početak svakog branja, znati što nikada ne staviti u košaru – poručuje iskusni berač i stručnjak Mladen Strižak iz Zagreba, nabrajajući fatalni trio – zelenu pupavku, muharu i zavodnicu.
Provjeriti ili ostaviti
– Početnici uvijek trebaju ići s iskusnijim beračima, a svaku vrstu za koju nisu sigurni spremiti u limenu posudu za kasniju provjeru ili je ostaviti. Najbolje je učiti jednu do dvije vrste po berbi, gledajući svaki detalj – kaže on.
Dr. Miljenko Iskra s odjela infektologije virovitičke Opće bolnice procjenjuje da je samo ove godine gljivama otrovano nekoliko pacijenata.
– Simptomi trovanja su proljev i povraćanje, a razliku između lakših i težih slučajeva definira vrijeme pojave simptoma. Oni unutar dva sata od konzumacije su lakši, a simptomi koji se jave kasnije predstavljaju teži stupanj otrovanja. Toksini već napadnu jetru, dolazi i do težih oštećenja bubrega te nerijetko do smrti – upozorava dr. Iskra.