Sud u Austriji donio je presudu u slučaju otmice žene koju su počinili otac i sin, a u kojoj je razmatrana težina počinjenog kaznenog djela u kontekstu obiteljskog nasilja. Žena nije bila podvrgnuta "posebnoj torturi", kako to objašnjava kazneni zakon, pa kazna za oca nije bila deset godina, kako je tužiteljstvo tražilo, već je smanjena na tri godine. Sudac je objasnio da su za kazne bile presudne teške fizičke i psihičke posljedici koje je žrtva pretrpjela, a koje su proizašle iz dugotrajnog nasilnog i kontrolirajućeg odnosa s mužem.
Sin, koji je, prema mišljenju porote, bio manje kriv za konkretni incident, ali je svakako bio uključen u otmicu, dobio je sedam mjeseci zatvora, od kojih je pet mjeseci također suspendirano na tri godine uvjetne kazne, pišu austrijski mediji. S obzirom na činjenicu da su obojica već provela određeno vrijeme u istražnom zatvoru, a uvjetni dio kazne uključuje i vrijeme provedeno u pritvoru, 19-godišnjak je nakon suđenja pušten na slobodu.
Otmica, koja je odjeknula u medijima, dogodila se 12. rujna, kada su otac i sin iz zasjede napali ženu, zgrabili je za gornji dio tijela i nasilno je odveli u automobil, nakon čega su pobjegli s mjesta događaja. Svjedok koji je incident snimio svojim mobilnim telefonom odmah je obavijestio policiju, a osumnjičeni su brzo identificirani. Ubrzo nakon toga, vozilo je locirano s pomoću praćenja mobilnih telefona, a zaustavljeno je na Pyhrn autoputu (A9) u Štajerskoj, na izlazu Schachenwald.
Tužiteljstvo je tijekom suđenja istaknulo da je "nasilno, nepoštivajuće ponašanje" prema ženi obilježavalo dugotrajan i destruktivan bračni odnos između nje i njezina muža. Iako je žena nekoliko puta pokušala pobjeći od muža, posljednji put u lipnju, zbog nesuglasica oko novca, ona je bila prisiljena potražiti zaštitu najprije kod svog brata, a potom u skloništu za žene. Iako je prije zločina žena potražila sigurno mjesto, sin je, slučajno, dan prije zločina, sreo majku ispred skloništa, a otac je doznao gdje se nalazi, što je dovelo do konačne odluke o otmici.
Tužitelj je također naglasio kako je zbog agresivnog i destruktivnog braka žena mentalno oštećena, pati od depresije i bila je psihički iscrpljena. Obrana optuženog oca iznijela je potpuno drukčiju sliku klijenta, tvrdeći da je on, iako fizički nasilnik, bio "umirujući, smirujući i duboko volio svoju ženu". Prema obrani, žena je bolovala od deluzivnog poremećaja koji je snažno utjecao na obiteljsku dinamiku, a njeno dugotrajno uzimanje lijekova dodatno je kompliciralo situaciju. Ljeto je, navodi obrana, provela u skloništu, no optuženi otac nije imao loše namjere; njegova odluka da odvede ženu u Hrvatsku bila je, prema njegovim riječima, pokušaj rješenja obiteljskih problema.
Obranitelj je također napomenuo kako je žena imala priliku napustiti automobil jer je bio otključan, no cijela situacija bila je rezultat "jadnog čina". Iako je priznato da je žena bila nasilno odvedena, branitelj je istaknuo da su optuženi postupili iz želje za pomirenjem. Za sina, branitelj je iznio stav da nije bilo planirane otmice, nego su okolnosti dovele do toga da je, nakon što je izašao iz automobila, ostao kod mlađe braće u Linzu, dok je drugi sin zamijenio mjesto u automobilu. Istraga protiv njega kasnije je obustavljena.
>>> KVIZ U mnogima ste vjerojatno bili: Prepoznajete li europske glavne gradove po slici?
".. vozilo je locirano s pomoću praćenja mobilnih telefona, a zaustavljeno je na Pyhrn autoputu (A9) ..." Autoputu? Autocesti!