Predsjednik Hrvatskog sabora Željko Reiner izjavio je danas kako smatra nepristojnom gestom to što zastava Hrvatske nije bila istaknuta u parlamentu Republike Srpske u vrijeme kada je tamo vodio službene razgovore, a najavio je kako bi to moglo biti tretirano i kao diplomatski incident jer očekuje da na sve reagira i hrvatsko Ministarstvo vanjskih poslova.
Reiner je tijekom dana u znak prosvjeda napustio govornicu s koje se trebao obratiti novinarima nakon razgovora s potpredsjednicom Narodne skupštine RS Željkom Stojičić. Učinio je to jer su tamo bile istaknute dvije entitetske zastave, dok hrvatske nije bilo.
"To ne samo da ne odgovara protokolu i diplomatskim uzusima nego je jednostavno nepristojno. U tome nisam htio sudjelovati", kazao je Reiner naknadno novinarima. Osim zastave Hrvatske u parlamentu RS nije bilo ni one Bosne i Hercegovine, što je u sjedištima tijela vlasti tog entiteta već dugo uobičajena pojava. Reiner je kazao kako javnosti u BiH ostavlja na prosudbu je li takva praksa primjerena.
Stojičić je odgovornost za incident prebacila na protokol parlamenta, a iz te su se službe očitovali priopćenjem u kojemu su naveli kako je njihova praksa da se tijekom konferencija za novinare ne ističu zastave zemlje iz koje im dolaze gosti u službeni posjet.
"Ni sastanak s izaslanstvom Hrvatskog sabora nije bio iznimka", stoji u priopćenju.
Iz protokola su dodali kako ne žele da "ta okolnost naruši vrlo srdačnu i konstruktivnu atmosferu u kojoj je održan sastanak između predsjednika Hrvatskog sabora i potpredsjednice Narodne skupštine RS".
Reiner je, napuštajući dvoranu, novinarima u prolazu kazao kako nije uobičajeno da na takvim mjestima stoji samo zastava domaćina, nakon čega je otišao na zakazani susret s banjolučkim biskupom Franjom Komaricom. Ranije je bilo najavljeno kako će se predsjednik Hrvatskog sabora sastati s čelnikom Narodne skupštine RS Nedjeljkom Čubrilovićem, no domaćin je ipak bila potpredsjednica parlamenta Željka Stojičić. Čubrilović je bio odsutan i sa sjednice parlamenta koja je održana tijekom dana.
Nakon incidenta prouzročenog neisticanjem zastave Hrvatske, Stojičić je izrazila žaljenje ustvrdivši kako je to propust protokola.
"Je li trebala ili nije hrvatska zastava u parlamentu RS, to bi vam mogao kazati protokol koji je i organizirao ovaj sastanak", izjavila je Stojičić.
Iz službe za protokol stigao je pak odgovor kako je njihova ustaljena praksa da ne ističu zastave zemlje iz koje dolaze gosti u službeni posjet.
U parlamentu RS, baš kao i u većini sjedišta entitetskih tijela vlasti, gotovo je nemoguće vidjeti obilježja čak i BiH kao države čiji je taj entitet dio.
O razgovorima s Reinerom, Željka Stojičić kazala je kako su bili "konstruktivni" te da su dotaknuta brojna aktualna pitanja, poput prometnog povezivanja, rada rafinerije nafte u Bosanskom Brodu te moguće gradnje odlagališta nuklearnog otpada na području Trgovske gore u Hrvatskoj.
Potvrdila je i kako je raspravljano o povratku Hrvata u RS, a konstatirala je kako među hrvatskim prognanicima "ne postoji dovoljno spremnosti" za povratak ustvrdivši kako je to slučaj i sa svim izbjeglima i prognanima iz različitih tijelova BiH pa i Hrvatske.
"To su neki procesi koje je nemoguće vratiti na početak", kazala je potpredsjednica parlamenta RS.
Za razliku od Josipovića, Rainer nije svirao po notama Dodika već je pokazao dostojanstvo.