PRESUDA

Željku Maglovu godina i tri mjeseca zatvora zbog šverca

Foto: Arhiva VL
Željku Maglovu godina i tri mjeseca zatvora zbog šverca
31.01.2012.
u 15:45
Kao zapovjednik 73. bojne Vojne policije naredio je da se vozila prevezu s registarskim oznakama HV-a te da ih se vozi u odorama, čime su izbjegli policijsku i carinsku kontrolu
Pogledaj originalni članak

Ovo je svinjarija! – komentirao je novinarima Željko Maglov, umirovljeni pukovnik Hrvatske vojske, nepravomoćnu presudu Županijskog suda u Splitu na jedinstvenu kaznu od godine dana i tri mjeseca zatvora zbog krijumčarenja automobila i šećera preko državne granice s Bosnom i Hercegovinom 1997. godine.

Sudsko vijeće pod predsjedanjem sutkinje Marije Majić ustvrdilo je da je kao zapovjednik 73. bojne vojne policije zlorabio svoj položaj i ovlasti te tražio od ostale trojice suoptuženika, Vlade Balića, Vinka Slamića i Branka Grubišića, također pripadnika 72. bojne, da prevezu automobile iz Zagreba u Posušje, nezakonito koristeći odore i oznake Hrvatske vojske. Riječ je bila o najmanje 25 skupocjenih vozila (Mercedesa, BMW-a, Audija), nepoznatog podrijetla, koje je pribavio Ranko Rapajić.

Prevezli su ih iz Zagreba, preko granice u Vinjanima Donjim, i predali u Posušje BiH, gdje su vozila prodana, a zauzvrat je njihova postrojba dobila najmanje pet vozila. (Rapaić i još niz optuženika koji su priznali djelo, osuđeni su uvjetnim kaznama u odvojenom postupku).

Što se šećera tiče, osuđeni su Maglov, Slamić i Grubišić jer su sudjelovali u ilegalnom prijevozu najmanje 40 tona šećera iz Neuma u Republiku Hrvatsku. Kamioni su išli u pratnji malih vozila vojne policije s uključenim rotirkama te su tako izbjegli policijski i carinski nadzor u vrijeme kada je bila na snazi zabrana uvoza šećera u RH. Prodali su ga na crnom tržištu i stekli nepripadajuću imovinsku korist od najmanje 30.000 kuna.

Vinko Slamić i Branko Grubišić osuđeni su na uvjetne kazne od po sedam mjeseci zatvora, a Vlado Balić na pet mjeseci, s rokom kušnje od godinu dana. Sutkinja im je kao otegotnu okolnost uzela to što su koristili položaj vojnih policajaca koji bi morali sudjelovati u sprječavanju kriminala, pa upravo u tom svijetlu njihovo sudjelovanje u Domovinskom ratu, iako je uvaženo kao olakotna okolnost, nije moglo biti presudno jer su na neki način bacili ljagu na one koji su se časno borili.

Ovo je ponovljeno suđenje nakon što je Vrhovni sud ukinuo presude iz 1999. godine. Željka Maglova čeka suđenje za ratni zločin u šibenskim Kulinama. Optužen je s Tvrtkom Pašalićem, Damirom Boršićem i Miloradom Paićem.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

DU
Deleted user
17:04 31.01.2012.

Maglov u zatvor za par auta i kamion šećera, a Čermak je gospodin biznismen za milione litara nafte preprodane srbima usred rata.

SA
Savjest
18:52 31.01.2012.

“31.01.2012. u 17:04h Z_Tenej je napisao/la: Maglov u zatvor za par auta i kamion šećera, a Čermak je gospodin biznismen za milione litara nafte preprodane srbima usred rata.” Točno, ali je g. Čermak unajmio i platio vlastite branitelje, a nije očekivao potporu vlastite države, iako su i neki drugi u toj državi imali koristi od prodaje nafte Srbima. Generali Gotovina i Markač, koji nisu prodavali naftu, oslonili su se na potporu svoje države. Ako igdje, onda se ovdje pokazalo da država nije dobra pravnica (analogija s “dobra gospodarstvenica”). Da je ista država bila vjerovala generalu Čermaku, moglo se srediti da sva trojica generala budu oslobođena! Kako, to je druga priča!

JA
jamanuša
16:16 31.01.2012.

jeli tu bilo zejtena, marlibora i.t.d.