PORUKE IZ EU

Zemlje članice EU koje se odluče za Sputnik čine to na vlastitu odgovornost

Foto: YVES HERMAN/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
New Belgian PM De Croo is welcomed by EC President Ursula von der Leyen in Brussels
Foto: Milan Sabic/PIXSELL
Split: Cijepljenje cjepivom AstraZenece
Foto: Zeljko Lukunic/PIXSELL
Prvim Moderninim cjepivom u Hrvatskoj cijepili se ljudi u Sisačko-moslavačkoj županiji
19.02.2021.
u 07:00
Ključni je uvjet inspekcijska provjera proizvodnog procesa ruskog cjepiva, rekla je šefica Europske komisije Ursula von der Leyen
Pogledaj originalni članak

– Kako to da Rusija nudi teoretski milijune i milijune doza cjepiva s pomoću kojeg nije postigla znatniji napredak ni u cijepljenju vlastitih građana – zapitala se jučer predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen dodavši da bi Europljani trebali dobiti odgovor na to pitanje prije nego što naručuju rusko cjepivo Sputnik V.

Šefica Komisije nije željela odgovoriti na izravno pitanje znači li to da savjetuje zemljama poput Hrvatske, koje pokušavaju slijediti ono što je prva u EU učinila Mađarska i sklopiti s Rusijom ugovor o nabavi ruskog cjepiva. No, dodala je kako Europskoj agenciji za lijekove (EMA) još nije podnesen zahtjev za uvjetno odobrenje upotrebe Sputnika V na europskom tržištu.

– Ako bude podnesen takav zahtjev, proizvođač tog cjepiva morat će podastrijeti sve podatke, kao i svi drugi proizvođači cjepiva koji su prošli istu proceduru EMA-e. Drugo su važno pitanje inspekcije u proizvodnim pogonima. Rusko cjepivo zasad se ne proizvodi u Europi, no ključni uvjet (za EU, op. a.) jest imati inspekcijsku provjeru je li proizvodni proces stabilan – dodala je Ursula von der Leyen. Europska povjerenica za zdravstvo Stella Kiriakides poručuje kako članice EU koje se odluče za rusko ili kinesko cjepivo to rade na vlastitu odgovornost.

Milijuni za istraživanja

– Proces odobrenja u EU uključuje i “farmakološku budnost”, što je vrlo važno. Kada cjepivo dobije odobrenje od EMA-e, onda industrija i EMA moraju pratiti sve slučajeve bilo kakvih poteškoća ili nuspojava. Te “farmakološke budnosti” nema u slučaju kada države članice koriste cjepiva bez odobrenja EMA-e – rekla je Kiriakides.

Sve te izjave čule su se na jučerašnjoj konferenciji za novinare u Bruxellesu, na kojoj su predstavljene novosti koje je Europska komisija predložila državama članicama u nastavku strategije cijepljenja protiv COVID-19. Među tim novostima je pridavanje veće pozornosti sekvenciranju uzoraka COVID-19 diljem EU kako bi se otkrile moguće mutacije, odnosno pojava novih sojeva.

Komisija najavljuje da izdvaja 75 milijuna eura za razvoj posebnih testova za identificiranje sojeva te još 150 milijuna eura za istraživanje mutacije koronavirusa. Sekvenciranje uzoraka u potrazi za dokazima i pojavi novog soja dosad je išlo prilično sporo u EU jer nemaju sve države članice kapacitete za takvo što.

Među slabije kapacitiranim državama je i Hrvatska, koja se dosad oslanjala na slanje uzoraka na sekvenciranje u Europski centar za sprečavanje i kontrolu bolesti (ECDC) ili u druge države članice. Stoga bi i Hrvatska trebala imati koristi od jučerašnjeg prijedloga Komisije jer će novim financiranjem moći brže otkrivati eventualne nove sojeve.

Mjere za prilagodbu cjepiva

Komisija također predlaže i neke mjere koje bi ubrzale prilagodbu već odobrenih cjepiva, odnosno poboljšanje učinaka tih cjepiva na neke konkretne sojeve, poput britanskog. No, iako izvršno tijelo EU radi na sljedećim koracima, Komisiju i dalje mnogi u EU percipiraju kao odgovornu za propuste koji su se dogodili tijekom zajedničke nabave cjepiva, a koji se manifestiraju u još uvijek smanjenim isporukama odobrenih i ugovorenih cjepiva.

Ni Pfizer, ni Moderna, ni AstraZeneca još nisu nadoknadili to smanjenje u prvim isporukama iako se situacija poboljšava i cjepiva tih triju proizvođača stižu u sve države članice EU u većim količinama nego prije.

VIDEO Šibenski pacijenti nedavno su se među prvima u Hrvatskoj cijepili AstraZenecom

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

Avatar cros
cros
07:55 19.02.2021.

Usrula se doista usrala i ona i njezina vajna EU! Cjepiva nema dovoljno u EU, jer su loše ugovorili posao sa proizvođačima cjepiva. Protivi se ruskom cjepivu, a drugog cjepiva nema! Bože kakve guske mogu doći na čelo EU, čak je i Milanović rekao treba kupiti cjepivo makar i od čečenske mafije, samo imati cjepivo!!

DR
Drazen
13:45 19.02.2021.

"Stella Kiriakides poručuje kako članice EU koje se odluče za rusko ili kinesko cjepivo to rade na vlastitu odgovornost". Inače, dotična Stella preuzima odgovornost. Kako? Čime? Možda politički? Poslat će je doma na Cipar, ako shebe bilo što? Ama, zahvljujući njo i Ursuli je već sve otišlo u mp3, a one se još uvijek drže guzicom za fotelju. Istina, vrate li Ursulu doma, mogao bi je na zicer dočekati Bundeswehr iz kojeg su golemi novci jednostavno ishlapljeli. Cipriotki se jedva išta može desiti. A Rusi teško da će dati uvid u svoje tehnologije i recepture na uvid neodgovornim EU birokratima. Tako ih mogu odmah javno objaviti na internetu. Podatke o pacijentima mogu dati na način kako ih Izrael daje Pfizeru, to je maksimalno. Rusi naprosto više ne trebaju pokušavati kada je EU u pitanju. Ima svijeta, ima zemalja. Uskoro će vjerojatno promoćurni Hercegovci organizirati uvoz cjepiva iz Rusije te uz suradnju putničkih agencija organizirati izlete za građane iz RH u Hercegovinu; stručno cijepljenje uz posjet Međugorju. I svima dobro, tko voli, neka si uplati. A mogli bi se tome dosjetiti i oni iz Banja Luke. Uz ponudu banjalučkog čevapa. Sputnjika će očito uskoro biti na tržištu u dovoljnim količinama, Rusija otvara nove pogone i licencnu proizvodnju. Pa i onog koje se daje jednokratno, za ovakve slučajeve taman. I sve OK, a RH političari neće se zamjeriti dragoj Ursuli. U tom slučaju, bit će više Astre u RH za one koji ne mogu platiti izlet plus Pfizera za one umrežene.

JO
jorgen
10:49 19.02.2021.

Ursula von der Leyen jedino pokušava preusmjeriti fokus sa svojih pogrešnih odluka zbog kojih bi trebala zakonski odgovarati. Najgore vodstvo EK do sada.