Teškoće Hitne pomoći

'Žena je zvala jer dijete ima povišenu temperaturu, a bila je riječ o – 38-godišnjaku'

Foto: Duško Marušić/PIXSELL
Hitna pomoć
Foto: Kristina Štedul Fabac/PIXSELL
Maja Bujević-Grba
05.03.2019.
u 12:30
– Razgovor nije bio ugodan jer je gospođa smatrala da na to ima pravo. Istodobno, nije mislila o tome da bi u tom trenutku nekome srce moglo stati...
Pogledaj originalni članak

Maja Grba-Bujević, ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu za Studio 4 HRT-a istaknula je da redovito rade na obrazovanju svojih djelatnika, ali i da se susreću s problemima različite prirode.

– Mnogo radimo na ulaganju u kadrove, a potrebno nam je i dodatno ulaganje u opremu, prije svega u vozni park. Posljednja nabava bila je prije sedam godina, kilometraža se nabila i to su sada relativno stari auti – ističe ravnateljica.

Komentirala je i pitanje odgovornosti djelatnika te nedavni slučaj iz Metkovića.

– Svatko bi trebao vrijedno prionuti poslu, kako za vrijeme studiranja tako i poslije tijekom edukacija. Svuda imate ljude koji ozbiljnije i neozbiljnije pristupaju poslu, to je jednostavno individualna stvar. Često smo puta svjedoci i objava medija vezanih uz hitnu pomoć, gdje se pojavljuju razne dezinformacije. U Metkoviću je doista potrebna helikopterska služba jer je udaljenost do bolnice sat ili sat i deset minuta. I nije to samo slučaj u Metkoviću. No, to nije samo stvar hitne pomoći već cijelog sustava.

Veliki problem u sustavu jest što često hitna pomoć ide na intervenciju iako to nije potrebno.

– Nedavno nas je zvala jedna gospođa jer sin ima temperaturu 38.8. Ispostavilo se da dijete ima 38 godina i temperaturu 38.5. Razgovor nije bio ugodan jer je gospođa smatrala da na to ima pravo. Istodobno, nije mislila da bi u tom trenutku nekome srce moglo stati. Te se stvari moraju riješiti – dodaje Grba-Bujević ističući da ima i mnogo lažnih dojava. 

Video – Urnebesna reakcija medicinske sestre kada je vidjela što je muškarac napravio u hitnoj pomoći

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 45

CE
cenzura
13:51 05.03.2019.

Nekidan sam bio na hitnoj u jednoj našoj bolnici i mogu samo reći da se divim tim lječnicima, tehničarima i medicinskim sestrama! Kao i obično u hitnoj destak pripadnika jedne nacioonalne manjine s raznim tegobama (nitko baš životno ugrožen ali ih lječnici primaju na pregede jer u suprotnom ovi zovu Kajtazija), dolazi jedna starija gospođa (oko 75 g) i žali se da je jako bole noge (došla je pješke) a u istom trenutku osoba donosi muškarca sa siptomima infarkta. Nakon što lječnik "preko reda" prima životno ugroženog kreće pobuna ove bakice da je ona stigla prije a u "pobuni" joj se pridružuje i nekoliko drugih koji takođe smatraju da su na redu. Lječnici skoro šutke prelaze preko svega i svima pokušavaju ukazati pomoć. Ovo je samo jedan primjer kojem sam osobno svjedočio i siguran sam da nije izuzetak!

OD
odisej22
14:35 05.03.2019.

Radim u Hitnoj i sutra ću biti dispečer,znači na telefonu. Primati pozive izahtjeve onih koji “ imaju pr@vo” ,bit će tu psovanja matere itd. Problem se lako rješava kažnjavanjem lažnih zahtjeva , npr. bol u prsima,otežano disanje,a ono boli ga koljeno godinama. Noćas sam bio kod starije žene koja je n@vela da teže diše kad ono ona ima raznorodne tegobe: te živi sama,te ne može spavati 8 dana itd. Ministarstvo,pogotovu na čelu sa ovim Kujundžijom,bezveznjakom kojem ne treba dati ni odjel da s njime upravlja a ne ministarstvo,ne zeli to riješiti. Problem je rješiv,pogledaj Nijemce,Austrihance,Madjare,oni jednostavno kažnjavaju zloupotrebu i šikaniranje Hitne pomoći. To je u stvari u interesu svih nas. Hitni prijem se pretvorio u ambulantu opće prakse gdje gomila nehitnih pacijenata priječi put životno ugroženima.

JA
jamajka
14:52 05.03.2019.

I moje iskustvo s traumatologije u Splitu je da se divim tim ljudima koliko istovremeno slučajeva obrađuju, a među tim koje obrađuju teških budala, koji misle da su jedini na svijetu, ne manjka.