Slučaj silovatelja, pedofila, nasilnika i zlostavljača B. I. (41), koji je tri godine seksualno maltretirao dvije kćeri, izazvao je golemu pozornost javnosti. Presuda Županijskog suda u Sisku od 20 godina zatvora naišla je uglavnom na pozitivne reakcije.
Maksimalna kazna ubojici
Hrabra sutkinja, koja je, ne prvi put, za teška kaznena djela izrekla maksimalnu kaznu, iskusna je Snježana Mrkoci. U 32 godine pravne prakse, obavljala je brojne dužnosti i poslove. Bila je zamjenik Općinskog državnog odvjetnika u Zagrebu, samostalni odvjetnik, viši savjetnik na Kaznenom odjelu Vrhovnog suda, a već je osam godina sudac Županijskog suda u Sisku, specijalizirana za kazneno pravo.
– Iako neki misle da “svaštarenje” u pravosuđu nije dobro, smatram da je to moja prednost, da svaki predmet mogu sagledati cjelovitije. Tako je bilo i u posljednjem slučaju, kada sam, kao i obično, objema stranama dala jednake šanse da iznesu svoje dokaze. Postupak je bio temeljit i sve su dileme bile otklonjene. I kada su kaznena djela nedvojbeno dokazana, kada sudsko vijeće neku osobu proglasi krivom, dileme i koketiranja s visinom kazne više ne smije biti. Moguću osobnu dilemu ili neodlučnost oko kazne nikada nisam koristila za ublažavanje kazne – kaže Snježana Mrkoci.
Jednako je u sličnom predmetu bila stroga prema bračnom paru Kozarić, zlostavljačima djeteta, koji su kažnjeni sa 14 i 15 godina zatvora, prema Bujgeru koji je seksualno zlostavljao četiri dječaka, zatim u slučaju spolnih odnosa brata i sestre i sličnima. Isto tako, Snježana Mrkoci nije se ustručavala trostrukom ubojici Vlastimiru Kihaliću izreći maksimalnu kaznu od 40 godina zatvora, sisačkim trovačima Gordani Laktašić i Dragomiru Pavloviću kazne od 20 i 30 godina zatvora.
Nerijetko je sudila i najtežim ratnim zločincima, kojih u Sisačko-moslavačkoj županiji nije bilo malo. Iako smatra da prenošenje nadležnosti za takva kaznena djela na samo četiri suda možda znači i osporavanje manjih sudova, takvo opredjeljenje ipak pozdravlja jer su drugi sudovi znatno rasterećeni.
Europski standardi
Sutkinja Mrkoci kaže da često nastoji izaći ususret obrani kako okrivljeni ne bi ostao prikraćen. Objema stranama tijekom dokaznog postupka daje dovoljno prostora i vremena, upravo koliko im pripada. Kaže kako su to europski standardi, koje i u Hrvatskoj moramo prihvaćati.
– Vjerujte, zadovoljna sam kada nekoga mogu osloboditi, ali naravno, samo kada se nedvojbeno dokaže da nije kriv – kaže sutkinja Mrkoci.
>>Australiju potresa niz pedofilskih skandala u katoličkoj crkvi
unutar obitelji ,,, noz u ledja ...