– Uvijek je govorila da će svi zapamtiti tko je Jelena Kovačević. Mislili smo da priča bez veze, ali, nažalost, dok smo živi pamtit ćemo je po zlu koje nam je učinila – riječi su kojima Mira i Đorđe Kovačević započinju razgovor o ubojstvu svoga sina Borislava (30) koji je okrutno ubijen u svom stanu u Vukovaru 8. listopada lani. Godinu dana poslije roditelji su u iščekivanju početka suđenja Jeleni Kovačević (29) koju se, kao i njezina prijatelja Matiju Bašića (33) iz Zemuna, kojega je upoznala preko interneta, tereti za teško ubojstvo.
U stanu su bila i djeca
Prisjećajući se svega, i Mira i Đorđe kažu da ništa nije upućivalo na mogućnost ubojstva koje je uništilo živote više obitelji. Jelena i Borislav, zajedno sa svoje dvoje malodobne djece, koja danas žive s Jeleninom majkom, živjeli su normalnim životom suočavajući se sa svakodnevnim problemima. Tako je bilo sve do noći 8. listopada kada je Borislav ubijen hladnim oružjem. Prema optužnici, Bašić je uz pomoć Jelene Kovačević ušao u stan dok je Borislav spavao. U optužnici se navodi da je Jelena sjela na trosjed na kojem je spavao suprug i preko glave mu stavila jastuk pritišćući ga dok je Bašić istodobno nogama i rukama Borislava pritiskao na krevet kako bi ga onemogućio da ustane. Bašić ga je zatim drškom noža, koji je držao u rukama, udario u glavu.
– Njih dvoje su ga potom izboli nožem. Bašić je koristio nož skakavac, a Jelena kuhinjski nož i odvijač koji je uzela iz stana. Zadali su mu 23 ubodne rane po tijelu. Najgore je što nije umro od toga, nego je iskrvario. Rečeno nam je da je nakon toga 20-ak minuta još bio živ i da bi vjerojatno preživio da je odveden u bolnicu, jer mu ni jedan vitalni organ nije ozlijeđen. Pronađen je kako sjedi na trosjedu. Vjerojatno se nadao pomoći – kaže otac Đorđe prepričavajući informacije koje su mu prenesene. O surovosti ubojstva govori i činjenica da su tada u stanu bila i malodobna djeca. Đorđe Kovačević kaže da je ubojstvo pomno planirano, što dokazuje i da se dogodilo u 3.30 sati, a da je policija pozvana oko 6.15 sati.
– Čekala je da Bašić dođe u Zemun i da onda pozove policiju. Mislili su sve prikazati kao provalu i pljačku pa su napravili i tragove provale na vratima i slično s ciljem da zavaraju policiju. Na sreću, slomila se pri ispitivanju, a i Bašić, koji je uhićen u Zemunu i pritvoren, navodno je sve priznao – kaže Đ. Kovačević.
Koliko su Jelena i Bašić bili spremni daleko ići govori i to da su pokušali skriti i druge tragove. Tako je Bašić presvukao krvavu odjeću i obukao odjeću iz Borislavova ormara. Krvavu odjeću zajedno s jastukom kojim su htjeli ugušiti Borislava pokušao je baciti u Dunav, ali je sve to zapelo u grmlju i nije potonulo.
– Strašno je sve to. Takvo što smo do sada gledali samo u filmovima. Ako zbog nekog razloga nije mogla biti s njim, zašto ga je ubila? Mogli su se rastati i gotovo. Pokopala sam sina a da ga nisam ni vidjela. Htjela sam da mi njegovo nasmijano i vedro lice zauvijek ostane u sjećanju i da ne gledam rane po tijelu – kaže majka Mira koja se od tuge razboljela i do sada izgubila 18 kilograma.
Proces za teško ubojstvo
Đorđe, inače srčani bolesnik, kaže da živi za dan kada će Jeleni biti izrečena kazna i da ima posebnu želju pogledati je u oči.
– Želim vidjeti kakve su to oči, što ima u njima kad je to mogla učiniti. Želim joj dugačak život i da svaku večer liježe, a ujutro se budi s mišlju da neće izaći iz zatvora – rekao je Đorđe.
Nikola Bešenski, predsjednik sudskog vijeća vukovarskog Županijskog suda, koji će suditi optuženima, zatražio je od izvanraspravnog vijeća dozvolu da se Bašiću sudi u odsutnosti. Rješenje treba stići ovih dana, a početak suđenja očekuje se potkraj listopada ili početkom studenoga.
– Optuženima se sudi za teško ubojstvo. Maksimalna kazna zatvora u takvim je slučajevima 40 godina – rekao je glasnogovornik suda Milan Kojić.
doživotna robija...električna stolica je preblaga kazna.