Svrha posjeta Hrvatskoj prije svega je bio razgovor o povratu oduzete židovske imovine tijekom II. svjetskog rata, kazao je jučer novinarima posebni izaslanik za pitanja holokausta američkog State Departmenta Nicholas Dean, no u razgovorima s predstavnicima vlasti dotaknuli su se, kako je kazao, aktualnih pitanja i problema.
Izmjena zakona
– Povrat oduzete imovine pitanje je oko kojeg surađujemo s Hrvatskom osam godina, a sada smo došli upoznati novu Vladu s tim problemom i zajedno djelovati. Odgovor iz Hrvatske bio je jako pozitivan – kazao je Dean. Kako doznajemo u Židovskoj općini Zagreb, hrvatski Židovi prvo žele da im se vrati ono što je moguće po sadašnjim zakonima, dok bi druga faza bila promjena postojećeg zakona o povratu tako da se omogući povrat imovine koji je ustaški režim oduzeo Židovima od 1941. do 1945. godine. Predstavnici Židova žele da se proširi pravo nasljedstva i na one koji nisu u prvom nasljednom redu. Objašnjavaju da je vrlo malo nasljednika u prvom nasljednom redu jer je više od 80 posto Židova stradalo na području NDH. Također traže da se hrvatskim državljanima i strancima produlje rokovi za aplikaciju za povrat imovine. Neslužbeno smo dobili potvrdu i iz hrvatske Vlade da je spremna pokrenuti proceduru za izmjenu zakona. Dolazak američkog izaslanika za holokaust bio je najavljen prije nešto više od mjesec dana tako da nema izravne veze s aktualnim prijeporima oko komemoracije.
Nicholas Dean još je istaknuo da je pitanje povrata imovine pitanje pravde i više od pukog povrata materijalnih dobara. – Povrat imovine oduzete u vrijeme holokausta je i način suočavanja s prošlošću – kazao je.
Na pitanje je li SAD zabrinut zbog porasta netolerancije u Hrvatskoj, kako su kazali predstavnici židovske zajednice, odgovor je bio diplomatski. Dean je kazao kako je o aktualnim problemima razgovarao s predstavnicima židovske zajednice u Hrvatskoj, ne otkrivajući detalje.
– Pozicija SAD-a je jasna: u demokratskom i pluralističkom društvu nema mjesta govoru mržnje, antisemitizmu i netoleranciji. SAD surađuje sa svjetskim vladama na osnovi zajedničkih vrijednosti i drago mi je što sam od predstavnika hrvatske vlasti čuo jasnu podršku tim vrijednostima – kazao je. Istaknuo je kako u fokusu trebaju biti žrtve.
– Znam da postoje diskusije o komemoraciji. SAD je uvijek sudjelovao u obilježavanju, no ove godine još nismo dobili pozivnicu. Važno je da u svim razgovorima u središtu budu žrtve zločina počinjenih u Jasenovcu tijekom Drugoga svjetskog rata.
Na pitanje što bi učinio američki predsjednik da u SAD-u na nekom sportskom natjecanju dio gledatelja uzvikuje rasističke parole, kazao je: – Upozorio bi na taj problem i jasno ga osudio.
Šoa akademija
Predstavnici Židova razgovarali su s izaslanikom Deanom i o Šoa akademiji koja je osnovana prije četiri godine. Na akademiji predaju neki od najboljih hrvatskih sveučilišnih profesora. Požalili su se da nemaju dobru komunikaciju s Ministarstvom obrazovanja bez čije pomoći teško mogu funkcionirati.
Krajnji je cilj Šoa akademije da na njoj podučavaju hrvatsku djecu o holokaustu. Za sada imaju seminare za nastavnike i predavanja za studente.
>> 'Orešković nema izborni legitimitet. Nije pao s Marsa, ali on nema veze s Hrvatskom'
Činjenica je da u oduzetim židovskim stanovima danas ne žive potomci ustaša nego potomci partizana i komunista.