OPREMANJE VOZILA

Zimska pravila na cestama u Hercegovini

Foto: import
Zimska pravila na cestama u Hercegovini
21.11.2006.
u 17:46
Pogledaj originalni članak

S početkom zimske sezone policija će provjeravati posjedovanje zimske opreme. Asocijacija auto-moto klubova u BiH počela je akciju edukacije vozača i besplatne provjere rashladne tekućine, ispravnosti akumulatora i dubine utora na gumama.

– Naša će žuta vozila s mehaničarima stajati uz prometnice od Mostara do Orašja, a svatko tko želi dobit će besplatnu provjeru i savjete stručnjaka – objasnio nam je Zoran Pinjuh, glavni tajnik Asocijacije. Večernjak je istražio kako je najbolje i najjeftinije pripremiti automobil za zimu.

Obveznu zimsku opremu čine zimske ili gume za sve sezone te lanci za kotače. Njihova je cijena raznolika, koliko i paleta ponude. Standardni modeli lanaca kreću se između 45 i 55 maraka, dok su oni od 30 maraka, s tržnica, upitne kvalitete.

Guma umjesto lanaca
Kupnja na benzinskim crpkama znači nešto više cijene, a obilazak trgovina autodijelovima pokazala je kako bočica antifriza stoji između 6 i 10, tekućina za vjetrobransko staklo do 5, dok je sprej za odmrzavanje brave između 3 i 7 maraka.

Od obvezne opreme, cijena sajle za vuču kreće se između 13 i 17, dok čelična stoji 25 maraka. Fluorescentni prsluk stoji 9, prva pomoć i signalni trokut po 15, radne rukavice, bez kojih je teško staviti lance, vrijede od 3 do 5, dok se motorna ulja kreću od 5 do 30 maraka po litri.

Voditelj sektora za popravak vozila u Croautu Mostar Dragan Glavina savjetuje uoči zime provjeriti rashladnu tekućinu, dubinu utora na gumama, koja mora biti najmanje 4 mm, testirati snagu akumulatora kako bi se izbjegli problemi s paljenjem te zamijeniti pročistače goriva i zraka.

–  Dobre zimske gume potpuno zamjenjuju lance koji ih na neravninama mogu oštetiti – govori Glavina.
Našu je ekipu u Jelić autu Mostar primila servisna savjetnica Marijana Ilić.
– Radimo samo s vozilima marki VW i Audi, pregled stoji 12 KM, a podrazumijeva provjeru signalizacije, tekućine za pranje stakala, mlaznica, metlica brisača, profila i pritiska u gumama, rashladne i tekućine za kočnice, razine ulja u motoru, vjetrobranskoga stakla, podvozja i grijanja. Savjetujemo uporabu zimskih guma jer već ispod sedam stupnjeva Celzijusa ljetna guma otvrdne i produljuje put kočenja – govori Marijana.

Amortizeri i pritisak
U prtljažniku je, pored obvezne opreme, preporučljivo imati osnovni alat, lopaticu za uklanjanje snijega sa stakala, sklopivu lopatu za čišćenje snijega, rezervne žarulje i vodu u kanistru, dok oni revniji nose i pijesak ako negdje zaglave u snijegu.

Jednako je bitno održavati čistim metlice od brisača i s ''maski’’ uklanjati opalo lišće. Zoran Pinjuh napomenuo je da prije pada temperature treba provjeriti amortizere i povisiti pritisak u gumama za 0,15 bara, budući da je “smanjenje pritiska u svađi sa zakonima fizike”.

Pogledajte na vecernji.hr