kupovna nemoć

Žive u najskupljem gradu u Hrvatskoj: 'Treba mi psihička priprema zbog cijene lijeka'

Foto: Emica Elvedji/PIXSELL
Zagreb: Cijene u eurima na tržnici u Gajnicama
Foto: Igor Soban/PIXSELL
Od 1. siječnja euro postaje službena valuta u Hrvatskoj i nakon 29 godina zamijenit će kunu
Foto: Emica Elvedji/PIXSELL
Zagreb: Cijene u eurima na tržnici u Gajnicama
18.01.2023.
u 08:10
Mladi Zadranin radio je, kaže, "za crkavicu". Tek ga čeka rješenje stambenog pitanja
Pogledaj originalni članak

Prema jednoj aplikaciji koja prati troškove u gotovo svim gradovima svijeta, najskuplji grad u Hrvatskoj je Zadar, prije Dubrovnika i Zagreba. Zadrane to nije previše iznenadilo. 

– Ma jesmo li to postali skuplji od Dubrovnika? – često se može čuti na zadarskim štekatima. Skupa hrana, nije ni kupus što je bio, o čvarcima da ne govorimo. Slovenka, koja živi u Zadru već šezdeset godina, treba u ljekarnu nakon zdravstvenog pregleda. Kaže, neće još. Treba joj psihička priprema zbog cijene lijeka, piše HRT.

Mladi Zadranin radio je, kaže, "za crkavicu". Tek ga čeka rješenje stambenog pitanja. I frizerke primjećuju kupovnu moć, odnosno, nemoć Zadranki. Kažu, sa skupoćom se nose tako da šeću koji mjesec dulje bez frizure.

Živjeti na obali na neki način postaje luksuz. I ne, nemaju svi apartmane, kao što se često misli. Upravo ih Zagrepčani, kojima su plaće u prosjeku veće i trideset posto, kupuju sve više. Kao i stranci. Nije Zadar ni prvi ni zadnji grad na obali gdje troškovi života rastu. Tko živi samo od plaće, zna da nije lako. 

– Živjet ćemo na obodu gradova, raditi u uslužnim djelatnostima i bit ćemo veseli da je to uopće tako, da se i tako uopće može živjeti, plaćati skupo. To je nešto čemu se možemo nadati – kaže sociolog Sven Marcelić.

praćenje cijena

'Varaju ljude na cijenama i žele to sakriti': Trgovački lanci odbili Filipovića

I s novim rokom do danas u 9 sati da se izjasne žele li biti na "bijeloj" listi i transparentno dostavljati cijene 78 najprodavanijih artikala, Ministarstvu gospodarstva stigla je "odbijenica" trgovaca. Osam njih udruženih pri HUP-u – Lidl, Kaufland, Plodine, Spar, Tommy, Studenac, NTL te Mlin i pekare – zapravo ni proteklih dana nisu rekli kako se tome protive. No, za razliku od Konzuma i KTC-a koji su se još prošlog petka izjasnili da su oni "za", HUP-ova osmorka danas je i u dopisu ministru Davoru Filipoviću poručila kako je spremna sudjelovati u realizaciji mehanizma praćenja cijena kad između trgovaca i Ministarstva detaljno bude usuglašen te javno objavljen način provedbe mehanizma usporedbe cijena, sve kako bi se osigurao ispravan prikaz stanja na tržištu i spriječila daljnja reputacijska šteta koju su, kako tvrde, zajedno s ostalim trgovcima u proteklom razdoblju neopravdano pretrpjeli.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 9

ŠV
Švapski
08:33 18.01.2023.

Ali i Monte Carlo i Cannes postali su danas nedostižni za običnog radnika. Živimo u strašnim vremenima! Treba mi psihička priprema..

ŠV
Švapski
10:55 18.01.2023.

Odlična usporedba, naravno! ;-) Bjelovar je grad običnog čovjeka, a ne Zadar. I u Monte Carlu i u Zadru se može dobro živjeti s četiri prosječna primanja: 4x850€ Zadar ili 4x2600€ Francuska...

IV
ivangs
13:08 18.01.2023.

Kila Limuna 2 Eur? živim u Njemačkoj ovdje je 89 cent danas sam kupio.