'NEMA DRUGE OPCIJE'

Život nakon sukoba: Bez obzira na politiku, činjenica je da će morati naučiti živjeti zajedno

Foto: RONEN ZVULUN/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
An Israeli woman offers flowers to an elderly by a shopping centre in Ashkelon
Foto: AMIR COHEN/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
Damaged furniture and debris are seen outside the house of Uri Kimhi, 88, after it was hit by a rocket launched from the Gaza Strip during the recent Israeli-Palestinian fighting, in Ashkelon
Foto: AMIR COHEN/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
Debris is seen in the house of Uri Kimhi, 88, after it was hit by a rocket launched from the Gaza Strip during the recent Israeli-Palestinian fighting, in Ashkelon
Foto: RONEN ZVULUN/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
Israeli kids carry their sleeping items as they walk out of a bomb shelter following Israel-Hamas truce, in Ashkelon
24.05.2021.
u 15:56
Otkako je na snazi primirje, život se stidljivo vraća u Izraelu i Pojasu Gaze. Trgovci peru izloge, kafići se pune
Pogledaj originalni članak

Centralne ulice Jafe su čudnovato mirne, neobično za subotu u ovom gradu u kojem žive Arapi i Židovi. Par dana otkako su Izrael i Hamas zaključili primirje, nije bilo raketa iz Pojasa Gaze niti zračnih udara izraelske vojske na tu palestinsku teritoriju.

Ali, primirje se još ne osjeća u Jafi i drugim mješovitim gradovima, prenosi Deutsche Welle.

„U Jeruzalemu mnogi Židovi i Palestinci čak ne kupuju kruh jedni od drugih", rekla nam je Safa* (31), Palestinka koja se ranije preselila iz Jeruzalema u Haifu. „Zvuči odvratno, ali u Jeruzalemu sam se mogla sakriti u vlastiti izolirani mjehur. Nisam se morala suočavati sa židovskim rasizmom i diskriminacijom ako bih ostala u istočnom dijelu grada."

„U Haifi se pak Židovi i Palestinci sreću svakodnevno. Grad nije podijeljen na dva dijela kao Jeruzalem", dodaje Safa.

Taj grad na sjeveru Izraela – treći po veličini u zemlji – važio je za model suživota. Ali, napetosti su proteklih tjedana prokuljale na površinu. Tijekom raketiranja, u Haifi su židovski prosvjednici kamenjem napali jednog Palestinca. U još sjevernijem gradiću Akre, petorica Arapa su napala jednog Židova.

„Nema stvarnog suživota", kaže nam Safa o Haifi. „I ovdje su Palestinci oduvijek bili građani drugog reda. To se sada samo bolje vidi."

Krv i dim

Halil* (15) iz Jafe kaže da je primirje „fantastična vijest", ali da je to „tek početak“. Dječak prodaje robu u obiteljskoj pekarnici koja je obično krcata i palestinskim i židovskim kupcima. „Policija blokira ulice ovdje svaku večer, ispituje nas. Zašto? Zar smo mi kriminalci? Samo želimo živjeti u miru u našoj zemlji."

Jedina mušterija u pekari je Adam (42), Židov iz Jafe. „Bez obzira na političke stavove, činjenica je da će Židovi i Palestinci morati naučiti živjeti zajedno. Nema druge realne opcije."

Ali, to neće biti lako. Televizija je posljednjih dana prikazala kako desničarska rulja u predgrađu Tel Aviva – koje se graniči s Jafom – brutalno prebija čovjeka koji već nepomično leži. Kako se prenosi, napali su ga jer su mislili da je Palestinac. Prethodno su izraelski ekstremisti marširali gradom, uništavali arapske trgovine i uzvikivali rasističke slogane.

U gradu Lodu, gdje je 40 posto stanovnika arapsko, vatrenim oružjem je ubijen Palestinac (32), dok su paljene sinagoge i imovina Židova.Nešto kasnije je jedan Židov umro od posljedica napada Arapa.

Tada je ispred zapaljene sinagoge lokalni žitelj Joel Frankenburg (34) rekao agenciji AFP: „Arapi nas žele poubijati", dodajući da su ga napali kamenjem i da je obitelj poslao izvan grada.

Crna bilanca

Otkako je na snazi primirje, život se stidljivo vraća u Izraelu i Pojasu Gaze. Trgovci peru izloge, kafići se pune. U Gazi od nedjelje ponovno radi lokalna uprava i ugostiteljski objekti.

Tijekom jedanaestodnevnog sukoba je izraelska vojska izvela stotine zračnih napada na prenaseljeni Pojas Gaze, usmrtivši 248 osobe uključujući 66 djece. Prema lokalnom Ministarstvu zdravstva koje vodi Hamas, ranjeno je blizu dvije tisuće osoba. Prema Ujedinjenim narodima, više od polovine ubijenih bili su civili.

U Izraelu je od Hamasovih raketa stradalo dvanaestero ljudi, uključujući jedno dijete, izraelskog vojnika, jednog indijskog i dva tajlandska državljanina. Ozlijeđeno je 357 osoba.

Prema izraelskoj vojsci, Hamas i druge militantne grupe ispalile su 4.350 raketa od kojih je ogromna većina uništena izraelskim proturaketnom sustavom ili je pala već u Pojasu Gaze.

No u mješovitim gradovima žrtve nisu rezultat projektila, nego linča i vandalizma. Stradalo je ionako krhko povjerenje među susjedima i mogle bi biti potrebne godine da se ono povrati.

*prava imena poznata redakciji

 

Ne reciklira se dovoljno: Zagreb će platiti 8,8 milijuna kuna kazne zbog otpada!

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

JA
jadnatikoza
16:07 24.05.2021.

Ono što je Hitljer radio židovima, to oni sad rade palestincima. Istrebljuju ih, za 100 židova oni ubiju 2000 palestinaca, uzimaju im kuće, zemlju, stjerali su ih u geta

XA
xaron
18:46 24.05.2021.

Osudjeni da zive zajedno.

LI
lietuva
16:19 24.05.2021.

na taj palestinski teritorij