'Burza' plaća polovicu

Životopisi na čekanju, udruge nemaju novca za javne radove

Foto: Pixsell
Životopisi na čekanju, udruge nemaju novca za javne radove
05.05.2014.
u 12:14
Teško i općinama i gardovima, u Saborskom su željeli angažirati pet, šest osoba za pomoć u kući, ali nemaju otkuda sufinancirati pedeset posto plaće i prijevoz
Pogledaj originalni članak

Sreća je jedino što nismo počeli pozivati ljude na razgovor, jer bismo ispali jako neozbiljni. Prijavili smo se za tri mjere i željeli privremeno zaposliti deset osoba. Razvrstali smo životopise i sada su na čekanju.

Civilni sektor nema novca. Po novom modelu nama bi za jednu osobu godišnje trebalo 20.000 kuna. To nikako ne možemo. Nadam se da će mjerodavni čuti naš glas sa terena – kaže predsjednica Udruge osoba s invaliditetom Karlovačke županije Gordana Jurčević.

Nema druge, odustajemo

Kao i u brojnim drugim udrugama i općinama ogorčeni su najnovijom mjerom Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Odlukom Upravnog vijeća sada u trošku javnog rada, a prema iznosu minimalne plaće od 3.536,64 kn, podjednako, odnosno sa po pedeset posto sudjeluju Zavod i poslodavac.

Svaki mora podmiriti i polovicu troška prijevoza u maksimalnom iznosu od 200 kuna. Tako bi javni radovi, jedna od najpopularnijih mjera u proteklom razdoblju, mogla doživjeti propast. Općina Saborsko tako je zahvaljujući stopostotonom sufinanciranju od strane HZZ-a uredila mnoga mjesta i pomogla stanovnicima.

Sada su željeli angažirati pet, šest osoba u programu pomoći i njege u kući.

– Sufinanciranje pedeset posto plaće angažiranih osoba za najmanji proračun u državi je nezamislivo. Odustat ćemo, jer drugog izbora nemamo – poručuje načelnik Saborskog Marko Bićanić.

Ženska grupa Karlovac- Korak, koja brine i o majkama i djeci žrtvama nasilja, ima otvoren natječaj za domara. Željeli su ga zaposliti na tri mjeseca.

Oduzete mogućnosti

– To bi nam bilo od velike pomoći. Nemamo službenu obavijest da se bilo što promijenilo, ali nismo u mogućnosti sufinancirati posao domara, koji bi nam itekako trebao – kaže predsjednica Mirjana Duduković.

Karlovačke udruge napominju da je Zavod već znao mijenjati pojedine mjere, pa se nadaju da će tako biti i u ovom slučaju, odnosno da će se sve vratiti na stopostotno financiranje.

– Početkom godine kada ih je Zavod objavio vidjeli smo niz mogućnosti i to nas je jako razveselilo. Sada su nam to oduzeli. Mi smo putem javnih radova rješavali mnogo toga, i pomoć u kući, asistente u nastavi... Ovako nećemo moći ništa – upozorava Jurčević.

USUSRET VELIKOM KATOLIČKOM BLAGDANU

Simona Mijoković: 'Djed Božićnjak' sotonsko je djelo, a svoju djecu ne darujem na dan Božića

- Moja djeca ne vjeruju u postojanje "Djeda Božićnjaka". To je sotonsko djelo i sigurno znam da svoj život, roditeljstvo i odgoj želim graditi na stijeni Isusa. Ta stijena neće se nikada srušiti. A kada je nešto sagrađeno na pijesku, na lažima, kad tad će se srušiti. Moja djeca znaju da je "Djed Božićnjak" lažac i da ne postoji. On je čak i kradljivac, uzima sve ono što Božić uistinu jest, rođenje Isusa Krista. Uzima kroz nametnutu kupovinu, a što je lažni privid sreće - istaknula je za Večernji list Simona Mijoković.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.