teško stanje

Ovako nakon poplava izgleda Gunja

Foto: Goran Ferbežar/PIXSELL
Zoran Milanović,Gunja
Foto: Goran Ferbežar/PIXSELL
Zoran Milanović,Gunja
Foto: Goran Ferbežar/PIXSELL
Zoran Milanović,Gunja
Foto: Goran Ferbežar/PIXSELL
Zoran Milanović,Gunja
Foto: Goran Ferbezar/PIXSELL
gunja
Foto: Goran Ferbežar/PIXSELL
Zoran Milanović,Gunja
01.06.2014.
u 12:11
Govoreći o poljoprivrednom zemljištu i koliko će ono biti spremno za jesensku sjetvu, Zmajlović je rekao da će se za svaku pojedinu lokaciju raditi analize koje će odrediti je li ona pogodna za dalje radove
Pogledaj originalni članak

Nakon još jednoga obilaska poplavljenih područja i upoznavanja sa stanjem na terenu, ministar zaštite okoliša u Vladi RH Mihael Zmajlović izjavio je danas kako je situacija u Gunji, Račinovcima i Rajevom Selu i dalje teška ali i da postoji opasnost da dođe do zagađenja okoliša.

Nedostaju strojevi

– Zato smo i donijeli konkretne mjere, ali i podijelili građanima i djelatnicima javnih tvrtki angažiranim na terenu jasne upute kako postupati sa prikupljenim otpadom. Izradili smo i plan sanacije, odredili lokacije za zabrinjavanje otpada. Određena je i lokacija na kojoj će se zbrinjavati mulj koji je voda nanijela., rekao je Zmajlović. Dodao je i da je potrebno mnogo snage i energije, kao i dobre volje i dobrih ljudi, da se počiste domovi i situacija dovede u normalu.

– Vlada RH je tu svakako, ali dobro je došla pomoć iz cijele Hrvatske. Nedostaju nam određeni strojevi poput kamiona kipera, utovarivača i sl., a isto tako bitan je i sutrašnji sastanak na kojem ćemo znati precizan podatak koliko ljudi će biti angažirano kroz javne radove. Govoreći o poljoprivrednom zemljištu i koliko će ono biti spremno za jesensku sjetvu Zmajlović je rekao da će se za svaku pojedinu lokaciju raditi analize koje će odrediti je li ona pogodna za dalje radove. Direktor Fonda za zaštitu okoliša Sven Muller kaže kako su napravljena dva programa kroz koja će se najveći dio posla, kada je riječ o zbrinjavanju otpada, riješiti.

– Fond će preuzeti sve troškove komunalnog zbrinjavanja otpada sve dok se ne stabilizira stanje. Neke procjene govore da će za to trebati osigurati 40-50 milijuna kuna. Isto tako donijeli smo odluku i da ćemo u sto postotnom iznosu sanirati deponija u Gunji kao i da ćemo sanirati novu plohu na odlagalištu u Županji gdje ćemo zbrinjavati sav taj otpad, rekao je Muller koji je posebno pozvao građane da se pridržavaju uputa koje su im podijeljene, a u kojima se jasno navodi kako se postupa sa kojom vrstom otpada.

Procjena štete

U nekim dijelovima Gunje, koja broji oko 4200 stanovnika i ima 1604 kuće, voda je i dalje visine od metar do metar i pol. U neke objekte i danas je moguće samo čamcem. Ipak, dio mještana svakodnevno dolazi do svojih domova iz kojih izbacuju uništeni namještaj i odjeću. U selu je i danas na desetine pripadnika raznih žurnih službi i javnih tvrtki koje rade na sanaciji, uklanjanju životinjskih leševa, dezinfekciji... Već nekoliko dana otvoren je u granični prijelaz Gunja – Brčko ali samo za mještane sela kako bi im se omogućio dolazak do njihovih kuća.

Kretanje poplavljenim područjima i dalje je moguće samo uz zaštitna odjela pri čemu na svakom napuštanje njihovih granica obvezna je dezinfekcija osoba i prijevoznih sredstava kao i odbacivanje zaštitne opreme.

– Ne znam što reći. Sada kada se voda povukla još sve gore izgleda. I dalje se radi na izvlačenju lešina životinja. Sutra se treba krenuti i sa bilježenjem procjene šteta na objektima. Uraditi će se onaj dio gdje je to moguće s obzirom da je oko 40 posto sela i dalje pod vodom, rekao je načelnik Općine Gunja Hrvoje Lucić.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

DU
Dudek
12:29 01.06.2014.

Zmajloviću ti si kao ročnik dobivao plaću! Piamo se da ti budeš ministar i nekomu pamet soliš? Od jakovine porezni dužnik i ministar to je slika SDP-a . Samo - Državne- Pare. drugovi kradite.