Iz trajekta Norman Atlantic, na kojem je izbio požar, spašene su 427 osobe, izjavila je ministrica obrane Roberta Pinotti na konferenciji za novinare zajedno s ministrom prometa Mauriziom Lupijem. No još se ne zna bilanca tragedije. Prema grčkim podacima na trajektu Norman Atlantic, koji je krenuo iz grčke luke Patrasso do talijanske luke Ancona i na kojem je u nedjelju u 4,30 sati izbio požar, bilo je 478 osoba (422 putnika i 56 članova posade). Spašeno je, dakle, 427 osoba, te je poginulo 10 osoba. Prema tome nedostaje još 41 osoba.
Na trajektu Norman Atlantic bila su i dvojica hrvatskih putnika. Oni su spašeni i nalaze se s još oko 180 spašenih osoba na brodu San Giorgio talijanske bvojne mornarice. San Giorgio se trebao već vratiti u luke Bari ili Brindisi, ali se još nalazi pokraj trajekta Norman Atlantic. Traga se za osobama koje manjkaju s popisa. No, niti lista putnika nije točna. Naime, bilo je među spašenim osobama i onih koji nisu bili na listi putnika. Na primjer spašena su dvojica afganistanskih tajnih izbjeglica.
Spasitelji i neki putnici ispričali su kako je na trajektu u plamenu vladao kaos i tučnjava za dolazak do „košare“ iz helikoptera s kojom su s palube trajekta spašavane osobe. Mnogi muškarci su tukli žene i djecu kako bi prije njih došli do helikoptera, tako da je u jednom trenutku pilot helikoptera zaprijetio da će otići ne budu li se smirili. U 20-godišnjem djelovanju nisam vidio tako što, kazao je spasitelj.
Grčka sopranistica Dimitra Theodossiou, koja je bila na trajektu Norman Atlantic i spašena je među posljednjima, ispričala je kako su spasitelji najprije odnosili djecu i žene do razine na kojoj ih je preuzimao helikopter, a onda su „muškarci tukli žene i vukli ih za kosu kako bi preuzeli njihovo mjesto“. Navodno su se tako ponašali neki muškarci iz arapskih zemalja.
U Italiji su pokrenute tri istrage zbog izbijanja požara na trajektu. Tužiteljstva u Bariju, Brindisiju i Lecceu pokrenuli su optužnice za kaznena djela brodoloma i masovnog ubojstva iz nehaja. Bit će ispitani i zapovjednik broda Argilio Giacomazzi, koji je posljednji napustio trajekt Norman Atlantic, ali je eventualno odgovoran za to što su se na brod ukrcali i tajni imigranti. Pod istragom je i brodar Carlo Visentin vlasnik trajekta Norman Atlantic.
Trajekt Norman Atlantic je izgrađen 2009. u brodogradilištu Visentini, pokraj Roviga, te može primiti 836 putnika i oko 250 automobila. U grčkoj luci Patrasso bio je pregledan 19. prosinca ove godine i otkriveno je 6 manjkavosti, od koji su dvije odmah uklonjene. No i s tim manjkavostima mu je dozvoljena plovodba. Ostale 4 manjkavosti trebale su biti otklonjene u roku od 14 dana.
Jedna od manjkavosti bila je uočena kod jednih od 160 protupožarnih vratiju. I ta jedna greška nije bila velika. Istraga bi trebala utvrditi kako je došlo do požara u garaži trajekta i zašto požar nije ugašen.
Albanske vlasti obznanile su kako su na jednom remorkeru u spašavanju trajekta Norman Atlantic poginula dva mornara koje je pokosila sajla. Tako broj žrtava nesreće u Jadranu sada 12 osoba.