gotti tedeschi:

\'Znam za strašne stvari koje 
bi zabrinule papu Benedikta\'

Foto: '© Osservatore Romano / Reuters'
\'Znam za strašne stvari koje 
bi zabrinule papu Benedikta\'
25.05.2012.
u 19:00
Navodno je državni tajnik Vatikana, kardinal Tarcisio Bertone sprječavao Tedeschija u provođenju mjera za dovođenje u red poslovanja banke
Pogledaj originalni članak

Predsjednik Vatikanske banke (IOR) Ettore Gotti Tedeschi jednoglasno je smijenjen na sastanku upravnog odbora banke. Zapravo, Gotti Tedeschi u četvrtak poslijepodne napustio je sastanak uprave sastavljene od pet članova laika kada je vidio da je na dnevnom redu glasovanje o nepovjerenju njemu, dakle o njegovu zbacivanju s položaja na koji je došao 2009. godine. Ettore Gotti Tedeschi (67) izjavio je u petak kako dvoji glede otvaranja rasprave o svome odlasku s čela IOR-a jer, ako bi "kazao istinu, onda bi izgovorio strašne stvari i zabrinuo Svetog Oca", a to ne želi. Gotti Tedeschi navodno je imao i određenu ulogu u objavljivanju tajnih vatikanskih dokumenata, odnosno u slučaju poznatom kao Vatileaks.

Suzbijanje pranja novca

Već je dulje vrijeme upravljanje bankom zabrinjavalo Upravni odbor. Iako se više puta o tome obavještavalo Gottija Tedeschija, situacija se pogoršavala, stoji u vatikanskom priopćenju te se naglašava da je "odbor jednoglasno izglasovao nepovjerenje predsjedniku IOR-a jer nije obavio ono što je bilo od primarne važnosti". Članovi Upravnog odbora izražavaju žaljenje što su morali izglasovati nepovjerenje Gottiju Tedeschiju te sada rade na nalaženju novog predsjednika koji bi pomogao vatikanskoj ustanovi "u ponovnom uspostavljanju učinkovitih i širokih odnosa između IOR-a i financijske zajednice temeljenih na poštovanju međunarodno prihvaćenih bankarskih standarda".

Upravo zato da vatikanska banka postane transparentnom, odnosno da je međunarodna zajednica stavi na "bijelu listu" banaka koje su prihvatile mjere za suzbijanje pranja prljavog novca, papa Benedikt XVI. 2009. godine na čelo IOR-a pozvao je Tedeschija. Zapravo, na čelo vatikanske banke postavio ga je državni tajnik kardinal Tarcisio Bertone, koji je po dužnosti i predsjednik Nadzornog odbora IOR-a, koji je sastavljen od kardinala.

Gotti Tedeschi prošle godine predložio je zakon o transparentnosti Vatikanske banke, koji je prihvaćen i stupio je na snagu 1. travnja 2011. No, 25. siječnja ove godine na zahtjev kardinala Nicore taj je zakon izmijenjen i dopunjen. Obznanjeno je da je to učinjeno radi „dopune i cjelokupne reforme ustanove kako bi se prilagodila mjerama protiv pranja novca".

Prema onome što daje na znanje Vatikan, čini se da Gotti Tedeschi nije proveo sve potrebne mjere za uvođenje transparentnosti u bankarskom poslovanju.

Kontroverzni don Luigi

No, prema onome što prenose neka talijanska glasila, kardinal Bertone sprječavao je Gottija Tedeschija u provođenju tih mjera.

U svakom slučaju, između te dvojice postoji sukob. Posebno oko spašavanja katoličke bolnice San Raffaele u Milanu od bankrota. Bertone je htio da se novcem Vatikanske banke spasi golema i vrijedna bolnica koju je osnovao kontroverzni don Luigi Maria Verzé, koji je umro u prosincu 2011. u 91. godini. Gotti Tedeschi bio je sumnjičav prema toj operaciji spašavanja bolnice kojoj je dugove nanio rastrošni don Verzé kupnjom aviona, stanova, vila i drugoga.

Oni koji pak vjeruju Gottiju Tedeschiju drže da će bez njega sada vatikanska banka ponovno postati netransparentnom, kao što je bila u vrijeme dok je njome upravljao kontroverzni biskup Paul Marcinkus.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 45

OB
-obrisani-
19:12 25.05.2012.

e kakve su to lopine....a maleni hrvoji im ljube ruke.....

Avatar kobra11
kobra11
19:13 25.05.2012.

Vatikanski kapital investiran je ne samo u Italiji, nego širom sveta, na svim kontinentima. Nalazi se, na primer, u američkim kompanijama «American Anaconda Copper Company», «Sinclair Oil Company», «Ciffic Gas and Electric», «Denver Joint Stok Land Bank» itd. Vatikan je akcionar sa značajnim ulozima, ponegde preovlađujućim, u nizu banaka na teritoriji Italije i van nje, npr.: «Banco di Roma», «Banco di Santo Spirito», «Banco Cattolica del Veneto» itd. Ne sme se ispustiti iz vida da su i izdaci Vatikana ogromni.Vatikan ima i nekoliko karitativnih organizacija, koje deluju na planetarnom nivou, kao što je npr.: «Caritas internationalis», «Misereor» itd.

Avatar kobra11
kobra11
19:10 25.05.2012.

Vatikan je i moćna ekonomska sila, uključena u svetske ekonomske i finansijske tokove. Za taj sektor delatnosti ustanovljena je posebna administracija. Vatikan je akumulirao svoje bogatstvo kroz vekove putem poklona vladara, sistemom poreza i taksa, prihoda sa ogromnih poseda u vlasništvu crkve. Nakon nestanka papske države, papa je došao do zaključka da duhovnu moć može obezbediti samo finansijskom nezavisnošću. Ideju pape Leona XIIII da nekadašnju teritorijalnu vlast nadomesti «menadžmentom» u sferi ekonomije i finansija, prihvatio je i dalje razradio njegov naslednik papa Pie XI. Tu leže koreni savremenog bankarskog sistema Vatikana, koji je u toku 100 godina izrastao u moćnog finansijskog giganta, koji samo u Italiji pokriva gotovo polovinu finansijskog tržišta. Danas je teško pronaći industrijsku granu u kojoj nije investiran vatikanski kapital; zastupan je u telekomunikacijama, u metalurgiji, prehrambenoj industriji, turizmu, robnim kućama, izgradnji stambenih naselja, hidrocentrala, metroa itd, pa čak i u «Riviera Casino» u San Remu.