– Znanstvenika koji su doktorirali danas ima više nego ikad prije, a radnih je mjesta nikad manje. Iako imamo 30% više znanstvenih novakinja nego novaka ne samo u društvenim nego i u prirodnim znanostima, u biologiji, biomedicini... u sustavu lakše i češće ostaju muškarci – kazala je Marija Brajdić Vuković, znanstvenica s Hrvatskih studija, na okruglom stolu o perspektivama mladih visokoobrazovanih (nezaposlenih) žena, u povodu preksutrašnjeg Međunarodnog dana žena.
Ne mogu po dijete u vrtić
Pred znanstvenike se, istaknula je u Kući Europe u Zagrebu, stavljaju očekivanja da im profesija bude ispred obiteljskog života. Od znanstvenica se očekuje da ne planiraju i nemaju obitelj prije nego što doktoriraju, pa one u prosjeku zasnivaju obitelj i rađaju u dobi od 33 do 35 godina. Ali, nakon što doktoriraju i zasnuju obitelj, dodala je, ne mogu otići po dijete u vrtić u 16 sati jer im traje eksperiment. Brajdić Vuković je prepričala zgodu koja najbolje opisuje različitost, da ne kažemo težinu, pozicije u kojoj se nalaze žene i muškarci u znanosti. Nekoliko njezinih kolegica iz prirodnih znanosti prepričalo joj je kako su im muškarci šefovi, kojima su žene bile domaćice i brinule se za djecu, napomenuli da trebaju znati da im obitelj ne može biti na prvom mjestu, nego znanost. No žene žele uskladiti oboje. Na okruglom stolu pod nazivom "Motivirane, školovane, nezaposlene: izazovi za mlade žene na tržištu rada u Hrvatskoj", ravnateljica Vladina Ureda za ravnopravnost spolova Helena Štimac Radin kazala je da, iako žene čine većinu i upisanih i diplomiranih studenata, omjer nezaposlenih mladih žena do 30 godina je 69% naspram 31% muškaraca te dobi.
Glavne u pravu, fizici...
Paradoks je da, iako obrazovanije, žene čine većinu nezaposlenih na tržištu rada. Rada Borić, direktorica Centra za ženske studije, istaknula je da podaci sa sveučilišta pokazuju da su lani na medicini, pravu, matematici, fizici, biomedicini više od 70% diplomiranih bile žene. Leda Sutlović i Zorica Siročić iz Centra za ženske studije predstavile su istraživanje prema kojem u zdravstvu, obrazovanju, socijalnoj skrbi, financijama većinu zaposlenih čine žene, a muškarci vladaju u računalstvu, građevinarstvu, rudarstvu... No, kad je riječ o plaćama, žene u zdravstvu zarađuju 25% manje od svojih muških kolega. Ali zato žene imaju Dan žena.
>> Za svijet je vrhunska znanstvenica, ali za nas nije dovoljno dobra
>> Otkriće naše znanstvenice: Za sve karcinome znat ćemo odakle su se proširili po tijelu
Hiperprodukcija doktorata. To je ono sto se odvija kod nas. Oni koji nesto i znaju mogu otici van, a ostali...