Uspjeh za znanstvenike

Znanstvenici objavili otkriće: Otkriveni mikrobi koji probavljaju plastiku na niskim temperaturama

Foto: Owen Humphreys/PRESS ASSOCIATION
Plastic pollution
Foto: Wiktor Dabkowski
Taiwan's beaches polluted with plastic
Foto: JOSUE DECAVELE/REUTERS
Plastic pollution in Las Vacas river ahead of World Water Day in Guatemala
Pasica Rezolucija Zemlja nova
10.05.2023.
u 11:00
Dr. Joel Rüthi i njegovi kolege, otkrili su mikrobe u alpskom i arktičkom tlu koji mogu razgraditi plastiku na niskim temperaturama i time smanjiti troškove i opterećenje okoliša do kojeg dolazi zbog procesa recikliranja.
Pogledaj originalni članak

U Alpama i Arktiku znanstvenici  sa švicarskog federalnog instituta WSL pronašli su mikrobe koji mogu probaviti plastiku na 15°C. To bi mogao biti vrijedan alat i potencijalno otkriće za recikliranje. Već su pronađeni mnogi mikroorganizmi koji probavljaju plastiku, ali oni to mogu raditi samo na temperaturama iznad 30°C. To znači da njihova uporaba nije ugljično neutralna i pretjerano je skupa zbog potrebnog grijanja.

Dr. Joel Rüthi iz WSL-a i njegovi kolege uzorkovali su 19 sojeva bakterija i 15 gljivica koje rastu na slobodno ležećoj ili namjerno zakopanoj plastici koja je godinu dana držana u zemlji na Grenlandu, Svalbardu i Švicarskoj . Pustili su mikrobe da rastu kao kulture jednog soja u laboratoriju u mraku na 15°C i testirali ih da vide mogu li probaviti različite vrste plastike, navodi Guardian.

Nijedan od sojeva nije bio u stanju probaviti bionerazgradivi polietilen, čak ni nakon 126 dana inkubacije na ovoj plastici. Ali 19 sojeva (56%), uključujući 11 gljivica i osam bakterija, uspjelo je probaviti biorazgradivi poliester-poliuretan na 15°C, dok je 14 gljivica i tri bakterije uspjelo probaviti plastične mješavine polibutilen adipat tereftalata i polilaktične kiseline, piše časopis Frontiers in Microbiology u kojem su objavljena njihova otkrića. Rüthi je rekao: “Ovdje pokazujemo da su nove taksone mikroba dobivene iz 'plastisfere' alpskog i arktičkog tla mogle razgraditi biorazgradivu plastiku na 15°C. Ovi bi organizmi mogli pomoći u smanjenju troškova i opterećenja okoliša enzimskim procesom recikliranja plastike.”

Znanstvenici su testirali mikrobe samo na jednoj temperaturi, tako da još nisu pronašli najbolju za upotrebu. Ipak, kažu da dobro radi između 4°C i 20°C. Sljedeći veliki izazov bit će im identifikacija enzima za razgradnju plastike koje proizvode sojevi mikroba i optimizacija procesa za dobivanje velikih količina proteina, navodi Frey.

>> VIDEO Snimka iz Samobora podijelila internet: Nije ni medvjed ni pas, to je Ivek, nori po šumi od fašnika

Pasica Rezolucija Zemlja nova

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.