SINDONA

Znanstvenici trebaju utvrditi vjerodostojnost Torinskog platna

Foto: Silvije Tomašević
Torinsko platno 1
Foto: Silvije Tomašević
Torinsko platno 3
Foto: Silvije Tomašević
Torinsko platno 2
10.04.2010.
u 14:01
Mechtild Flury Lemberg, znanstvenica, stručnjak za tkanine koja je radila na obnovi Torinskog platna od 2002. godine, kaže kako je Sindona zasigurno iz prvoga stoljeća. Dakle u to platno je mogao biti umotan Isus skinut s križa.
Pogledaj originalni članak

TORINO – "Znanstvenici, a ne Crkva, rebaju kazati je li stvarno u Torinsko platno bio umotan Isus skinut s križa", rekao nam je torinski nadbiskup kardinal Severino Poletto danas nakon što smo mogli vidjeti izloženu Sindonu, kako to Platno nazivaju Talijani na osnovu grčke riječi, u torinskom Duomu svetog Ivana (Duomo di san Giovanni). Najprije su novinari, a ima nas akreditiranih oko više od dvije tisuće iz cijeloga svijeta, pa i iz arapske tv Al Jazeere, vidjeli izloženo Torinsko platno, a nakon mise u 16 sati u subotu vjernici će do 23. svibnja imati priliku svaki po oko tri minute, vidjeti Platno. A, 2. svibnja vidjeti Torinsko platno dolazi i papa Benedikt XVI. za koju su priliku poduzete posebne mjere sigurnosti.

"Svaki puta kada je Platno izloženo, naša pažnja ide prema čovjeku", rekao je kardinal Poletto i objasnio zašto je izabrao kao temu ovog, inače desetog u 500-godišnjoj povijesti, pokazivanja Sindone 'Passio Christi passio hominis'. Velika je povezanost između lika na platnu, koji svjedoči muke Gospodina i mnoge patnje kroz koje prolaze ljudi današnjice, rekao je Poletto.

Hoće li biti još jednom izvedena analiza s ukljikom 14 na Platnu nakon što je ona iz 1988. pokazala kako je tkanina iz 13. stoljeća?

"To je stvar znanstvenika. Zasigurno će se načiniti nova analiza, jer i mnogi znanstvenici tijekom međunarodnog savjetovanja o Platnu održanoga 2000. godine, su kazali kako je ona analiza mogla dati pogrešne rezultate, jer komadić platna dan na analizu je mogao imati izmijenjen sastav zbog požara i drugih utjecaja kroz koja je platno prošlo tijekom stoljeća", rekao je kardinal Poletto. Potrebno je s pažnjom izabrati dijelić platna koji će biti podvrgnut novoj analizi s ugljikom 14.

Platno je od 2002. godine bilo na restauraciji pa je i to razlog zbog kojeg postoji za nj toliko zanimanje. Mechtild Flury Lemberg, znanstvenica, stručnjak za tkanine koja je radila na obnovi Torinskog platna od 2002. godine, kaže kako je Sindona zasigurno iz prvoga stoljeća. Dakle u to platno je mogao biti umotan Isus skinut s križa. Laneno platno ima dimenzije 4,36 metaa dužine i 1,10 metara visine. Jasno se vide obrisi čovjeka, a još jasnije krvavih mrlji na ranama koje je prema evanđelju imao Isus. Osim na rukama i nogama, jer su Stari Rimljani s čavlima i druge ljude pribuijali na križ, na Torinskom se platnu vide krvave mrlje od bodljikave krune i od kopljan koje mu je, nakon što je umro na križu, zabio rimski centurion Cassio Longino.

Prizor u Duomu di San Giovanni je stvarno potresan. Neminovno se postavljaju pitanja o njegovoj vjerodostojnosti.

Poletto kaže kako osobno gleda Torinsko platno kao svaki vjernik i kako Crkva nema namjeru nikoga uvjeravati u to da je na njemu obris Isusa. Svaki vjernik, svaka osoba Torinsko platno doživljava na osobni način. Znanstvenici su izučavali platno i nastavit će ga izučavati.

Jedan od najvećih stručnjaka Torinskog platna, Bruno Barberis, nam je kazao kako će istraživanje biti nastvaljeno. Još se ne zna kada će platno biti podvrgnuto novim analizama, ali nove tehnologije omogućavaju dolazak do novih podataka.

Inače u Torino je stiglo, u prigodu ponovno prikazivanja platna nakon onoga u 2000. godini, i 18 vitezova Sindone iz francuskog grada Chamberya i 240 km su prešli na konjima. Taj put su načinili s Emanueleom Filibertom Savojskim kada je Platno 1578. preselio iz toga francuskoga mjesta u Torinu gdje je i danas pohranjeno.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

OB
-obrisani-
08:30 11.04.2010.

Reće Isus: \"Pusti mrtve nek ukopavaju svoje mrtvace a ti slijedi me.\" Matej:8,22