– Bivši premijer Ivo Sander nije trebao biti glavna ličnost moga rada, tema je bila "Borba protiv organiziranog kriminala i pristupanje Hrvatske Europskoj uniji", no Sanaderu je pripala glavna rola u dijelu o korupciji i pranju novca jer su činjenice koje su se redale u mom istraživanju bile neupitne i vodile su upravo tome zaključku – objašnjava Damir Brnas, 45-godišnji načelnik Policijske postaje Opatija, koji je nedavno na zagrebačkom Fakultetu političkih znanosti obranio svoj magistarski rad.
Jednostavno isplivao
U njemu je bivši premijer – a Brnas, objašnjava, nije koristio podatke iz MUP-a, nego svima dostupne javne izvore informacija i dokumentacije – jednostavno isplivao kao ključna osoba koja je sprečavala borbu protiv korupcije unatoč tome što je Hrvatska, usklađujući svoje zakonodavstvo s pravnim stečevinama Europske unije, bila opredijeljena za nju.
– Sanader je stvorio organiziranu mrežu za sustavno izvlačenje novca iz javnih poduzeća, a ja sam želio naglasiti da visoki državni dužnosnici, pogotovo najviši, moraju biti imuni na korupciju i prvi u borbi protiv nje – kaže šef opatijske policije koji je u svojoj temi, priznaje, ujedinio teoriju i 20 godina prakse i iskustva u policijskom poslu.
Obrađujući temu, dodaje, potvrdilo se i da je integriranost Sanaderovih suradnika u različita područja javne djelatnosti rezultirala grananjem i širenjem kriminalne organizacije i na niže razine, što je danas vidljivo iz optužnica.
Krajnji rezultat borbe protiv korupcije, opredijeljenosti za sprečavanje organiziranog kriminala, koju od Hrvatske zahtijeva EU, pokazat će presude kad budu izrečene.
Odgovaralo vrhu vlasti
Javnost upravo to čeka, kao ohrabrenje za svoju aktivniju ulogu u razotkrivanju kriminalnih aktivnosti za koje znaju, a nemaju dovoljno povjerenja u nadležna tijela sustava pa ih ne prijavljuju.
– Po onoj "1 + 1 su 2", i znanstveno se utvrdilo da su se tek Sanaderovim nerazjašnjenim odlaskom s dužnosti 1. srpnja 2009. godine širom otvorila vrata borbe protiv organiziranog kriminala i korupcije u gospodarstvu, a što je pola godine poslije potvrđeno i mišljenjem Komisije EU o stanju korupcije – objašnjava opatijski načelnik Brnas.
A nekoliko mjeseci prije Sanaderova odlaska, podsjeća ovaj magistar, mišljenje je bilo negativno jer europski promatrači nisu mogli ne vidjeti da nema političke volje vlasti da se uhvati ukoštac s korupcijom, da je sve samo na riječima, a djelovanja nema jer je takvo stanje vrhu vlasti odgovaralo. Slučaj Sanader, zaključuje Brnas, dokazao je da je ljudski faktor uvijek odgovoran za učinkovitost, odnosno neučinkovitost funkcioniranja nekoga sustava.
bila bi fora da je obranio taj rad, recimo 2009, a ne sada neš stručne hrabrosti 2012 magistrirati na sanaderu i korupciji