Danas i sutra procesija i hodočašće

Znate li da se u Pagu čuva Sveti Trn, a da se kod Nina ukazala Gospa, evo priče o čudima kod Zadra

Foto: Dino Stanin/Pixsell
Pag
Foto: Dino Stanin/PIXSELL
Otok Pag tijekom turisti?ke sezone
Foto: Dino Stanin/PIXSELL
Otok Pag tijekom turisti?ke sezone
04.05.2022.
u 17:25
Sveti Trn donio je 1443. fra Ivan Tutnić svojoj sestri, koludrici Mariji, na njeno monaško zavjetovanje u paški benediktinski samostan
Pogledaj originalni članak

Pažani su vjerovali da im molitva Svetom Trnu pomaže da godina bude rodna. Koliko znam, ni jedno čudo nije mu pripisano, ali na otoku Pagu Sveti se Trn jako štovao – rekao je ovo za večernji list prije godinu dana prof. dr. Miroslav Granić, zaljubljenik u baštinu i svojevrsni inicijator istraživanja o toj paškoj relikviji, a proslava Svetoga Trna Isusova svečano će se slaviti danas, 4. svibnja, u župi Uznesenja BDM u Pagu. Svečano misno slavlje u zbornoj crkvi Uznesenja BDM u Pagu s početkom u 18,00 sati predvodi mons. Giorgio Lingua, apostolski nuncij u RH, a nakon mise, nuncij Lingua predvodi i procesiju sa Svetim Trnom kroz grad Pag. Večernji list objavio je priču o Svetom trnu u ožujku 2021.godine, a inicijator istraživanja i ponovnog slavljenja je sestra Benedikta iz samostana, a da je profesor Granić je povezao ono što je bilo zapisano, a postoje čak i isprave o darovanju, čuvanju...

– Prema izvornim dokumentima, Sveti Trn donio je 1443. godine fra Ivan Tutnić svojoj sestri, koludrici Mariji, na njezino svečano monaško zavjetovanje u paški benediktinski samostan. Napisao je i ispravu o tom daru. Prijepis te isprave iz 1564. godine iz arhiva Marka Laura Ruića s ovjerom javnog bilježnika Benedikta Zorovića otkriva nam niz konkretnih detalja koje darovatelj Svetog Trna fra Ivan Tutnić zahtijeva: kako relikviju Svetog Trna čuvati, kako je štovati i izložiti u liturgijskim slavljima. Naziva ga „prebogoljubni i Presveti Trn neizrecive krune Gospodina našega Isusa Krista” koju se za vrijeme “Njegove svojevoljne i Presvete muke dostojao nositi, i ponizan postao za pobjedu i slavu za nas grešnike”. Ta presveta moć Gospodinove trnove krune držala se u Pagu na časnom i presvetom mjestu, ali dalje se nije željelo držati tajno toliku moć, nego je razglasiti, očitovati i svakomu pokazati, “da joj vjerni kršćani dadu dužno poklonstvo, čast i da se to vrši s vrsnom dužnom ljubavi”. U paškoj ispravi Sveti se Trn naziva i „prebogoljubna uspomena moći” – istaknuo je nedavno nakon najave obnove procesije u čast Svetog Trna prof. dr. Granić, a nama u razgovoru rekao da se relikvija čuvala u jednoj škrinji s četiri ključa i da je u ispravi točno naznačeno tko treba čuvati te ključeve. Jedan ključ čuvala je majka opatica, drugi je bio pohranjen kod paške Općine, treći kod opata Tutnića, koji ga je poslije predao na čuvanje nekom paškom plemiću (čuvanje tog ključa postalo je nasljedno pravo te obitelji), a četvrti je imao paški zborni Kaptol.

– Relikvija Svetog Trna štovana je s najvećom pobožnošću u Pagu 500 godina, od 1435. do uspostave komunističke vlasti koje tu svetkovinu nisu izričito zabranile, ali nisu izdavale dopuštenje da se obavi velebna procesija po cijelom gradu Pagu. Upornim neizdavanjem dozvole de facto su zabranili i dokinuli štovanje Svetog Trna u Pagu. I eto, donedavno se o tome nije javno ni govorilo. Na Pagu su ljudi znali za to, osobito su nam o procesiji i relikviji govorili 90-godišnjaci – kazao nam je tada prof. Granić. Zadarska Nadbiskupija je u pozivu na proslavu istakla:

- Ove godine prvi put će se održati procesija sa Svetim Trnom, nakon što je pobožnost javnog čašćenja autentičnog Isusovog Trna obnovljena 2019. godine. Te godine procesija nije bila održana zbog kiše, a sljedeće dvije godine zbog situacije s koronom.
Sveti Trn već šest stoljeća, od 1443. godine, čuvaju paške koludrice, redovnice ženskog benediktinskog samostana sv. Margarite u svom samostanu u Pagu.

Autentičnost Svetog Trna koji se nalazio na glavi našega Spasitelja kad je bio razapet u Jeruzalemu potvrdila je rimska Kongregacija i odredila da se proslava Svetog Trna slavi svake godine 4. svibnja.

Sveti Trn javno se častio u Pagu 500 godina, od 1445. do 1945. g., kada su procesiju sa Svetim Trnom kroz Pag zabranile komunističke vlasti.

Javno čašćenje Svetog Trna obnovljeno je nakon 74 godine, 2019., kada je svečano misno u paškoj zbornoj crkvi bio predvodio zadarski nadbiskup Želimir Puljić.

Sveti Trn donio je 1443. fra Ivan Tutnić svojoj sestri, koludrici Mariji, na njeno monaško zavjetovanje u paški benediktinski samostan.

Samo dan kasnije bit će i tradicionalno hodočašće Gospi od Zečeva u četvrtak, 5. 5. 2022.

- Ukazanje Gospe u ninskom kraju se po crkvenim zapisima vezuje uz 5. svibnja 1516. godine. Tada se Gospa u više navrata ukazala udovici Jeleni Grubišić. Biskup Juraj Divnić uslijed čudotvornih događaja potvrđenih od više vidjelaca potvrđuje ukazanje Blažene Djevice Marije i utemeljuje zavjetni Blagdan Gospe od Zečeva koji se otada do danas svake godine slavi u ponedjeljak prije Blagdana Uzašašća. Također se svake godine dana 5. svibnja i 5. kolovoza Gospin kip prenosi morem ili kopnom uz pratnju hodočasnika u Njenu crkvu na otočić Zečevo – mjesto ukazanja te se u poslijepodnevnim satima kip ponovno vraća u stolnu crkvu sv. Anselma u Ninu – negdašnju prvu katedralu u Hrvata, gdje se kip čuva na oltaru u Gospinoj kapeli. Istih se dana vjernici u jutarnjim satima zbog zavjetnog hodočašća upućuju pješice na mjesto ukazanja - istakla je u svom pozivu novinarima direktorica turističke zajednice Grada Nina Marija Dejanović.

"Velika je to milost, da mi na Pagu imamo Sveti Trn"

U Pag su došla i vidjela relikviju Svetog Trna tri papina vizitatora u različitim razdobljima. Nisu se poznavali, prethodni bi već i umro dok bi sljedeći došao. Sva trojica jednako su rekli o Svetom Trnu: „Esse de corona Domini!” Jest s krune Gospodnje! – poručio je prof. Granić govoreći o priznanju paške relikvije kojoj je Kongregacija za obrede Svete Stolice 1788. potvrdila autentičnost Svetog Trna.

Direktorica Turističke zajednice Vesna Karavanić poslala nam je kada smo pisali o Svetom Trnu i pisanu izjavu majke Benedikte iz Samostana benediktinki svete Margarite tijekom potpisa Povelje o suradnji u javnom čašćenju relikvije Svetoga Trna Gospodina Isusa Krista paških benediktinki i hrvatskih vitezova Svetoga groba jeruzalemskog, u kojoj među ostalim stoji: „Velika je to milost, da mi na Pagu imamo Sveti Trn. To je veliko duhovno i kulturno bogatstvo za našu domovinu, koja, uz Francusku, još jedina u svijetu ima dio autentične Kristovu trnove krune. Sveti Trn je pogotovo nama koludricama itekako velik i dragocjeni znak. Pred njim i s njim proživljavamo u svojoj molitvi i razmatranju što je sve Gospodin morao na sebi trpjeti za naše ljudsko spasenje.“

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.