Kritički je o hrvatskom obrazovnom sustavu danas govorio premijer Zoran Milanović na Startup srijedi, događaju koji već tradicionalno organizira Zagrebački inkubator poduzetništva (ZIP). Tako je, između ostalog, govorio o potrebi uvođenja informatike kao obveznog predmeta.
- Ja ne znam zašto to već nije napravljeno. Sram me to reći - rekao je Milanović. Progovorio je i o iskustvu generacije svoje djece.
- Puno uče, uče puno besmislenih stvari, malo čitaju i to vidim kao problem. Djeca vise na kompjutorima, danonoćno - rekao je Milanović. Dodao je kako njegov sin ide u Klasičnu gimnaziju, za koju je rekao da je sjajna škola, ali ima loš kurikulum. Složio se da bi trebalo pojačati i ekonomsko obrazovanje u školama.
- To nije teško naučiti, moraš im samo zagolicati interes, oni će sami kopati - rekao je Milanović.
Nismo tako loši
Govoreći o situaciji u Hrvatskoj, rekao je da uvijek može biti bolje, ali i da nismo tako loši u usporedbi s nekim zemljama. Naveo je primjer Estonije koja, kako je rekao, ima dvostruko manje ljudi u javnom sektoru od nas, ali i triput manje stanovnika.
- Jesmo li doista tako zaostali kako mislimo? - rekao je Milanović. Kritizirao je i Mađarsku, koja je na početku krize povukla svu ušteđevinu iz drugog mirovinskog stupa u proračun. Milanović je rekao da je ta odluka bila "fora" i lakši put, ali da je bolje čuvati i kapitalizirati taj novac. Opet je više puta kritizirao mogućnost devalvacije kune, upitavši se je li naš put u jeftinoj kuni ili u kvaliteti.
Milanović je također rekao da je naše društvo dosta egalitarno, možda ne u odnosu na Sloveniju ili Njemačku, ali globalno da. To bi se moglo promijeniti ako ikada krenemo s porezom na nekretnine, rekao je, jer će to imati kolateralne učinke na socijalni poredak, to jest socijalnu stratifikaciju.
Odgovarajući na pitanja o sporosti pravosuđa i čestoj promjeni pravila, rekao je da izvršna vlast nema nikakvu ovlast nad pravosuđem.
- Natjerati suce da sude ovako ili onako, to ne ide - rekao je Milanović. Publiku je pozvao da "vrište" gdje god vide nerazumne zapreke.
Bilo je i pitanja o Zakonu o sudskom registru, koji dužnicima iz propalih tvrtki onemogućava ulaske u nove projekte. To je posebno važno tvrtkama koje se bave rizičnim projektima, kao što su one u IT sektoru. Ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić rekao je da je zakon usmjeren protiv poduzetnika-lopova, da će očito trebati uvesti distinkciju između različitih oblika propadanja tvrtki te da će u tom zakonu vjerojatno nešto trebati mijenjati.
Mrsić je u sklopu ove Startup srijede održao prezentaciju poticaja za zapošljavanje "Garancija za mlade". Rekao je da sadašnji sustav obrazuje mlade za zavod, a ne za posao.
Previše frizerki
- Izbacujemo razrede i razrede frizerki, a s druge strane ne obrazujemo IT sektor - rekao je Mrsić.
Istaknuo je da najveći problem nisu neobrazovani, već oni s osnovnom i srednjom školom.
- Svršena gimnazija nije zanimanje - rekao je Mrsić, dodajući da su njih nekad zapošljavale banke na šalterima, a danas taj posao rade ekonomisti.
Mrsić je rekao da je potreban iskorak, a to je promjena strukovnog obrazovanja tako da ima više prakse, a manje teorije te da se ljude obrazuje za poznatog poslodavca. Kao dobar primjer istaknuo je tvrtku iz Slavonije koja je zaposlila cijeli razred tokara koji su tamo prije bili na praksi. Mrsić je priznao da plaće kod nas nikad neće biti na razini Austrije ili Njemačke, ali je potrebno da budu dovoljne da radnici ostanu jer su vani veći i troškovi. Istaknuo je i nužnost reforme visokog školstva u koje također treba uvesti više prakse.
Pohvalio se uspjehom mjere stručnog osposobljavanja istaknuvši kako je 65,6 posto mladih koji su tijekom 2013. godine koristili tu mjeru bili zaposleni u roku od 6 mjeseci po izlasku iz nje.
- Ako je netko dobar, nećete ga pustiti konkurenciji - rekao je Mrsić.
Uputio je i kritiku Hrvatskom zavodu za zapošljavanje za koji je rekao da je "malo unfriendly", što je publika dočekala smijehom.
- Treba još malo vremena da se taj mentalitet promijeni - rekao je Mrsić.
>> Mlad si i nemaš posao? Pitaj premijera uživo kako će ti pomoći!
>> HDZ: Govoriti o bilo kakvom slabljenju kune je suludo, neozbiljno pa čak i vrlo opasno
on ne zna zašto informatika nije obavezni predmet? a da možda pita svog ministra obrazovanja??? ili ne zna ni tko mu je ministar?