Lijekovi neće biti besplatni, liječit će se samo bogati, ruralni stanovnici ostat će bez liječnika, domovi zdravlja postat će komunalna poduzeća, a zdravstvo će biti privatizirano. Tako će izgledati zdravstvo ako se usvoje zakonske izmjene koje predlaže ministar Siniša Varga, zaključeno je jučer na konferenciji za novinare u Hrvatskoj zajednici županija. Istaknuto je da, neovisno o političkoj stranci kojoj pripadaju, 20 župana smatra da ministar Varga želi privatizirati zdravstveni sustav i osigurati sebi poziciju.
– Ovo je slaganje priče za bolje radno mjesto nakon izbora. Dom zdravlja nije tvrtka, nego institucija koja pruža zdravstvenu zaštitu. Imate ordinacije koje donose profit, a imate one koje donose minus, ali po mreži moraju biti u tim mjestima. Ovim bi se izmjenama sve dalo u koncesiju i jamčim da bi za godinu dana svi domovi zdravlja bili zatvoreni i ne bi bilo liječnika na Braču i u Zdencima – istaknuo je predsjednik Zajednice župana i virovitičko-podravski župan Tomislav Tolušić komentirajući najavljeno ukidanje obveze zadržavanja u domu zdravlja 30% svake djelatnosti koja se daje u koncesiju.
Liječnici koncesionari neće htjeti odlaziti u ruralne krajeve i ti će ljudi ostati bez zdravstvene skrbi. Istim su tonom komentirane i ostale izmjene zakona pa tako i ona o ovlastima HZZO-a, koji će moći osnivati trgovačka društva, što će, kažu, učiniti Zavod profitnom organizacijom koja ima monopol. Poručili su da je nužna javna rasprava i da ove izmjene ne smiju u hitnu proceduru jer nitko službeni prijedlog izmjena i nije vidio. Stav župana Tolušića na konferenciji su potvrdili i njegov kolega iz Karlovačke županije Ivan Vučić, zamjenik požeško-slavonskog župana Ferdinand Troha te koprivničko-križevački župan Darko Koren.
No, krapinsko-zagorski župan, esdepeovac Željko Kolar, ističe da stav župana Tolušića nije stav svih 20 župana jer o toj temi nije održan zajednički sastanak. No, i Kolar o Varginim izmjenama očekuje javnu raspravu te žaštitu prava građana na zdravstvenu skrb. Iz Ministarstva zdravlja, pak, na prozivku odgovaraju kako su konstatacije da je riječ o privatizaciji zdravstvenog sustava netočne i da sustav ostaje u rukama javnog sektora. Što se tiče domova zdravlja, ističu da će županija kao vlasnik moći sama odlučiti da ima sto posto liječnika pod svojom kontrolom te da nitko ne bude u koncesiji.
– Ova mjera postoji već godinama i nejasno je zašto se nešto što je zakup povezuje s privatizacijom. Inače, ideja reforme ide za time da koncesionari pokrivaju veći dio primarne medicine, dok bi se domovi zdravlja više orijentirali na specijalističku medicinu – poručuju iz Ministarstva zdravlja.
>> Za tri do pet godina specijalistima ćemo ići u dom zdravlja, a ne u bolnicu
>> 'Ministre, svratite u Pulu pa ćete doznati na što je potrošen novac'
I u Njemackoj su sve privatni dokori koji rade sa privatnim pacijentima i moraju uzeti i pacijente koji su osigurani u drzavnom zavodu za zdravstveno osiguranje. Ne vidim problem, osim sto je pristup pacijentu punoo bolji i zdravstvena zastita je punoo bolja.