Osječko-baranjska županija i grad Osijek priopćili su da će se odlukom Vlade koja je osigurala državno sufinanciranje od 160,5 milijuna kuna za gradnju terminala za pretovar rasutih tereta u luci Osijek, povećati razina zaštite okoliša i razviti efikasniji transport tereta.
Projekt će obuhvatiti izgradnju obale za pretovar rasutog tereta u dužini 240 metara, s dva veza za brodove, postrojenje za pretovar tereta i usipni koš, kranske staze u dužini od 300 metara, izgradnju nastavka željezničkih kolosijeka u dužini od 450 metara, izgradnju pristupne ceste te infrastrukture potrebne za rad terminala.
Odlukama koje je Vlada donijela na sjednici, dana je suglasnost osječkoj Lučkoj upravi za preuzimanje obveza na teret sredstava državnog proračuna u 2023., 2024. i 2025. godini, u ukupnom iznosu od 160,5 milijuna kuna, ističe se u priopćenju.
Upravno vijeće osječke Lučke uprava je u rujnu ove godine donijelo odluku o sklapanju ugovora o gradnji terminala s GH Holdingom iz Slovenije. Utvrđena je vrijednost radova u ukupnom iznosu od 143.5 milijuna kuna bez PDV-a, odnosno 179,3 milijuna kuna s PDV-om, uz rok za izvođenje radova od 28 mjeseci.
U zajedničkom priopćenju za javnost Županijske i osječke Gradske uprave u četvrtak navodi se kako će se Izgradnjom terminala za rasute terete u luci Osijek povećati razina zaštite okoliša pri prekrcaju tereta i sigurnosti brodova u luci, poboljšati dostupnost lučke infrastrukture, razviti efikasniji transport tereta i smanjiti operativni troškovi.
Župan Ivan Anušić rekao je da će nastavku pozitivnih trendova u gospodarstvu sigurno pridonijeti i realizacija ovog iznimno važnog projekta za Osijek i Osječko-baranjsku županiju.
Kapitalna ulaganja stvaraju preduvjete za snažniji gospodarski razvoj istoka Hrvatske. Drago mi je da današnjom odlukom Vlade krećemo u finalnu realizaciju izgradnje terminala, poručio je Anušić.
Osječki gradonačelnik Ivan Radić podsjeća kako se za ovaj projekt zalagao u Hrvatskom saboru, ukazujući na potrebe ulaganja u osječku Luku, koja je druga najveća luka po količini prekrcanog tereta u Hrvatskoj te je dio međunarodnih prometnih koridora.
Započeta ulaganja u kopneni, zračni i riječni promet na ovome području pridonijet će još boljoj prometnoj povezanosti Osijeka, čiji će se učinci, uvjeren sam odraziti i na gospodarstvo, rekao je Radić.
Ukupna vrijednost projekta je 179,3 milijuna kuna. Financira se sredstvima Europskog kohezijskog fonda, a sufinancira sredstvima državnog proračuna.