BAL “BOGATIH I MOĆNIH”

Zvijezde i zvjezdice, politika i prosvjedi obilježili glamurozni 66. Opernball u Beču

Foto: Reuters/Pixsell
Opernball
Foto: Reuters/Pixsell
Opernball
Foto: Reuters/Pixsell
Opernball
Foto: Reuters/Pixsell
Opernball
Foto: Reuters/Pixsell
Opernball
Foto: Reuters/Pixsell
Opernball
Foto: Reuters/Pixsell
Opernball
09.02.2024.
u 10:14
Dakle, osim crvenog tepiha, vrhunskih glazbeno-plesnih izvedbi, raskoša i glamura, te znakovitih političkih poruka o Zapadnom Balkanu austrijskog predsjednika Van Der Bellena, ovogodišnji 66. bečki Opernball obilježile su i prosvjedi i više stotina policajaca koji su svo vrijeme brinuli u - i izvan zgrade bečke Opere, o redu i miru.
Pogledaj originalni članak

Bal svih balova ili kako ga još u Austriji zovu “Bal Republike”, čiji je pokrovitelj austrijski predsjednik Alexander Van der Bellen, okupio je u četvrtak navečer u Bečkoj državnoj operi, po 66. put, austrijski državni vrh, uglednike iz politike, gospodarstva, kulture, sporta i šou biznisa te njihove brojne inozemne goste iz cijeloga svijeta. Jednom riječju sve koji imenom, titulom i položajem nešto znače.

Van der Bellenov ovogodišnji gost bio je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.
Uoči otvaranja bala, predsjednik Van der Bellen je rekao da je pozivom na bal crnogorskog predsjednika želio “odaslati snažan znak Europi” da je Crna Gora “ prvak europskih integracija na zapadnom Balkanu”. Naglasio je da se pregovori s zemljama zapadnog Balkana “moraju nastaviti”, jer su one također “važan dio Europe”. 

Van der Bellen je također  pozvao Austrijance da izađu na predstojeće europske izbore, uz poruku: “Razmislite dobro koga birate, i koliko je Austrija profitirala od ulaska u Europsku uniju”.

Crnogorski predsjednik Milatović zahvalio je Vander Bellenu na pozivu na Opernball i izrazio spremnost Crne Gore da nastavi s provedbom neophodnih reformi na svom europskom putu.

Uz Van der Bellena, austrijsku političku elitu predstavljao je i savezni kancelar Karl Nehammer s ministrima, koji je ugostio svoju kolegicu, premijerku Estonije “čeličnu lady” Kaju Kallas.

VEZANI ČLANCI: 

 

AUSTRIJSKO-HRVATSKA ZAJEDNICA ZA KULTURU I ŠPORT

Uskoro u Beču 31. Hrvatski bal. Stižu i predstavnici Osječko-baranjske županije na čelu s Matom Lukićem

“Hrvatski je bal najveća kulturna manifestacija Austrijsko-hrvatske zajednice za kulturu i šport, kojom želimo povezati iseljenu i domovinsku Hrvatsku. Zato smo prošle godine na balu počeli s predstavljanjem hrvatskih županija. Ove godine ćemo predstaviti Osječko-baranjsku, a prošle smo godine predstavili Međimursku”, istakao je Šljivić.

U  Nehammerovom ministarskom timu bili su austrijska ministrica za EU i Ustav Karoline Edtstadler, ministrica za žene, obitelj, mlade i integraciju Susanne Raab, ministar vanjskih poslova Alexander Schallenberg, ministar gospodarstva Martin Kocher, ministar obrazovanja i znanosti Martin Polaschek, kao i predsjednik Nacionalnog vijeća austrijskog parlamenta Wolfgang Sobotka.

Balska svečanost, obojena ove godine Barbie-ružičastom bojom i “Pink Floyd” cvjetnim aranžmanima, otvorena je fanfarama, austrijskom i europskom himnom te mimohodom i plesom 144 mladih debitantskih parova iz Austrije i inozemstva. I to u ritmu “Pepita polke” Johanna Straußa sina i koreografiji poznate plesne škole “Santer” iz Gornje Austrije.

Na svečanom otvaranju nastupio je i balet Bečke državne opere, pod vodstvom koreografa Alexeia Ratmanskya, Solisti su izveli valcer “La Separation”, ukrajinskog skladatelja Mykola Lysenka, kojim je svijetu odaslan “poruku mira”.

Bravurozno glazbeno otvaranje nazočnoj publici ponudile su kod Austrijanaca posebno omiljene i popularne međunarodne operne zvijezde, mezzosopranistica Elina Garanca iz Latvije i poljski tenor Piotr Beczala. Oni su u duetu izveli “Granadu” Augustina Lare. 

Frenetičan aplauz publike Garanca je dobila i pjevajući premijerno u ženskom duetu s mladom španjolskom sopranisticom Serenom Saenz, “Barcarolle” iz Hofmanovih priča. 

Na balu je izvedeno i više poznatih opernih arija svjetskih skladatelja, među njima i one iz Bizetove opere “Carmen”, Verdijeve Don Carlos, kao i Poloneza iz opere Jevgenij Onjegin P. I. Čajkovskog.

Na kraju umjetničkog djela programa plesni parovi otplesali su nezaobilazni Straussov valcer, “Na lijepom plavom Dunavu”, što je uz tradicionalni poklič “Sve je valcer” bio poziv svima nazočnima na plesni podij.

Glavna atrakcija večeri bila je plaćena prominentna gošća Opernballa, bivša supruga svjetske glazbene legende Elvisa Presleya, američka glumica Priscilla Presley u loži austrijskog građevinskog poduzetnika Richarda Lugnera. Njoj je ovaj 91-godišnjak za pojavljivanje na bečkom balu platio pozamašnu svotu novca. Iako joj je 78 godina, Priscilla je zablistala u kreaciji Nine Ricci. Za austrijsku televiziju ORF je rekla kako takvog nečega kao što je bal “nema u Los Angelesu”.

Na čelu organizacije diljem svijeta poznatog bečkog Opernballa i balske tradicije koja se priređuje u Beču, uz ratne prekide, od 1877. godine kao pokladna parada društvene elite, po drugi put je bio direktor Bečke državne opere Bogdan Roščić.

Danas je bečki “bal balova” događaj porestiža i pokazivanja, a na njega dolaze bogati i slavni iz cijelog svijeta. To potvrđuju i cijena ulaznica. Najjeftinija stoji 385 eura, a najskuplja loža gotovo basnoslovnih 25.000 eura. To posebno veseli organizatore koji zadovoljno trljaju ruke, jer od raskošnog bala i plesa u ritmu valcera i ove godine očekuju zaradu od oko 1,1 milijun eura. Bal je imao i humanitarni karakter. Od svake ulaznice 35 eura izdvojeno je u korist akcije pomoći “Austrija za Austriju”. 

Na balu je ove godine bilo ukupno 7.230 osoba, od toga preko 5.000 posjetitelja, a ulaznice su bile već davno rasprodane. I to unatoč “paprenim” cijenama i basnoslovnim iznosima. Što, kako pišu neki domaći mediji, u teškim vremenima u kojima se nalazimo, također dosta toga govori.

“Vi plešete, a mi gorimo”, bilo je protestno geslo jednog od dva policiji prijavljena prosvjeda Komunističke omladine Austrije (KJÖ) organiziranog nedaleko Bečke državne opere protiv bala “bogatih i moćnih”. Na plakatima  su bile izvješene i parole poput “Nema stvaranja profita s energijom i stanarinom”, “Štrajk umjesto trulih kompromisa” itd. Drugi prosvjed su organizirali aktivisti pokreta pod nazivom “Eat the Rich”. Oba su prošla bez incidenata, javili su kasno u noći austrijski mediji.

Dakle, osim crvenog tepiha, vrhunskih glazbeno-plesnih izvedbi, raskoša i glamura, te znakovitih političkih poruka o Zapadnom Balkanu austrijskog predsjednika Van Der Bellena, ovogodišnji 66. bečki Opernball obilježile su i prosvjedi i više stotina policajaca koji su svo vrijeme brinuli u - i izvan zgrade bečke Opere, o redu i miru.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.