BiH

Zvizdić 'neprijatno iznenađen' demantijem Petrova

Foto: www.vijeceministara.gov.ba/
Denis Zvizdić
Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL
Božo Petrov
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Božo Petrov
08.02.2017.
u 10:58
"Priopćenje je utemeljeno na autentičnim izjavama sudionika sastanka"
Pogledaj originalni članak

Predsjedatelj Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić "neugodno je iznenađen" time što je predsjednik Hrvatskog sabora Božo Petrov zanijekao da se u bilateralnim razgovorima u Sarajevu izrijekom usprotivio uspostavi novih entiteta u toj zemlji, objavljeno je u srijedu iz Zvizdićeva ureda.

"Neugodno smo iznenađeni neargumentiranim demantiranjem jednog dijela razgovora, ili preciznije izjave uvaženog gospodina Petrova da ne podržava stvaranje novih entiteta u BiH, koja je izrečena kao nastavak njegove prethodne izjave kojom je gospodin Petrov podržao suverenitet i teritorijalni integritet BiH.

Takvu izjavu smo svi prisutni, a sastanak nije bio 'u četiri oka' nego je istom prisustvovao veliki broj osoba, posebno zapazili i akcentirali i istu smo vrlo blagonaklono doživjeli jer nas je u tome trenutku dodatno uvjerila u prijateljski stav i odnos Republike Hrvatske prema Bosni i Hercegovini", stoji u izjavi dostavljenoj Hini.

Mediji u BiH su izvještavajući o posjetu predsjednika Hrvatskog sabora u Sarajevu opetovano citirali navode iz ranije objavljenog priopćenja iz Zvizdićeva ureda kako je Petrov navodno izjavio da je Hrvatska protiv uspostave novih entiteta u BiH.

Sam Petrov to je u izjavi hrvatskim medijima u utorak zanijekao istaknuvši da je Zvizdiću prenio da su za Hrvatsku podjednako neprihvatljivi secesionizam i unitarizam u BiH te kako očekuje da politički prestavnici tri konstitutivna naroda u BiH sami pronađu rješenje koje će jamčiti punu ravnopravnost Hrvata, Srba i Bošnjaka.

U Zvizdićevu uredu i nakon toga inzistiraju na tvrdnji da je Petrov spornu konstataciju ipak iznio na zajedničkom sastanku.

"Priopćenje je utemeljeno na autentičnim izjavama sudionika sastanka", stoji u izjavi koju potpisuje Zvizdićeva savjetnica za medije Amela Mulavdić.

U izjavi se navodi da je sastanak s Petrovim protekao u prijateljskom i konstruktivnom ozračju, da je bio vrlo otvoren i baziran na međusobnom uvažavanju i produktivnoj razmjeni informacija, stavova i mišljenja, što su na kraju sastanka konstatiralil svi sudionici.

Dio razgovora, kako je navedeno, odnosio se i na amandmane koje su na prijedlog izvještaja Europskom parlamentu o BiH podnijeli hrvatski europarlamentarci s fokusom na značenje i ciljeve pojma federalizma.

Zvizdić je jasno rekao da je pojam federalizma prihvatljiv samo ako je sinonim za principe i standarde europskog regionalizma koji su temeljeni na ekonomskim, prometnim i socijalnim kriterijima te je objasnio da se princip federalizma u BiH doživljava kao etnonacionalni princip novih teritorijalnih podjela, što bi u praksi potkopalo postojeću ustavnu strukturu BiH, a time i njezin reformski i europski put.

Kako je navedeno Zvizdić je u tom dijelu razgovora posebice istaknuo da je prijedlog stvaranja novog entiteta, odnosno nove federalne jedinice koja bi nastala „federalizacijom Federacije BiH“, dok bi entitet RS ostao nedirnut, potpuno neprihvatljiv kao model buduće unutarnje administrativne reorganizacije BiH kada i ako do nje dođe, pri čemu "nitko od prisutnih sudionika sastanka nije osporio izrečeno stajalište i obrazloženje, poslije čega je i slijedila izjava predsjednika Petrova koja se sada različito intrepetira".

>> Federalizacija BiH na dnevnom redu Europskog parlamenta?

>> Na Hrvatskom narodnom saboru zatražena federalizacija BiH

 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

KO
kontraš
11:32 08.02.2017.

Vama Srbi be trebaju, vi se medjusobno smeštate.