Wikipedia - enciklopedija koju pišu čitatelji

Foto: import
Wikipedia - enciklopedija koju pišu čitatelji
04.01.2006.
u 10:40
Pogledaj originalni članak

Na samom koncu prošle godine, dva su skandala ozbiljno uzdrmala vjerodostojnost internetske enciklopedije – Wikipedije. Prvi je izbio kad je John Seigenthaler, novinar i bivši asistent predsjednika Kennedyja otkrio da ga Wikipedia povezuje s umorstvima oba Kennedyja. Ta je neutemeljena optužba stajala na stranicama Wikipedije puna četiri mjeseca. Ispalo je da je riječ o tehničkoj grešci, no onda je pukla još veća bruka.

Otkrilo se kako je Adam Curry, bivši voditelj MTV-a, a sada jedna od najvećih zvijezdi podcastinga, anonimno ocrnjivao svoje kolege, pionire podcastinga, kako bi umanjio njihov značaj. Nakon toga su se pokretači Wikipedije odlučili za novi korak: više nitko neće smjeti pisati članke anonimno, već će se morati potpisati. Na samom kraju 2005. godine, u jednom od najuglednijih svjetskih znanstvenih časopisa Natureu objavljen je članak koji ipak spašava čast Wikipedije: tim eksperata proučio je odabrane članke u Wikipediji i Encyclopaediji Britannici i zaključio da između njih nema bitnih razlika u kvaliteti.

Sredinom 18. stoljeća grupa francuskih filozofa na čelu s Denisom Diderotom u jednoj je knjizi sumirala sva znanja tadašnjeg vremena. Rođena je Enciklopedija. Dva i pol stoljeća kasnije, ostvaren je još smjeliji san: svakoj osobi na planetu osigurati besplatan pristup do svih znanja svijeta u bilo kojem trenutku. Cilj je ostvaren uz pomoć interneta: na adresi www.wikipedia.org svakome je besplatno dostupna Wikipedia, enciklopedija opširnija i ažurnija od onih na papiru.
Ali dok se klasične enciklopedije rijetko koriste za bilo što drugo osim za pisanje školskih zadaća, Wikipedia je izvor aktualnih znanja. U njoj možete steći ne samo standardno “knjiško” znanje nego i pročitati već i doznati sve o vašoj omiljenoj TV seriji ili pop zvijezdi, najnovijoj tehnologiji ili modnom trendu.

No odista revolucionarna osobina Wikipedije jest to što ju stvaraju sami čitatelji. Svatko može doći na njezine stranice i napisati članak, ispraviti netočan podatak ili dodati novi. Isprva, mnogi su mislili da će takva posvemašnja sloboda i odsustvo uredničke stege i autoriteta rezultirati općim kaosom – no za divno čudo dogodilo se suprotno. Članci, čak i oni najstručniji, nerijetko su kompetentniji od onih u “pravim” encikopedijama; pogreške se vrlo brzo ispravljaju (po nekim statistikama, od unosa krivog podatka do njezina ispravka obično prođe manje od minute!), a ispadi, poput onog s pronacističkim sadržajem na njemačkom izdanju Wikipedije, vrlo brzo se eliminiraju.

Wiki je postao toliko popularan koncept da ga preuzimaju brojne stranice, a osobito je popularan kod onih sa stručnom tematikom. Čak je nastao i termin 'wikiholičar’ za onog tko opsesivno piše i uređuje članke na Wikipediji.

Kao što je slučaj s internetom uopće, nije teško postati ovisan o Wikipediji: svatko ima neki svoj predmet interesa – bilo to ukuhavanje krastavaca, uklanjanje akni ili omiljena videoigra – a Wikipedia omogućava ne samo da doznate sve o tome, nego i da s drugima podijelite svoja znanja.


Hrvatska Wikipedia

Wikipedia nudi više od milijun članaka na više od 200 jezika, a među tridesetak najpopularnijih – onih koji nude više od deset tisuća članaka – i hrvatski je jezik. Zahvaljujući internetu, na njoj se podaci redovito ažuriraju: tako je uhićenje Ante Gotovine promptno uvršteno u članak o hrvatskom generalu. Članci na hrvatskom jeziku po nepristranosti i kvaliteti ne odskaču od onih na engleskom jeziku, no nema ih mnogo: Slovenci i Srbi znatno su aktivniji na Wikipediji.

Pogledajte na vecernji.hr