Kolumna

Za financijsku je krizu rekao: Tako je to kad u ekonomiji nema etike

Foto: 'Davor Puklavec/PIXSELL'
Za financijsku je krizu rekao: Tako je to kad u ekonomiji nema etike
12.02.2013.
u 12:00
Bio je zabrinut zbog marginaliziranja kršćanstva u nekim društvima
Pogledaj originalni članak

Ekumenska je suradnja bitna i zasigurno će donijeti plodove u promicanju mira i suglasja u svijetu, rekao je Benedikt XVI. tijekom posjeta Londonu. Pritom je naglasio da se ne smiju zanemariti moralna učenja religije.

Papa je izrazio zabrinutost pred rastućom marginalizacijom religije, posebno kršćanstva, u nekim društvima. Kao primjer nepoćudnih prijedloga kojima je cilj udaljavanje kršćanstva iz društva, što se poduzima uime ljudi druge vjeroispovijesti ili ateista, papa je istaknuo onaj o ukidanju Božića kao blagdana.

Taj njegov govor, prvi govor jednog pape u Westminster Hallu, možda je i najznačajniji za njegov pontifikat.

Benedikt XVI. je istaknuo da su kratkoročna pragmatična rješenja nedostatna kad je riječ o složenim društvenim i etičkim pitanjima, što je osobito postalo vidljivo kad je svijet zahvatila globalna financijska kriza. Nedostatak etičkog temelja u situaciji teške ekonomske krize za milijune osoba u svijetu pokazao se pogubnim. Kao što je svaka ekonomska odluka ujedno i moralnog karaktera, tako i na političkom planu svaka odluka ima moralne dimenzije te široke posljedice, što ni jedna vlada ne smije zanemariti. Religija nije za zakonodavce problem koji treba riješiti, već čimbenik koji na živ način sudjeluje u javnoj raspravi nacije.

U tom je kontekstu istaknuo kako nije istina da bi kršćani političari trebali djelovati protiv svoje vjerske savjesti. Odnos vjere i razuma, današnjeg društva koje želi iz svakodnevnog života izbaciti religiju kao nešto zastarjelo i konzervativno, nešto što sputava razvoj, i Crkve bile su ključne teme pontifikata Benedikta XVI. i zasigurno će po tome ostati zapamćen.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

Avatar EU afrodita
EU afrodita
16:26 12.02.2013.

Isus je bio revolucionar i nije bio konzervativan....naprotiv bio je ISPRED svog vremena i time je skandalizirao svoje suvremenike....a zašto je katolička crkva konzervativna i "zaostaje za suvremenim svijetom barem 200 godina" kako je to nedavno rekao kardinal Martini ???....taj veliki problem očekuje i slijedećeg papu....neka mu Bog da mudrost da ga riješi