Zaklada Sierra napokon je uspjela pokrenuti projekt gradnje centra za skrb o bolesnoj djeci, i to nakon više godina "guranja", medijskih kampanji, lobiranja, obilaženja državnih institucija i gradske vlasti...
Centar bi, navodi predsjednica uprave Zaklade Sierra Višnja Vranešić, trebao imati dvije ambulante i 20-ak soba u kojima bi djeca, između terapija koje dobivaju u bolnici u Klaićevoj, bila smještena zajedno s roditeljima.
– Važno je i to što bi se time oslobodili bolnički kreveti, kojih je uvijek premalo. Za mnogu djecu nema potrebe da između terapija leže u bolnici – napomenula je V. Vranešić.
Jedinstven u Hrvatskoj
No Zaklada, naglasila je, projekt centra ne može izvesti sama.
– Grad Zagreb darovao nam je zemljište u Prečkom na kojem će se graditi centar, veličine oko 1500 četvornih metara, a mnogo nam je pomogao i oko arhitektonskog natječaja, platili su ga oko 300.000 kuna. Arhitekti su nam također izišli ususret, ipak je riječ o humanitarnom projektu – objašnjava, sretna što se njihov napor počeo ostvarivati.
Natječaj za izradu idejnog rješenja u tijeku je, a rok predaje radova je 5. rujna u 16 sati te bi najkasnije do 23. rujna ocjenjivački sud trebao donijeti odluku.
Riječ je o instituciji kakve već odavno postoje u zapadnim zemljama, a kod nas bi ovaj centar bio prvi takve vrste.
Zagrebački će centar imati i vrlo važnu ulogu palijativne skrbi. Želja je i roditelja i liječnika i Zaklade da djeca koja umiru umru dostojanstveno.
– U centru bi radili liječnici i medicinske sestre, a za djecu koja umiru planiramo zasad napraviti odjel s pet soba. Dakle, djeca ne bi bila odvojena od roditelja, a uloga liječnika bila bi da im, što je više moguće, umanje bol – objasnila je V. Vranešić.
Dodaje i da je program centra planiran s Klaićevom bolnicom, u kojoj, dakako, podržavaju i čeznu za centrom jednako kao i roditelji čija se djeca liječe u bolnici. Uostalom, predstojnica Odjela za hematologiju i onkologiju Jasminka Stepan jedna je od članica uprave Zaklade.
Domaća atmosfera
– Atmosfera bi bila više domaća, imali bi igraonice... – opisuje V. Vranešić.
Centar je i te kako potreban jer se u zagrebačkoj Klinici za dječje bolesti liječe djeca iz cijele zemlje, a odjel onkologije, primjerice, uvijek je pun. Roditelji pritom nerijetko ne mogu biti uz svoju djecu, a događa se, podsjeća V. Vranešić, da mnogi prodaju sve što imaju kako bi kupili stančić u Zagrebu. Ili jednostavno bankrotiraju.
– Često se događa da se i brakovi raspadnu zbog nedostatka novca, a i zbog toga jer se roditeljima, kad dijete teško oboli, preokrene svijet i spremni su učiniti baš sve – svjesna je V. Vranešić.
Gradnja centra i ne bi bila preskupa investicija čak i za domaće (ne)prilike.
– Ugrubo, trebalo bi nam oko 10 milijuna kuna. Predložili smo da svatko financira jednu trećinu, Grad, Ministarstvo zdravstva i Zaklada. Nama se, naime, povremeno javljaju neke zainteresirane tvrtke donatori da provjere u kojoj je fazi projekt – otkriva Višnja Vranešić.
Samo naprijed! Imate sigurno podršku svih ljudi dobre volje. Bilo bi odlično da se otvori neki broj za donacije...